Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Витяг з протоколу № 4-с спільного засідання колегії обласної державної адміністрації та Харківської регіональної Ради від 29 листопада 2012 року П. 3 "Про забезпечення умов щодо дотримання прав дітей в межах реалізації плану заходів з виконання в області Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини»

Проаналізувавши та обговоривши питання про забезпечення умов щодо дотримання прав дітей у межах Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини», колегія обласної державної адміністрації та Харківська регіональна Рада відзначають, що в області вживаються заходи щодо дотримання прав дітей.
 
Однією з головних проблем, визначених усіма гілками влади, залишається стан здоров’я дітей, особливо дітей соціально-уразливих категорій.
 
За 9 місяців поточного року в області народилося 20474 дитини, що на 838 дітей більше ніж у минулому році. Рівень дитячої смертності за 9 міс. поточного року склав по області 5,5 випадків на 10 тис. дитячого населення віком від 0 до 17 років,проти 6,2 випадків за минулий рік. Усього по області померло 213 дітей віком від 0 до 17 років, що на 28 дітей менше ніж за аналогічний період минулого року. З них - 158 дітей померли на першому році життя. Смертність дітей першого року життя склала 7,92 випадків на 1000 народжених живими, проти 9,6 випадків за аналогічний період минулого року.
 
У структурі смертності дітей провідні місця займають перинатальні стани, вроджені аномалії, нещасні випадки, травми та отруєння, новоутворення.
 
За 9 місяців поточного року захворюваність дітей віком від 0 до 14 років становить 100,1 випадків на 10 тис. дитячого населення. У структурі захворюваності провідні місця, як і по всій Україні, займають хвороби органів дихання – 67,1 випадків, хвороби шкіри – 6,4 випадків, інфекційні хвороби – 4,8 випадків, хвороби ока – 4,5 випадків, хвороби органів травлення – 5,2 випадків на 10 тис. дитячого населення.
 
Амбулаторно-поліклінічну допомогу дітям від 0 до 18 років у м. Харкові надають 10 міських дитячих поліклінік, 2 поліклінічних відділення, які входять до складу міських дитячих лікарень (№№ 19, 24).
 
У районах області амбулаторно-поліклінічна допомога надається дітям лікарями загальної практики-сімейної медицини у закладах первинної медико-санітарної допомоги, консультативна допомога - лікарями-педіатрами.
 
Крім того, спеціалізована консультативна допомога надається дітям у обласній консультативній поліклініці, яка входить до складу Обласної дитячої клінічної лікарні № 1. Поліклініка розрахована на 240 відвідувань у зміну, під час якої проводяться прийоми спеціалістами 21 фаху. Щороку отримують консультативну допомогу до 50 тис. дітей області.
 
Налагоджена робота з надання спеціалізованої медичної допомоги дітям, які мешкають у сільській місцевості області, шляхом організації роботи виїзних консультативних бригад. Протягом 2012 року до районів області здійснено

42 виїзди бригад, до складу яких входили фахівці обласних дитячих клінічних лікарень, науковці Інституту охорони здоров’я дітей та підлітків АМН України. Оглянуто майже 8,2 тисячі дітей, з яких 29,4% направлено до лікувальних закладів третього рівня.
 
З метою реалізації державної політики у сфері медичного обслуговування дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, дітей-інвалідів у будинках дитини Харківської області впроваджуються нові форми надання медико-соціальної допомоги. Починаючи з 2010 року, в усіх чотирьох обласних будинках дитини були відкриті групи медико-соціальної реабілітації, в яких отримали допомогу та реабілітацію 945 дітей з особливими потребами, які проживають у сім’ях. Майже 60% з цих дітей мають статус «дитина-інвалід».
 
Причини значної частини захворювань дітей зумовлені способом життя їх батьків.
 
На виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації  від 14.11.2011 № 651, у межах реалізації заходів Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини», укладеної соціальної угоди між обласною державною адміністрацією та Інститутом охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України, на базі Інституту виділено 15 ліжко-місць для поглибленого обстеження дітей, які виховуються у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу. З 02 березня 2012 року, протягом часу дії соціальної угоди, на базі зазначеного медичного закладу вже обстежено 204 дитини із сімейних форм виховання, які утворені і діють на території Харківського, Краснокутського, Дергачівського, Барвінківського, Богодухівського, Борівського, Балаклійського, Чугуївського районів.
 
За результатами обстежень у 75 дітей вперше встановлені патологічні стани та захворювання. У 117 дітей виявлена поєднана патологія, тобто у однієї дитини встановлено 2-3 захворювання, найбільш поширені: дискінезія жовчного міхура, хронічний холецистит, системна недиференційована дисплазія сполучної тканини, диспластична кардіопатія.
 
Усі діти, які виховуються у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, мають статус «дитина-сирота» або «дитина, позбавлена батьківського піклування». Переважна кількість цих дітей виховувалася в асоціальних сім’ях, які перебували у складних життєвих обставинах. На стан здоров’я дітей у більшості випадках вплинули такі фактори: шкідливі звички батьків, нестача та неякісні продукти харчування, раннє вживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв, пасивне проведення дозвілля, недостатня фізична активність. Низький рівень знань і практичних навичок здорового способу життя, і як наслідок - хронічні захворювання серцево-судинної, нервової систем, органів дихання та харчування, опорно-рухового апарату.
 
Наведені показники свідчать про необхідність зосередити зусилля медиків і педагогів на впровадження профілактичних програм з формування здорового способу життя й підвищення власної відповідальності за здоров’я, активно залучаючи до реалізації заходів програм учнівську молодь, а також батьків і представників громадських організацій.
 
Здоров’я молодого покоління є одним із важливих показників соціального благополуччя, виступаючи одночасно детермінантою та основою розвитку всього населення, забезпечення майбутнього держави.
 
З метою здобуття повної загальної середньої освіти в області приділяється постійна увага питанню охоплення дітей і підлітків шкільного віку навчанням.
 
За оперативними даними, станом на 15.09.2012, у Харківській області мешкають 205735 дітей віком від 6 до 18 років.
 
Навчаються з метою отримання повної загальної середньої освіти 203655 дітей віком від 6 до 18 років (98,9 % від загальної кількості).
 
Проводиться робота із запровадження в дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах інклюзивного навчання для дітей з особливими потребами, здійснюються організаційні заходи із забезпечення безперешкодного доступу дітей з особливими потребами до приміщень дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів.
 
В області вживаються заходи щодо збереження мережі позашкільних навчальних закладів. Функціонує 102 позашкільні навчальні заклади, де навчаються 93128 дітей, діє 11 типів позашкільних навчальних закладів.
 
Відповідно до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» в області вживаються заходи щодо сприяння працевлаштуванню та забезпеченню житлом дітей-сиріт – випускників професійно-технічних навчальних закладів. Щороку видається відповідне розпорядження голови обласної державної адміністрації.
 
У 2012 році на виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 27.03.2012 № 185 на підприємствах, організаціях та установах області здійснено персональне бронювання 327 робочих місць для забезпечення першим робочим місцем дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа. Допомогу у працевлаштуванні станом на 09.10.2012 отримали 274 особи. Подальше навчання продовжують 9 осіб, решта випускників (28) не працевлаштовані з поважних причин, а саме: народження дитини та догляд за дитиною до 3 років, проходження строкової військової служби, перебування у місцях позбавлення волі тощо.
 
У системі соціального захисту населення області функціонує 3 дитячі будинки-інтернати (Шевченківський, Богодухівський, Комарівський), в яких станом на 01.11.2012 мешкає 115 дітей-інвалідів, які мають статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
 
Суттєве зменшення кількості дітей у дитячих будинках-інтернатах за останні роки створило підґрунтя для більш оптимальних умов їх утримання: житлові приміщення відповідають санітарно-гігієнічним вимогам, обладнані спеціальними засобами для безперешкодного доступу.
 
Функціонуюча в області система захисту прав дітей також орієнтована і на превентивні заходи, а саме: на профілактику та запобігання ранньому соціальному сирітству та утвердженню засад усвідомленого й відповідального батьківства. З цією метою на базі медичних закладів відкрито та діє 51 консультаційний пункт (28 – у пологових будинках (відділеннях), 6 – у пологових відділеннях, 13 – у жіночих консультаціях, 4 – у будинках дитини).
 
Особлива увага в області приділяється соціально-правовому захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яких станом на 01 листопада 2012 року нараховується 4775 осіб, що складає 1,1% від загальної кількості дітей віком від 0 до 18 років, що проживають у регіоні. Даний показник має в області постійну позитивну динаміку. З початку 2012 року правовий статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, отримали 603 дитини. Протягом 2012 року на регіональний облік взято 247 дітей, які підлягають усиновленню. Всього в області із загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, підлягають усиновленню 1594 особи.
 
На даний час 3034 дитини виховуються під опікою (піклуванням) фізичних осіб, 945 дітей – у 317 прийомних сім’ях та 61 – у дитячих будинках сімейного типу. З початку року до дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей влаштовано 141 дитину, що залишилися без батьківського піклування. Лише органами опіки та піклування Куп’янської, Люботинської міських рад до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу не влаштовано жодної дитини.
 
Усталеною формою влаштування дітей до сімейних форм виховання є опіка та піклування, коли посиротілі діти влаштовуються до сімей родичів. Протягом 2012 року під опіку, піклування фізичних осіб за рішеннями органів опіки та піклування було влаштовано 367 дітей. Але пріоритетною формою влаштування дітей, що залишилися без батьківського піклування, є усиновлення. З початку року в області усиновлено 124 дитини, з яких:102 дитини (85%) – громадянами України та 22 дитини (15,0%) – громадянами інших держав. 12 дітей усиновлено громадянами України із дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей.
 
На початок листопада 2012 року 3979 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що складає 83,3% від їх загальної кількості, виховуються у сімейних формах виховання, де дітям створені оптимальні умови соціальної адаптації, фізичного та інтелектуального розвитку. Під опікою, піклуванням фізичних осіб виховується кожна друга дитина в області, у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу – кожна п’ята.
 
Збільшення кількості дітей, влаштованих до сімейних форм виховання, дозволило значно зменшити кількість дітей, направлених на виховання до державних інтернатних закладів, що у тому числі стало перешкодою у скоєнні злочинів та правопорушень та сприяє вирішенню питання запобігання бездоглядності та безпритульності.
 
Протягом 2012 року щомісяця в області спостерігається позитивна динаміка щодо зменшення кількості злочинів за участю дітей. За підсумками 9 місяців 2012 року – на 14,47%.
 
В області створені умови для соціально-правового захисту кожної дитини. З цією метою в області працює 6 центрів соціально-психологічної реабілітації дітей та 1 притулок для дітей. Зазначені заклади соціального захисту дітей з початку 2012 року надали допомогу 547 дітям. Особлива увага приділялася дітям, які виховуються в сім’ях, що перебували у складних життєвих обставинах.
 
Продовжує функціонування Харківський обласний центр матері та дитини, який був створений з метою соціальної підтримки та допомоги молодим матерям, які мають можливість виховувати дітей та вирішувати проблеми набуття освіти, професії, формувати навички самостійного життя тощо. Протягом 2012 року в центрі матері та дитини перебувало 23 особи. За цей час за власним бажанням із Центру вибули 5 жінок з дітьми, віком від народження до 18 місяців.
 
З метою вирішення питання щодо забезпечення житлом дітей-сиріт та осіб з їх числа в області створено і працює соціальний гуртожиток. Протягом 9 місяців 2012 року у Харківському обласному соціальному гуртожитку перебувало 33 особи, з них 14 – дівчат і 19 хлопців. Протягом 9 місяців 2012 року зменшено асоціальну поведінку у 21 особи, навчено соціально-побутовим навичкам 30 осіб, оформлено відсутні документи 22 особам, проведено медичне обстеження 25 осіб, надано матеріальну допомогу (одяг та взуття) 30 особам, влаштовано на роботу 17 осіб, поставлено на облік до міського центру зайнятості 3 особи, надано допомогу у вступі до коледжів 7 особам, до ВНЗ –  1 особі, надано допомогу в отриманні реєстрації за місцем проживання 11 особам.
 
Продовжує діяльність Харківський обласний центр для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді. Протягом 2012 року в закладі перебувало 47 сімей (у них виховується 62 дитини), яким надано 1430 індивідуальних послуг.
 
В області приділяється значна увага оздоровленню дітей. Протягом літньої оздоровчої кампанії в межах та за межами області оздоровленням та відпочинком охоплено 192400 осіб, що на 3,1% більше ніж заплановано (186626) та складає 91,7% від загальної кількості дітей 7-16 років.
На оздоровлення та відпочинок дітей використано 181 млн. 665,6 тис. грн., що на 25,9% більше ніж заплановано.
 
Постійно здійснюється супровід неповнолітніх, які відбувають покарання у спеціальних виховних установах. За 9 місяців 2012 року 161 неповнолітньому, які перебувають у слідчому ізоляторі та відбувають покарання у виховній колонії для неповнолітніх, надано 405 індивідуальних консультацій та проведено 101 груповий захід.
 
Актуальним залишається питання щодо поліпшення ефективності діяльності органів опіки та піклування як органів виконавчої влади, так і органів місцевого самоврядування, спрямованої на профілактику соціального сирітства, розроблення комплексних соціальних послуг для дітей, позбавлених батьківського піклування, та сімей з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, упровадження нових технологій соціальної роботи з такими сім’ями та дітьми. Щороку соціальними сиротами в області стають більше 700 дітей.
 
З метою забезпечення послідовного впровадження державної соціальної політики щодо підвищення стандартів життя та на виконання соціальних ініціатив Президента України передбачено здійснення модернізації соціальних служб для повного охоплення увагою держави найуразливіших громадян, у першу чергу сімей з дітьми. З 02 липня 2012 року в Харківській області додатково введено 611 посад фахівців із соціальної роботи районних/міських центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, до обов’язків яких входить виявлення, оцінка потреб та здійснення соціального супроводу сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують соціальної допомоги. На даний час всі 611 фахівців пройшли навчання відповідно до займаної посади, мають свої облаштовані робочі місця та здійснюють професійну діяльність.
 
Фахівцями із соціальної роботи обстежено 9514 осіб найуразливіших категорій населення, з них 7292 – батьки з дітьми, що потрапили у складні життєвих обставинах, робота з якими здійснюється з метою створення сприятливих умов для попередження соціального сирітства Під час здійснення соціальних обстежень встановлено, що 5442 сім’ї дійсно опинились у складних життєвих обставинах. 3039 сімей з дітьми охоплені соціальним супроводом фахівцями центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, з них 403 сім’ї, в яких діти знаходяться під опікою, та 823 багатодітні родини, які опинилися у складних життєвих обставинах.
 
З метою підвищення рівня результативності роботи щодо захисту прав дітей, заслухавши доповідь заступника голови обласної державної адміністрації Шурми І.М. із означеного питання, колегія обласної державної адміністрації та Харківська регіональна Рада вирішили:
 
1. Інформацію заступника голови обласної державної адміністрації
Шурми І.М. про забезпечення умов щодо дотримання прав дітей у межах Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» узяти до відома.
 
2. Головам районних державних адміністрацій:
2.1. Координувати роботу структурних підрозділів з питань додержання вимог чинного законодавства щодо захисту прав та законних інтересів дітей шляхом вжиття організаційних заходів та здійснення контролю за:
1) роботою комісії з питань захисту прав дитини щодо своєчасного та якісного розгляду кожного факту недбалого ставлення батьків до виховання дітей та прийняття відповідного рішення;
 
2) удосконаленням роботи з профілактики соціального сирітства шляхом якісного надання соціальних послуг, спрямованих на підтримку виховної функції сім’ї, а саме:
своєчасне виявлення сімей з дітьми, що опинилися у складних життєвих обставинах, в яких порушуються права дітей;
забезпечення обов’язковим соціальним супроводом сімей з дітьми, що опинилися у складних життєвих обставинах, та в яких порушуються права дітей;
винесення кожного факту недбалого ставлення батьків до виховання дітей на розгляд комісії з захисту прав дитини, яка утворена органом опіки та піклування, та прийняття відповідного рішення.
 
2.2. Залучати підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та господарювання до роботи з надання соціальних, реабілітаційних послуг дітям та сім’ям з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, та запровадження механізму соціального замовлення у цій сфері.
 
2.3. Вжити заходів щодо активізації роботи центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із надання соціальних послуг:
батькам, діти яких перебувають в інтернатних закладах, з метою створення умов для повернення дітей на виховання батькам;
сім’ям з дітьми, в яких триває процес розлучення батьків, вирішується спір між батьком та матір’ю щодо визначення місця проживання дітей, участі у їх вихованні;
сім’ям з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах.
 
2.4.Сприяти співпраці структурних підрозділів районних державних адміністрацій з Інститутом охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України з питань проведення обстеження стану здоров’я дітей, які виховуються у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу.
 
2.5.Заслуховувати на засіданнях відповідних колегій районних державних адміністрацій питання про забезпечення умов щодо дотримання прав дітей у межах Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини».
 
Запропонувати міським головам міст обласного значення здійснити аналогічні заходи.
 
3. Службі у справах дітей Харківської обласної державної адміністрації (Печерських Т.П.) підготувати проект розпорядження з означеного питання.
 
 
Голова обласної державної
адміністрації,  голова колегії   
та Харківської регіональної Ради                                                                  М.М. Добкін