Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Стан ділової активності промислових підприємств Харківської області у ІІІ кварталі 2010р. та очікування на ІV квартал 2010р.

Головне управління статистики у Харківській області проводить регулярні щоквартальні обстеження ділової активності промислових підприємств регіону. Мета опитувань – з’ясування думок керівників підприємств щодо змін економічного стану свого підприємства та очікуваних перспектив розвитку. У ІІІ кварталі 2010р. у обстеженні брало участь 171 промислове підприємство.
У IІI кварталі 2010р. порівняно з попереднім кварталом відбулося зростання обсягів промислового виробництва. Позитивна динаміка обсягів виробництва зафіксована на переважній більшості опитаних підприємств за виключенням тих, що належать до виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення, легкої промисловості.
Проте, підприємства надають все ж таки низькі оцінки стану обсягів виробництва та реалізації промислової продукції, як на території України, так і за її межами.
Складною є ситуація на підприємствах з обсягами запасів сировини та матеріалів. Тільки 2% респондентів вважають рівень запасів сировини й матеріалів задовільним, 26% – визнали його низьким.
Керівники промислових підприємств відмітили, що конкуренція з боку аналогічної продукції у поточному кварталі порівняно з попереднім зросла.
Коефіцієнт завантаження виробничих потужностей у IІІ кварталі 2010р. становить 61%. Краще за інших завантажені потужності на підприємствах хімічної і нафтохімічної промисловості, з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, целюлозно-паперового виробництва, видавничої діяльності, добувної промисловості.
Найменш завантаженими виявилися потужності підприємств машинобудування (на 49%).
На погляд респондентів, на підприємствах достатньо виробничих потужностей для виконання наявної кількості замовлень.
Найчастіше респонденти відмічають такі фактори, що більш за все стримують виробництво: високі податки, нестача оборотних коштів, низький платоспроможний попит на продукцію, що випускається, висока конкуренція з боку вітчизняних та зарубіжних виробників аналогічних товарів, надто високі тарифи природних монополій.
У ІІІ кварталі 2010 року збереглася тенденція до зменшення чисельності працюючих. Скорочення чисельності відбулося на підприємствах, де зайнято працівників від 200 до 1000 осіб.
Щодо фінансово-економічного стану підприємств – 61% респондентів вважають його задовільним, 34% – поганим.
На наступний квартал керівники промислових підприємств прогнозують незначне збільшення обсягів виробництва та реалізації. Найбільше зростання випуску продукції очікують на підприємствах з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, легкої промисловості, оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, крім меблів, машинобудування, виробництва та розподілення електроенергії, газу, води.
Зменшення обсягів виробництва та реалізації прогнозують на підприємствах з виробництва іншої неметалевої мінеральної продукції, коксу, продуктів нафтоперероблення, металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, целюлозно-паперового виробництва; видавничої діяльності.
Підприємства мають наміри підвищувати відпускні ціни.
У наступному кварталі планується зменшення чисельності працюючих. Зростання чисельності очікується лише на підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії, газу, води.
У ІV кварталі 2010р. керівники промислових підприємств сподіваються на покращення фінансово-економічного стану підприємств. Найбільш оптимістичні настрої у підприємств хімічної і нафтохімічної промисловості, машинобудування, з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, крім меблів.

Начальник Головного
управління у Харківській області О.С.Никифоров