ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ № 9 СПІЛЬНОГО ЗАСІДАННЯ КОЛЕГІЇ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ТА ЗБОРІВ АДМІНІСТРАТИВНО – ГОСПОДАРСЬКОГО АКТИВУ ОБЛАСТІ від 29 вересня 2011 року " Про забезпечення оптимальних умов соціального захисту дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування"
Проаналізувавши та обговоривши питання про стан забезпечення оптимальних умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в Харківській області колегія обласної державної адміністрації та збори адміністративно-господарського активу області відзначають, що в області вживаються заходи щодо покращення ситуації з влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до різних форм сімейного виховання.
Станом на 1 вересня 2011 року в області налічується 4927 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Протягом цього року кількість дітей зазначених категорій зменшилася на 117 осіб у порівнянні з початком року. Співвідношення між кількістю дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, протягом останніх років залишається незмінним – один до трьох: в області у різних формах виховання перебуває 1130 дитини-сироти та 3797 дітей, позбавлених батьківського піклування.
Найбільший показник серед дітей, що залишилися без піклування батьків, складають діти у віці від 14 до 18 років (43,8%); від 10 до 14 років (27,3%), від 6 до 10 років (15,3%), від 3 до 6 років (7,9%), від 0 до 3 років (5,7%). Ці показники протягом останніх років майже не змінюються.
Протягом року 457 дітей отримали правовий статус «дитина-сирота» та «дитина, позбавлена батьківського піклування»: у середньому по 11 дітей у кожному із районів області та міста Харкова.
Із 4927 дітей, які мають правовий статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, 1081 дитина (21,9%) перебуває у державних закладах, 3846 дітей (78,1%) – у сімейних формах виховання.
Станом на 1 вересня 2011 року на території області 801 дитина виховується у 52 дитячих будинках сімейного типу та 289 дітей – у прийомних сім’ях. За 8 місяців 2011 року в області збільшилась кількість дитячих будинків сімейного типу на 3 сім’ї, прийомних сімей – на 18. До зазначених сімейних форм виховання влаштовано 79 дітей.
Із 52 дитячих будинків сімейного типу 34 утворені і працюють у сільській місцевості, 18 – у містах. Із 289 прийомних сімей у міській місцевості працюють 127 сімей, у сільській – 162 сім’ї.
Усталеною формою сімейного виховання дітей є опіка та піклування. На даний час під опікою, піклуванням фізичних осіб перебуває 3035 дітей (62% від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування).
Найсприятливішою формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є усиновлення. Протягом 8 місяців 2011 року в області усиновлено 91 дитину. Із 91 дитини 70 дітей усиновлено громадянами України і 21 дитину – громадянами інших держав. Більшість дітей усиновлюється за направленнями, які надаються громадянам службою у справах дітей Харківської обласної державної адміністрації. Поряд з цим робота місцевих судів з питань усиновлення потребує активізації.
З 2010 року Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту проводиться аналіз показників влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання. Найкраще робота проводиться у Коломацькому, Краснокутському, Лозівському районах області. Протягом року погіршилися показники у м. Ізюмі, м. Куп’янську, м. Лозовій, м. Люботині, м. Первомайському, м. Харкові.
За шість років більш ніж у тринадцять разів збільшилася кількість дітей, які виховуються у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, де матеріальне утримання дитини та соціальна допомога батькам підтримуються державою.
Проаналізувавши стан влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання, слід відмітити позитивну динаміку цього процесу в області. Протягом останніх років кількість дітей, влаштованих до сімейних форм виховання, перевищує кількість дітей, які отримують правовий статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
З метою створення оптимальних умов щодо соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, заслухавши доповідь заступника голови обласної державної адміністрації Шурми І.М. із зазначеного питання, колегія обласної державної адміністрації та збори адміністративно-господарського активу області вирішили:
1. Інформацію заступника голови обласної державної адміністрації Шурми І.М. взяти до відома.
2. Головам районних державних адміністрацій:
2.1. Заслухати до 15 жовтня 2011 року на засіданнях відповідних колегій, координаційних рад у справах дітей питання про результативність роботи органів виконавчої влади щодо створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї.
2.2. Забезпечити пріоритетність влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання.
2.3. Забезпечити контроль за станом:
виконання прогнозованих зобов’язань на 2011 рік з влаштування дітей-сиріт до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;
створення оптимальних умов утримання та виховання дітей, збереження їх здоров’я в умовах сімейних форм виховання.
2.4. Здійснити до 30 грудня 2011 року аналіз постановлення на квартирний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають на обліку служби у справах дітей районної державної адміністрації, і яким виповнилося 16 років.
2.5. Забезпечити:
організаційні умови для ведення Єдиної інформаційно-аналітичної системи (ЄІАС) «Діти» відповідно до нормативно-правових вимог;
своєчасне та повне внесення даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти».
Запропонувати міським головам міст обласного значення здійснити аналогічні заходи.
3. Заступникам голови обласної державної адміністрації Є.Є. Савіну, І.М. Шурмі:
3.1. Забезпечити вивчення до 15 жовтня 2011 року Головним управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації (Перепелиця Д.І.), службою у справах дітей Харківської обласної державної адміністрації (Печерських Т.П.):
досвіду роботи санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, «Смарагдове містечко» (Донецька область);
можливостей санаторних, оздоровчих закладів області щодо утворення на їх базі обласного санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації для дітей соціально-уразливих категорій.
3.2. Надати голові обласної державної адміністрації до 1 листопада 2011 року пропозиції щодо створення на базі санаторних та оздоровчих закладів обласного санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації дітей.
4. Службі у справах дітей Харківської обласної державної адміністрації (Печерських Т.П.) підготувати проект розпорядження з означеного питання.
Голова обласної державної
адміністрації, голова колегії М.М. ДОБКІН