Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ № 10 СПІЛЬНОГО ЗАСІДАННЯ КОЛЕГІЇ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ТА ЗБОРІВ АДМІНІСТРАТИВНО – ГОСПОДАРСЬКОГО АКТИВУ ОБЛАСТІ від 26 жовтня 2011 року "Про хід виконання рішення спільного засідання колегії обласної державної адміністрації та зборів адміністративно-господарського активу області"

     Проаналізувавши стан виконання рішення спільного засідання колегії обласної державної адміністрації та зборів адміністративно-господарського активу області, яке відбулося 29 вересня 2011 року, з питання щодо забезпечення оптимальних умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в Харківській області, колегія обласної державної адміністрації та збори адміністративно-господарського активу області відзначають, що в області вживаються заходи щодо покращення ситуації зі створення оптимальних умов соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
    Одним із основних показників якості життя дітей є стан їх здоров’я. За результатами профілактичних медичних оглядів практично лише одна дитина з трьох визнана здоровою. Протягом літнього періоду в області забезпечуються умови для максимального охоплення дітей соціально-незахищених категорій організованим відпочинком та оздоровленням. За останні три роки загальний показник оздоровлення дітей усіх пільгових категорій перевищує 70%, у 2011 році цей показник досягнув рівня 79,7%. У тому числі оздоровлено 100% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, що залишилися поза межами сім’ї. Загальна кількість дітей Харківщини, охоплених оздоровленням та відпочинком влітку 2011 року, склала 188988 осіб.
    Продовжена робота із створення в Харківській області Центру оздоровлення та формування здорового способу життя дітей і молоді на базі позаміського закладу оздоровлення «Аіст» за принципом МДЦ «Артек». Планується створити санаторно-оздоровчий центр соціально-психологічної реабілітації дітей соціально-уразливих категорій за досвідом функціонування відповідного центру «Смарагдове містечко» у Донецькій області.
За статистичними даними на території Харківської області налічується 415618 дітей у віці від 0 до 17 років. Із загальної кількості дітей станом на 1 жовтня 2011 року у різних формах виховання – державних закладах інтернатного типу, сімейних формах виховання – під опікою, піклуванням фізичних осіб, у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу виховується 4911 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким приділяється особлива увага з боку держави. Відносний показник дитячого сирітства незначно зменшився у порівнянні з початком року і складає 1,18% від загальної кількості дітей, що проживають в області.
    У 12 районах та містах області із 34, у тому числі м. Харкові, спостерігається збільшення кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а саме: у Близнюківському, Борівському, Великобурлуцькому, Вовчанському, Дергачівському, Зачепилівському, Ізюмському, Печенізькому, Чугуївському районах, у містах Ізюмі, Куп’янську, Первомайському. Ураховуючи, що у структурі дитячого сирітства 75% складають соціальні сироти, збільшення кількості дітей, що залишилися поза сімейним оточенням, указує на незадовільний стан роботи перелічених районів та міст із сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, у яких батьки не приділяють належної уваги фізичному та інтелектуальному розвитку дитини.
    Протягом 9 місяців 2011 року правовий статус «дитина-сирота» та «дитина, позбавлена батьківського піклування» отримали 503 дитини: в середньому по 12 дітей у кожному районі області та міста Харкова.
    Вище середнього цей показник спостерігається на територіях 18 районів: Балаклійського, Валківського, Вовчанського, Дергачівського, Лозівського, Харківського, Чугуївського, Дзержинського, Жовтневого, Київського, Комінтернівського, Ленінського, Московського, Орджонікідзевського, Фрунзенського, міст Ізюму, Куп’янська, Лозової. Рівень соціального сирітства дітей вище середньообласного майже вдвічі на територіях Дергачівського, Орджонікідзевського, Комінтернівського районів; втричі – на території Харківського району. На території м. Харкова проживає 29,3% дітей, що залишилися без батьківського піклування, тобто кожна третя дитина зазначеної категорії від їх загальної кількості.
    Облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, здійснюється службами у справах дітей місцевих органів влади. З цією метою, на виконання наказу Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, запроваджено ведення електронної єдиної інформаційно-аналітичної системи (ЄІАС) «Діти». З грудня 2009 року проводиться робота з впровадження комплексної системи захисту інформації в єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти». Для практичного вирішення цих питань було видано розпорядження голови обласної державної адміністрації від 13 жовтня 2010 року № 560 «Про результативність роботи органів виконавчої влади, місцевого самоврядування щодо створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї», прийнято рішення спільного засідання колегії та зборів адміністративно-господарського активу області у грудні 2010 року. Але до цього часу проблемні питання щодо забезпечення умов для промислової експлуатації ЄІАС «Діти» місцевими адміністраціями не вирішені: не виділені окремі приміщення, не облаштовані необхідним обладнанням, не придбані ліцензійні програми, не виділений окремий електронний обчислювальний комплекс для встановлення системи тощо.
    За підсумками 9 місяців 2011 року із 4911 дітей, які мають правовий статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, 1081 дитина (22,0%) перебувають у державних закладах, решта, 3830 (78,0%) – у сімейних формах виховання. Із 503 дітей, які отримали протягом 9 місяців 2011 року правовий статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, лише 122 дитини або одна із чотирьох влаштовані до державних закладів. При цьому у м. Харкові до державних закладів влаштовано 39% дітей, що значно більше, ніж по області: у Дзержинському, Комінтернівському, Ленінському, Фрунзенському районах – фактично кожну другу дитину.
    У таких районах, як Близнюківський, Борівський, Зміївський, Коломацький, Красноградський, Краснокутський, Куп’янський, Печенізький, Сахновщинський, Шевченківський, м. Лозова жодної дитини не влаштовано до державних закладів, що можна оцінити як високий рівень відповідальності органів опіки та піклування за долі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Усталеною формою сімейного виховання дітей є опіка, піклування, коли дитину, що залишилася без піклування батьків, виховують родичі. На даний час під опікою, піклуванням фізичних осіб перебуває 3026 дітей, тобто 62% від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. 17 дітей, що перебувають під опікою, є дітьми-інвалідами і виховуються в умовах державних спеціалізованих закладів. Протягом 2011 року під опіку, піклування було передано 334 дитини.
    Станом на 1 жовтня 2011 року на території області 804 дитини виховуються у 53 дитячих будинках сімейного типу та 291 дитина – у прийомних сім’ях. Протягом 9 місяців до зазначених сімейних форм виховання передано 87 дітей.
Всупереч взятим прогнозованим зобов’язанням, не влаштовано жодної дитини до дитячих будинків сімейного типу чи прийомних сімей у таких районах, як Близнюківський, Валківський, Зачепилівський, Зміївський, Золочівський, Ізюмський, Красноградський, у містах Куп’янську, Первомайському, Чугуєві.
Річні прогнозовані зобов’язання у повному обсязі виконані в 11 районах області, а саме: у Балаклійському, Борівському, Великобурлуцькому, Дворічанському, Кегичівському, Коломацькому, Краснокутському, Куп’янському, Нововодолазькому, Первомайському, Сахновщинському районах.
У п’яти районах області, таких як Барвінківський, Кегичівський, Коломацький, Краснокутський, Лозівський, кількість дітей, які влаштовані до сімейних форм виховання, перевищує кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на обліку.
Найсприятливішою формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є усиновлення. Протягом 9 місяців 2011 року в області усиновлено 105 дітей з дотримання пріоритетів українського усиновлення. Із 105 дітей 82 особи усиновлено громадянами України і 23 особи – громадянами інших держав.
    Протягом року із прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу усиновлено 5 дітей, у переважній кількості – самими прийомними батьками.
У м. Харкові із 1441 дитини лише 68%, що нижче середньообласного показника на 10%, виховуються у сімейних формах виховання. Із 804 дітей, які виховуються у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу на території області, лише 56 дітей, або 7% влаштовано до зазначених форм виховання у м. Харкові. Із 87 дітей, які влаштовані у цьому році до зазначених сімейних форм виховання, тільки 2 дитини влаштовано у м. Харкові. Прогнозовані зобов’язання, які складають у місті лише 14-15 дітей на рік, не виконуються у повному обсязі вже декілька років поспіль. При цьому у кожної третьої дитини, що залишилася без піклування батьків, місцем походження є райони м. Харкова.
    Проаналізувавши стан роботи із забезпечення оптимальних умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання, можна розподілити райони та міста області на чотири умовні групи:
    1 група – з високими результатами та постійною позитивною динамікою: Балаклійський, Барвінківський, Близнюківський, Богодухівський, Борівський, Великобурлуцький, Вовчанський, Дворічанський, Кегичівський, Коломацький, Краснокутський, Лозівський, Нововодолазький, Печенізький, Сахновщинський, Чугуївський, Шевченківський райони, м. Лозова, м. Чугуїв;
    2 група – з достатніми результатами, але нестабільною динамікою: Валківський, Зміївський, Красноградський, Харківський райони, м. Ізюм, м. Куп’янськ, м. Первомайський;
    3 група – з низькими результатами та негативною динамікою: Дергачівський, Зачепилівський, Золочівський, Ізюмський, Первомайський райони, м. Харків;
    4 група – з низькими результатами та позитивною динамікою: Куп’янський район, м. Люботин.
    Протягом декількох останніх років кількість дітей, які влаштовуються до сімейних форм виховання, перевищує кількість дітей, які отримують правовий статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Із 5044 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що проживали на території області на початку року, лише 807 дітей або 16% мали житло на праві власності; 2604 дитини – на праві користування, 1633 дитини не мали житла взагалі. У 184 дітей, за якими закріплене житло, воно перебуває у непридатному стані. У минулому році 747 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховувалися як у державних закладах, так і у сімейних формах виховання, стали дорослими. Із них 269 були випускниками державних закладів. Лише у 499 дітей житло збереглося у придатному стані. Із 248 осіб, житло яких перебувало у непридатному стані, 14 осіб отримали жилі приміщення для постійного проживання, 4 особи – з фонду соціального призначення, решта – вимушені винаймати житло протягом невизначеного терміну.
    З метою створення оптимальних умов щодо соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, заслухавши доповідь заступника голови обласної державної адміністрації Шурми І.М. із зазначеного питання, колегія обласної державної адміністрації та збори адміністративно-господарського активу області вирішили:

    1. Інформацію заступника голови обласної державної адміністрації Шурми І.М. взяти до відома.

    2. Головам районних державних адміністрацій:
2.1. Взяти під особистий контроль стан роботи зі створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї.
2.2. Забезпечити пріоритетність влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання.
2.3. Забезпечити контроль за станом:
виконання прогнозованих зобов’язань на 2011 рік з влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;
створення оптимальних умов утримання та виховання дітей, збереження їх здоров’я в умовах сімейних форм виховання;
підготовки до 15 листопада 2011 року приміщень, в яких встановлені електронні обчислювальні комплекси, для введення у промислову експлуатацію ЄІАС «Діти».
2.4. Здійснити до 30 грудня 2011 року аналіз постановлення на квартирний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають на обліку служби у справах дітей районної державної адміністрації, і яким виповнилося 16 років.
2.5. Забезпечити:
організаційні умови для ведення Єдиної інформаційно-аналітичної системи (ЄІАС) «Діти» відповідно до нормативно-правових вимог;
своєчасне та повне внесення даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти».

    Запропонувати міським головам міст обласного значення здійснити аналогічні заходи.

    3. Заступникам голови обласної державної адміністрації Є.Є. Савіну, І.М. Шурмі:
вивчивши можливості санаторних, оздоровчих закладів області щодо утворення на їх базі обласного санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації для дітей соціально-уразливих категорій, надати голові обласної державної адміністрації до 1 грудня 2011 року пропозиції щодо створення на базі санаторних та оздоровчих закладів обласного санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації дітей.

    4. Заступнику голови обласної державної адміністрації І.М. Шурмі разом з   Головним юридичним управлінням Харківської обласної державної адміністрації (Прокоп’єв К.Є. ):
підготувати листа до Кабінету Міністрів України з питання щодо внесення змін до чинного законодавства України в частині захисту житлових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

 

Голова обласної державної
адміністрації, голова колегії М.М. ДОБКІН