Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ № 2-c спільного засідання колегії обласної державної адміністрації та Харківської регіональної Ради від 25 липня 2012 року П. 5 "Про хід збирання ранніх зернових і зернобобових культур в господарствах області та стан формування регіонального запасу продовольчого зерна на 2012/2013 маркетинговий рік"

Проаналізувавши та обговоривши питання про хід збирання ранніх зернових і зернобобових культур в господарствах області та стан формування регіонального запасу продовольчого зерна на 2012/2013 маркетинговий рік, колегія обласної державної адміністрації та Харківська регіональна Рада відмічають позитивні результати збирання ранніх зернових культур та відповідальне ставлення більшості голів районних державних адміністрацій до формування регіонального запасу продовольчого зерна.
По всіх категоріях господарств Харківської області восени минулого року було посіяно 505,9 тис. га озимих зернових культур. Через несприятливі погодні умови в осінньо-зимовий (посуха, відсутність снігового покриву) і весняний періоди вегетації загинуло 131,0 тис. га озимих культур або 26 % площ. У результаті стихійного лиха, що відбулося навесні та влітку поточного року (посушливий період у квітні-травні та град і сильні зливи у червні) додатково загинуло ще 3,3 тис. га озимих на зерно.
Погодні умови цього року склалися таким чином, що опади на території області були нерівномірні. Більше їх випало в лісостеповій зоні, тому і врожайність зернових культур там відзначається на
2-3 ц/га більше ніж в районах степової зони, де відчувалася нестача вологи в ґрунті протягом весняно-літньої вегетації рослин.
За даними обласного гідрометеоцентру по області в травні-червні
2012 року випало від 10 до 50% місячної потреби опадів, що негативно позначилося на стані посівів сільськогосподарських культур і зернових зокрема.
На початок збирання ранніх зернових і зернобобових культур площа озимих склала 361,45 тис. га, у тому числі: озима пшениця – 349,75 тис. га,
ячмінь – 0,8 тис. га, жито – 10,9 тис. га. Загальний стан озимої пшениці перед збиранням виглядав так: у доброму стані знаходилося 33% площ (116,6 тис. га), у задовільному стані – 46% (161,3 тис. га), слабких та зріджених – 21%
(71,4 тис. га).
Пересіяно озимих на площі 114,9 тис. га (88%), у тому числі ярими зерновими – 70,5 тис. га (61%), ячменем – 21,8 тис. га, пшеницею – 1,5 тис. га, вівсом – 0,6 тис. га, горохом – 1,4 тис. га, кукурудзою – 45,2 тис. га,  іншими культурами пересіяно 44,4 тис. га (39%).
За попередніми розрахунками в цілому по області в 2012 році прогнозується зібрати ранніх зернових культур 1500,0 тис. тонн.
Площа збирання ранніх зернових культур у  поточному році становитиме 603,9 тис. га, у тому числі: пшениці – 356,6 тис. га, жита – 10,9 тис. га, ячменю – 196,8 тис. га, вівса – 11,5 тис. га, гороху –28,1 тис. га.
Для збирання ранніх зернових та зернобобових культур у господарствах області є у наявності 2906 зернозбиральних комбайнів, у тому числі додатково залучені 388 одиниць.
Збирання ранніх зернових і зернобобових культур розпочалося з
02 липня. Станом на 14 липня 2012 року обмолочено 354,4 тис. га ранніх зернових або 59 % площ, намолочено 915,7 тис. тонн зерна, при середній урожайності по області 25,8 ц/га.
Завершили збирання зернових та зернобобових культур хлібороби Красноградського району. Близькі до завершення збирання озимої пшениці господарства Краснокутського (99%), Первомайського (98%), Зачепилівського (94%), Коломацького (93%), Сахновщинського (90%) районів.
Станом на 16 липня 2012 року на хлібоприймальні підприємства області надійшло 200,5 тис. тонн зерна, із них: І класу – 2,0 тис. тонн, II класу –
122,1 тис. тонн, III класу – 61,2 тис. тонн.
Сільськогосподарські підприємства 22 районів області подали 40 заявок на реалізацію продовольчого зерна до державного інтервенційного фонду в кількості 65,4 тис. тонн на загальну суму 119,1 млн. гривень, у тому числі: пшениці – 63,7 тис. тонн, жита – 1,6 тис. тонн.
Аграрний фонд України за результатами опрацювання заявок та поданих документів уклав 50 форвардних біржових контрактів з 38 сільськогосподарськими підприємствами області на реалізацію 64,157 тис. тонн продовольчого зерна на загальну суму 117,3 млн. гривень, із них                        34 підприємства фактично отримали авансовий платіж у розмірі 53,4 млн. гривень.
Найактивнішу участь в реалізації програми державних форвардних закупівель взяли сільськогосподарські підприємства, які подали заявки та уклали угоди на реалізацію продовольчого зерна, у таких районах: Барвінківському – 15,7 тис. тонн, Первомайському – 9,3 тис. тонн, Балаклійському – 7,8 тис. тонн, Нововодолазькому – 5,65 тис. тонн, Дергачівському – 2,1 тис. тонн.
Не брали участі у програмі державних форвардних закупівель сільськогосподарські підприємства Близнюківського, Великобурлуцького, Зачепилівського, Кегичівського та Коломацького районів області.
 
З метою організованого проведення збирання врожаю ранніх зернових і зернобобових культур у 2012 році колегія обласної державної адміністрації та Харківська регіональна Рада вирішили:
 
1. Інформацію заступника голови обласної державної адміністрації Сапронова Ю.А. про хід збирання ранніх зернових і зернобобових культур в господарствах області та стан формування регіонального запасу продовольчого зерна на 2012/2013 маркетинговий рік взяти до відома.
 
2. Головам районних державних адміністрацій забезпечити:
 
збирання врожаю ранніх зернових і зернобобових культур згідно із строками, визначеними в робочих планах;
 
своєчасне проведення комплексу польових робіт з підготовки ґрунту до посіву озимих культур;
 
здійснення належного обліку вирощеного врожаю зернових культур;
 
надання достовірної та повної інформації про валове виробництво ранніх зернових і зернобобових культур до районних управлінь статистики;
 
здійснення організаційних заходів щодо забезпечення господарств районів насінням озимих та ярих культур під урожай 2013 року;
 
проведення, у разі потреби, заходів щодо формування запасів продовольчого зерна в обсягах, необхідних для забезпечення продовольчої безпеки.
 
3. Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації (Панов В.В.):
3.1. Забезпечити постійний контроль за проведенням в області збирання ранніх зернових і зернобобових культур.
3.2. Підготувати проект розпорядження голови обласної державної адміністрації з означеного питання.
 
 
Голова обласної державної
адміністрації,  голова колегії     
та Харківської регіональної Ради                                                                 М.М. ДОБКІН