Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Всесвітній день води

Щороку 22 березня світова спільнота відзначає Всесвітній (міжнародний) день води, який запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році (резолюція № А/RES/47/193 «Проведення Міжнародного дня водних ресурсів»). Також резолюцією рекомендовано державам цього дня проводити заходи, присвячені підвищенню інформованості громадськості стосовно важливості збереження та освоєння водних ресурсів. Щороку ці заходи здійснюються шляхом публікації і поширення агітаційної інформації, організації конференцій, круглих столів, семінарів і виставок.

Кругообіг води в природі

 

Метою проведення Всесвітнього дня води є підвищення рівня обізнаності про значення і важливість води для продовження життя на Землі та привернення уваги суспільства до проблем водних ресурсів України та їх раціонального використання.

У 2025 році темою Всесвітнього дня води є «Збереження льодовиків». Льодовики заслужено отримали звання дива природи. Втім, вони є не лише одним із найкрасивіших видовищ у світі, а й відіграють важливу роль в житті людей.

Льодовики – це природне скупчення льоду атмосферного походження, вони забезпечують охолодження нашої планети від перегріву, є найбільшими сховищами прісної води і осередком життєдіяльності для різних видів та екосистем. На поверхні нашої планети льодовики займають близько 11% від усієї площі суші. Понад 99% льодовиків Землі знаходиться в полярних областях. Ще декілька десятиліть назад к льодовиках містилося 85 % запасів прісної води і це найбільше сховище питної води, яка так необхідна людині.

Головна робота льодовиків полягає у:

  • збереженні води, що випадає у вигляді снігу та дощу;
  • живленні різноманітних водних басейнів;
  • забезпеченні харчуванням та енергією густонаселених регіонів планети тощо.

Але останні три десятки років швидкість танення льодовиків помітно зросла. Згідно з результатами досліджень, основними причинами танення льодовиків стали:

  • Потепління атмосфери, яка за десятиліття нагрілася на 0,26°C.
  • Нагрівання океанів в середньому на 0,12°C щороку.

Чим небезпечне танення льоду

Наслідки танення льодовиків дійсно катастрофічні не тільки для планети, а й для самих людей. Пришвидшення танення передбачає:

  • Підвищення рівня світового океану. Окрім збільшення рівня світового океану, також змінюється температура, рух течій, положення тектонічних плит. У результаті це все може призвести до того, що рівень моря підніметься майже на 1 метр до кінця століття. Таким чином, люди, які мешкають на прибережних територіях, лишаться без даху над головою.
  • Зникнення питної води. Частина запасу води зберігається саме в льодовиках світу. Як зазначає ООН, якщо не зменшити темпи танення льодового покриву землі, до середини століття більше половини людей житиме в регіонах, де хоча б час від часу бракуватиме питної води.
  • Вода стає більш прісною. У зв’язку з таненням збільшується кількість прісної води, що активніше змішується із морською. Це не лише поступово позбавляє людей питної води, а й руйнує баланс морських екосистем.
  • Зникнення вічної мерзлоти. Вічна або ж багаторічна мерзлота – це земні породи з температурою, нижчою за 0°C. Через глобальне потепління та незмінну температуру танення льоду, яка складає 0°C, вічна мерзлота тане та вивільняє в атмосферу багато вуглецю.
  • Появу нових бактерій та вірусів. У кризі можна знайти не тільки цікаві, а й небезпечні речі, як-от віруси та бактерії. Так, на Алясці знайшли РНК іспанського грипу.
  • Підвищення температури землі. Льодовик — це своєрідне дзеркало, яке відбиває сонячні промені. Тому, коли зменшується площа кріосфери, водночас зменшується здатність землі відбивати сонячні промені. Земля починає поглинати більше тепла, активніше віддавати його в атмосферу, і таким чином температура зростає швидше.
  • Порушення маршрутів течій. Через потрапляння прісної води із розталих льодовиків менш солона та легша вода не опускатиметься вниз і течія не повертатиметься на південь. Це своєю чергою сповільнить рух течій та порушить систему циркуляції.
  • Втрату дому багатьма тваринами. Втрата льоду в першу чергу нашкодить полярним ведмедям та тюленям, які виховують своїх дитинчат на льоду. Але водночас з ними страждатимуть й інші види, які будуть змушені пристосовуватись до нових умов життя.

Україна, як і решта світу, теж може серйозно постраждати від танення різних видів льодовиків. Так, через підвищений рівень океану Україна ризикує втратити частину своїх земель – майже мільйон гектарів території.

Як зупинити танення льодовиків

Вчені з усього світу шукають способи зупинити процеси танення. Зокрема, пропонують встановлювати штучні бар’єри, які будуть ізолювати теплу воду від льодовиків, чи систему з невеликих пагорбів, які зупинятимуть айсберги.

Але більшість науковців дійшла висновку, що зупинити танення більшості льодовиків на планеті неможливо.

Тому сповільнити танення льодовиків на сьогодні надзвичайно важливе завдання для всього людства. Ми не можемо вплинути на природні кліматичні коливання, проте максимально скоротити викиди парникових газів цілком в наших силах. Перехід на відновлювані джерела енергії та громадський електротранспорт, особливо у містах, є ключовими аспектами протидії зміни клімату.

Заходи протидії змінам клімату для кожної людиниє :

1. Збереження енергії та природних ресурсів (використання енергоефективного обладнання та LED ламп; встановлення лічильників тепла, води, газу та приладів регулювання споживання цих ресурсів; утеплення будинку; душ замість ванни; аераторні насадки на змішувачі води; вимкнення приладів, що не використовуються);

2. «Озеленення» свого пересування (ходіть більше пішки або використовуйте велосипед; надавайте перевагу громадському транспорту замість власного; розділяйте авто з колегами дорогою на/з роботи; для економії пального керуйте авто плавно та нешвидко, а тиск у колесах тримайте на рекомендованому виробником рівні; при купівлі нового авто, розгляньте можливість придбати електро- чи гібридний автомобіль;

3. Зменшення, повторне використання та переробляння відходів (компостування; переробка відходів; повторне використання старих речей);

4. Вживання екологічних продуктів (вживання сезонних овочей та фруктів; вирощування власної продукції; зменшення споживання продуктів із пальмовою олією, адже для її виробництва вирубують тропічні ліси);

5. Купівля товарів та речей з низьким вуглецевим слідом (товари місцевого виробництва; багаторазові або екоторбинки; багаторазові чашки та посуд; вироби з екологічних матеріалів; речі повторного використання);

6. Вибір на користь довговічності та захисту довкілля (купівля нових побутових приладів високого класу енергоефективності; збір дощової води; купівля або винайм житла поблизу місць для роботи, навчання, магазинів);

7. Споживання власної «зеленої» енергії (за можливості встановлюйте власні сонячні панелі чи вітряк для виробництва електроенергії; енергоефективні котли для опалення та сонячні колектори для нагріву води);

І головне – дбайте про природні екосистеми (висаджуйте дерева; підтримуйте ініціативи зі збереження зелених зон і водних об’єктів; ставтеся дбайливо до довкілля; зберігайте природні екосистеми (ліси, моря, болота), адже вони поглинають і втримують вуглекислий газ; підтримуйте діяльність, збереження та розвиток природних і регіональних ландшафтних парків та заповідників, відвідуйте їх; використовуйте безфосфатні миючі засоби; раціонально використовуйте та не забруднюйте водні ресурси.

Зрозумійте, майбутнє планети у наших руках, і всі ми повинні працювати разом для порятунку льодовиків, зменшення викидів парникових газів і більш розумного і раціонального використання водних ресурсів!