Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Витяг з протоколу № 4-с спільного засідання колегії обласної державної адміністрації та Харківської регіональної Ради від 29 листопада 2012 року П. 4 "Про стан професійної захворюваності в Харківській області".

Проаналізувавши стан професійної захворюваності в Харківській області, колегія обласної державної адміністрації та Харківська регіональна Рада відмічають, що в області реалізується комплекс заходів, спрямованих на збереження трудового потенціалу, забезпечення права кожного працівника на належні, безпечні і здорові умови праці, гарантовані Конституцією України.
 
Забезпечено виконання заходів щодо поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, включених до комплексної Програми соціального захисту населення Харківської області на 2011 – 2015 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 17 лютого 2011 року № 78-VI (ІV сесія VІ скликання), що сприяло зниженню професійної захворюваності в області протягом останніх років.
 
За 9 місяців 2012 року, як і у відповідному періоді минулого року, в області зареєстровано 81 випадок профзахворювань. У порівнянні з аналогічним періодом 2010 року кількість профзахворювань скоротилась на 54 випадки (або на 40 %).
 
88 % професійних захворювань зареєстровані на підприємствах, розташованих у м. Харкові: по одному випадку, що складає 1,2 %, – у містах Ізюмі, Куп’янську, Лозовій та Балаклійському районі області.
 
Аналіз професійних захворювань свідчить, що протягом останніх років найбільш небезпечними щодо їх розвитку об’єктами серед економічно активних промислових підприємств є:
ПАТ «Харківський тракторний завод імені С. Орджонікідзе», де зареєстровано 25 випадків профзахворювань або 30,9% від їх загальної кількості по області;
ДП «Електроважмаш» – 6 випадків або 7,4%;
ПАТ «Харківський плитковий завод» – 6 випадків або 7,4%;
ВАТ «Турбоатом» – 5 випадків або 6,2%.
 
Основними причинами виникнення профзахворювань на підприємствах області, як і в попередні роки, є конструкторські недоліки машин, механізмів та обладнання, недосконалість технологічних процесів, засобів індивідуального захисту, а також порушення строків роботи в шкідливих умовах праці.
 
Крім того, в зоні підвищеного ризику професійної захворюваності знаходяться і працівники закладів охорони здоров’я. Найбільш уразливою групою є медики, робота яких пов’язана з обслуговуванням інфекційних хворих, зокрема хворих на СНІД, туберкульоз, інфекційні хвороби, гепатити «В» та «С».
 
За 9 місяців поточного року зареєстровано 4 випадки професійного захворювання медичних працівників на туберкульоз. Одним із факторів, що негативно впливає на своєчасне проведення профілактичних заходів, є несвоєчасне проходження медичними працівниками флюорографічних обстежень в окремих районах області. Загальна кількість медичних працівників, флюорографічно обстежених протягом 9 місяців поточного року, склала по області 82% від запланованої кількості, а у Валківському, Дворічанському та Ізюмському районах – 65%, 59% та 74% відповідно.
 
Науково-дослідним інститутом гігієни праці та професійних захворювань Харківського національного медичного університету у 2008 – 2011 роках проведено аналіз стану професійної захворюваності працівників, за результатами якого встановлено, що зменшення кількості випадків захворювань відбувається насамперед за рахунок зниження обсягів промислового виробництва, а не в наслідок проведення профілактичних заходів.
 
Протягом зазначеного періоду співвідношення сприятливих та несприятливих умов праці на досліджуваних підприємствах істотно не змінювалось: кількість робочих місць, що не відповідають діючим гігієнічним нормам, у 2008 році складала 71% від загальної кількості обстежених, у 2009 році – 68%, у 2010 році – 72%, у 2011 році – 70,8%.
 
Підприємствами практично не виділяються кошти на фінансування заходів щодо оздоровлення умов праці, більшістю з них не вживаються заходи щодо поліпшення умов праці та не забезпечується проведення робіт щодо своєчасної атестації робочих місць за умовами праці, що є порушенням вимог чинного законодавства.
 
За даними моніторингу, яким охоплено понад 1400 підприємств, установ і організацій області зі шкідливими та важкими умовами праці, станом на 01.10.2012 атестовано понад 41,4 тисячі робочих місць за умовами праці. Не атестовано 424 робочих місця або 1,2% від загальної кількості місць, що підлягають атестації. Найбільша кількість не атестованих робочих місць на підприємствах, розташованих у місті Харкові: ПАТ Харківський електротехнічний завод «Укрелектромаш» – 151 робоче місце, АТВТ «Харківський канатний завод» – 24 робочих місця, ДП «Державний науковий центр лікарських засобів» – 15 робочих місць, ТОВ «Сталекс» – 10 робочих місць, та у місті Люботині: ТОВ «Караванський завод кормових дріжджів» – 15 робочих місць, ВАТ «Люботинський хлібозавод» – 11 робочих місць. Як наслідок: працівники підприємств, що працюють у шкідливих, важких та небезпечних умовах праці втрачають право на пільги та компенсації, визначені нормативними актами.
 
Така ситуація при подоланні наслідків кризи і нарощуванні обсягів промислового виробництва може спричинити стрімкий зріст професійної захворюваності на підприємствах області через незадовільні умови праці.
 
З метою посилення соціального захисту осіб, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, та зниження рівня професійної захворюваності в області колегія обласної державної адміністрації та Харківська регіональна Рада вважають за необхідне:
 
1.Інформацію заступника голови обласної державної адміністрації Шурми І.М. про стан професійної захворюваності в Харківській області взяти до відома.
 
2. Головам районних державних адміністрацій:
2.1.Здійснити контроль за дотриманням керівниками підприємств, розташованих на територіях відповідних районів, вимог чинного законодавства з питань охорони праці, у тому числі за:
своєчасним проведенням медичних оглядів працівників певних категорій та атестації робочих місць за умовами праці;
роботою з усунення шкідливих виробничих факторів або зменшення їх впливу до допустимого рівня;
фінансуванням та реалізацією оздоровчих та профілактичних заходів.
 
2.2.Вжити у межах повноважень заходів щодо:
раннього виявлення професійної патології шляхом відновлення на виробництві цехових медичних служб;
визначення осіб, відповідальних за проведення профоглядів;
спеціалізації та підвищення кваліфікації лікарів, які беруть участь у проведенні періодичних медичних оглядів працівників.
 
Запропонувати міським головам міст обласного значення здійснити аналогічні заходи.
 
3.Головному управлінню охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації (Галацан О.В.):
3.1.Здійснити контроль за своєчасним охопленням усіх працівників закладів та установ охорони здоров’я області флюорографічними обстеженнями.
3.2.Вжити заходи щодо забезпечення працівників закладів та установ охорони здоров’я Великобурлуцького, Валківського, Барвінківського та Лозівського районів спеціальним харчуванням відповідно до вимог чинного законодавства України.
 
4.Рекомендувати керівникам підприємств ПАТ «Харківський тракторний завод імені С. Орджонікідзе» С.О. Серебрякову, ДП «Електроважмаш» В.М. Глушакову, ЗАТ «Харківський плитковий завод» О.О. Єфімову, ВАТ «Турбоатом» В.Г. Суботіну вжити заходів щодо поліпшення умов праці на виробництві, попередження професійної захворюваності.
 
5.Рекомендувати Головному управлінню Державної санітарно-епідеміологічної служби України у Харківській області (Колпакова Т.М.):
 
5.1.Провести роботу щодо встановлення кількості робочих місць зі шкідливими умовами праці по галузях.
 
5.2.Посилити державний санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства на підприємствах області, насамперед на: ПАТ «Харківський тракторний завод імені С. Орджонікідзе», ДП «Електроважмаш», ЗАТ «Харківський плитковий завод», ВАТ «Турбоатом», на яких систематично реєструються випадки професійних захворювань працівників.
 
6.Рекомендувати управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Харківській області (Предко В.О.) вжити заходів, спрямованих на профілактику професійних захворювань на підприємствах, установах та організаціях області, а також на забезпечення реабілітаційними послугами працівників, що їх отримали.
 
7.Головному управлінню праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (Захуцька О.В.):
 
7.1.Спільно з Територіальною державною інспекцією з питань праці у Харківській області (Назаренко О.М.) вжити додаткових заходів щодо дотримання роботодавцями вимог законодавства про пільги і компенсації працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці.
 
7.2.Підготувати проект розпорядження голови обласної державної адміністрації з означеного питання.
 
 
Голова обласної державної
адміністрації,  голова колегії     
та Харківської регіональної Ради                                                                 М.М. ДОБКІН