Витяг з протоколу № 7 спільного засідання колегії Харківської обласної державної адміністрації та зборів адміністративно – господарського активу області від 1 грудня 2010 року "Про стан збереження, пристосування та використання об'єктів – пам'яток архітектури".
ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ № 7
СПІЛЬНОГО ЗАСІДАННЯ КОЛЕГІЇ
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ТА ЗБОРІВ АДМІНІСТРАТИВНО – ГОСПОДАРСЬКОГО
АКТИВУ ОБЛАСТІ
від 1 грудня 2010 року
7. Про стан збереження, пристосування та використання об'єктів – пам'яток архітектури
Проаналізувавши та обговоривши питання про стан збереження, пристосування та використання об'єктів – пам'яток архітектури колегія відмічає, що в Харківській області розташовано 780 пам’яток містобудування та архітектури, з них 555 – знаходяться в м. Харкові і 225 – в області (75 пам’яток мають національне значення).
16 міст Харківської області занесено до Списку історичних населених місць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.01 № 878. Розроблено проект «Коригування зон охорони пам’яток архітектури, історії та культури історичного центру м. Харкова». Історико-архітектурні та натурні дослідження включили детальне обстеження 198 кварталів історичного центру, визначили історико-архітектурну цінність забудови. Така наукова робота дозволяє при подальшій розбудові міста зберегти основні закономірності його історичної композиційно-просторової системи. Розроблені охоронні зони пройшли коригування та апробацію і готові до постійного використання у роботі.
Управління містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації спільно з управлінням культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації та відділом у справах релігій Харківської обласної державної адміністрації розробляє Регіональну програму зі збереження культових споруд дерев’яного сакрального зодчества з метою використання пам’яток архітектури в туристично-рекреаційному аспекті.
Багато будівель та споруд центрального, історичного ядра м. Харкова мають нових власників та орендарів, які виділяють кошти на проведення першочергових робіт та робіт, пов’язаних з реставрацією екстер’єрів та інтер’єрів об’єктів. Завдяки чому будинки державної та комунальної форм власності змінюють свій зовнішній вигляд.
Проведено комплексні роботи на таких об’єктах м. Харкова: банківська будівля (вул. Петровського, 23); лікарня (пр. Московський, 195); комплекс будівель вокзалу (площа Привокзальна); Будинок народної творчості (вул. Пушкінська, 62); НДІ травматології (вул. Пушкінська, 80); державний банк (площа Театральна, 1) і т.д.
Проведено комплекс робіт по відновленню пам’ятки архітектури національного значення – будівлі Штабів військових поселень, розташованої у м. Чугуєві за адресою: пл. Леніна, буд. 2. Здійснено передислокацію існуючої картинної галереї ім. Рєпіна; Покровський собор передано церковній громаді міста з метою реалізації політики держави щодо відновлення історичної справедливості. У 2009 році використано майже 3,3 млн. грн. з державного та місцевого бюджетів. Закінчено І етап реставраційних робіт, введено в експлуатацію більше 700 м2 виставкових площ. За умов подальшого фінансування цей об’єкт може бути перетворений в елітний багатофункціональний культурний заклад.
У рамках виконання обласної цільової Програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу управління містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації приймає активну участь в якості координатора робіт по багатьом об’єктам м. Харкова.
Законом України «Про охорону культурної спадщини» передбачено формування у структурі обласних державних адміністрацій органів охорони культурної спадщини (зі статутом юридичної особи), основними завданнями яких є збереження, охорона та контроль за використанням пам’яток. На сьогодні майже у всіх областях України такі органи відсутні у зв’язку з недостатнім фінансуванням місцевих державних адміністрацій, що не дає змоги збільшити граничну чисельність для розширення їх структури.
У Харківській області функції спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини обласної державної адміністрації вже більше 35 років виконують два управління, які мають різні об’єкти охорони:
управління містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації – пам’ятки архітектури, містобудування, ландшафтні та садово-паркового мистецтва;
управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації – пам’ятки монументального мистецтва, археологічні та історичні.
Після внесення змін до Закону України «Про охорону культурної спадщини» з’явився новий вид пам’яток – науки і техніки, до яких належать унікальні промислові, виробничі, науково-виробничі, інженерні, інженерно-транспортні, видобувні об’єкти. Оскільки ці об’єкти є архітектурними творами, функції органу охорони культурної спадщини обласної державної адміністрації щодо об’єктів науки і техніки мають бути покладені на управління містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.09 № 1415 затверджено нове Типове Положення про управління культури і туризму обласних державних адміністрацій. Згідно з Типовим Положенням серед функцій та повноважень управлінь культури і туризму відображені такі, що стосуються об’єктів культурної спадщини без їх регламентації за видами. Таким чином, функції органу охорони культурної спадщини обласної державної адміністрації, покладені на управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, не відповідають вимогам інших нормативних актів України.
Архітекторами районів та міст обласного значення недостатньо приділяється увага роботі, що пов’язана з візуальним моніторингом технічного стану будівель-пам’яток архітектури, розташованих у межах їх юрисдикції, робота з балансоутримувачем (або власником) стосовно підтримки внутрішнього та зовнішнього вигляду об’єкта на певному рівні та інше.
З метою забезпечення належної реалізації державної політики у сфері охорони культурної спадщини в регіоні спільне засідання колегії Харківської обласної державної адміністрації та зборів адміністративно-господарського активу області вважає за необхідне:
1. Інформацію заступника голови обласної державної адміністрації Дулуба В.Г. взяти до відома.
2. Головам районних державних адміністрацій та місцевих рад міст обласного значення вжити відповідних заходів щодо безумовного дотримання вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини».
3. Управлінню містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації (Рабінович М.С.) спільно з управлінням культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації (Кузнєцов Д.П.) підготувати проект розпорядження щодо розмежування повноважень органу охорони культурної спадщини у Харківській області.
Голова обласної державної
адміністрації, голова колегії М.М. ДОБКІН