Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Стан ділової активності промислових підприємств Харківської області у ІV кварталі 2011р. та очікування на І квартал 2012р.

Головне управління статистики у Харківській області проводить регулярні щоквартальні обстеження ділової активності промислових підприємств регіону. Мета опитувань – з’ясування думок керівників підприємств щодо змін економічного стану свого підприємства та очікуваних перспектив розвитку.
За результатами обстеження 168 промислових підприємств у IV кварталі 2011р. порівняно з попереднім кварталом відбулося зниження обсягів промислового виробництва, хоча очікування респондентів на цей період були оптимістичними.
Позитивна динаміка обсягів виробництва зафіксована лише на підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води, хімічної і нафтохімічної промисловості, машинобудування. Одночасно, респонденти надають низькі оцінки поточного стану обсягів виробництва та реалізації промислової продукції як на території України, так і за її межами.
На складах підприємств знизились обсяги запасів готової продукції. Складною є ситуація з поточним рівнем запасів сировини та матеріалів – тільки 4% респондентів визначають обсяг запасів сировини й матеріалів як високий, 27% – визнали його низьким.
Керівники промислових підприємств відмітили зростання конкуренції з боку аналогічної продукції у поточному кварталі порівняно з попереднім.
Коефіцієнт завантаження виробничих потужностей становив 61,4%. Краще за інших завантажені потужності на підприємствах металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, інших галузей промисловості, з виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення, хімічної і нафтохімічної промисловості, з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини (крім меблів), целюлозно-паперового виробництва; поліграфічної діяльності. Найменш завантаженими виявилися потужності підприємств легкої, добувної промисловості, машинобудування.
Високі податки, нестача оборотних коштів, надто високі тарифи природних монополій, низький платоспроможний попит на продукцію, що випускається, висока конкуренція з боку вітчизняних аналогічних товарів, застаріле обладнання найчастіше стримують виробництво на промислових підприємствах.
Тільки 8% респондентів визнали, що на їхньому підприємстві у досліджуваному кварталі нічого не стримувало виробництво.
Збереглася тенденція до зменшення спискової чисельності працюючих. Найвідчутніше скорочення чисельності відбулося на підприємствах з кількістю працюючих 50–100 осіб.
Поточний фінансово-економічний стан підприємств дещо погіршився – 24% опитаних вважають його поганим і лише 4% – добрим.
Прогноз щодо обсягів виробництва та реалізації у І кварталі 2012р. порівняно з попереднім кварталом є негативним. Хоча на підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії, газу, води та машинобудування очікують на зріст цього показника.
Зменшити чисельність працюючих планують 15% керівників підприємств.
Підвищувати відпускні ціни на основну продукцію мають наміри 15% підприємств.
Загальний обсяг інвестицій у порівнянні з попереднім роком збільшився на 14% опитаних підприємств.
На покращення фінансово-економічного стану сподіваються 16% респондентів. Найбільш оптимістичні настрої у керівників підприємств з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, крім меблів, з виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення, з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів хімічної і нафтохімічної промисловості, машинобудування.

В.о. начальника Головного управління статистики
у Харківській області             О.Г.Мамонтова