Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ № 2-c спільного засідання колегії обласної державної адміністрації та Харківської регіональної Ради від 25 липня 2012 року П. 4 "Про хід виконання рішення засідання колегії обласної державної адміністрації від 26 червня 2012 року «Про роботу місцевих органів влади щодо роботи з дітьми, які виховуються в сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах. Результативність роботи з повернення дітей на виховання батькам»

Розглянувши питання про хід виконання рішення засідання колегії обласної державної адміністрації від 26 червня 2012 року «Про роботу місцевих органів влади щодо роботи з дітьми, які виховуються в сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах. Результативність роботи з повернення дітей на виховання батькам», колегія обласної державної адміністрації та Харківська регіональна Рада відзначають, що в області вживаються заходи щодо підвищення результативності роботи органів влади всіх рівнів у роботі з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, та повернення дітей на виховання батькам.
У Харківській області на виконання спільного наказу Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 14 червня 2006 року № 1983/388/452/221/556/596/106 проводиться робота з впровадження ефективного механізму взаємодії суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах. Складовими цього механізму є налагоджена система взаємоінформування між суб’єктами соціальної роботи щодо виявлення сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, де виховуються діти, проведення діагностики з метою виявлення у сім’ях проблемних питань, визначення пріоритетних потреб батьків та дітей.
Робота щодо виявлення сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, що виховують дітей, з часу проведення попереднього засідання колегії обласної державної адміністрації активізувалася, набула нового змісту, форм взаємодії.
Набуттю нового змісту у роботі з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, сприяли соціальні ініціативи Президента України щодо введення додаткових штатних одиниць соціальних працівників. На цей час кількість осіб, які працюють із зазначеною категорією сімей, збільшилася на 611 одиниць.
Станом на 01 липня 2012 року на обліку служб у справах дітей районних державних адміністрацій, міських рад міст обласного значення, адміністрацій районів Харківської міської ради перебуває 1959 дітей, які виховуються у 1001 сім’ях, які перебувають у складних життєвих обставинах. Із зазначеної кількості сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, 653 (65,2%) проживають у сільській місцевості, 91 сім’я (9,0%) – у містах обласного значення та 257 сімей (25,7%) – на територіях адміністрацій районів Харківської міської ради.
Середньообласний показник виявлених сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах, дорівнює у кожній із адміністративних одиниць 24 сім’ям, в яких у середньому виховується 47 дітей. Разом з тим у Барвінківській, Богодухівській, Вовчанській, Дворічанській, Дергачівській, Зміївській, Кегичівській, Красноградській, Лозівській, Нововодолазькій, Харківській районних державних адміністраціях, Ізюмській міській раді та адміністраціях районів Харківської міської ради цей показник є вищим, що вказує на обґрунтований підвищений рівень уваги зазначених адміністрацій до проблемних питань у роботі з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах.
В області працівниками центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 420 сімей (42%) взяті під соціальний супровід з метою попередження виходу із сімей та покращення ситуації в сім’ї. Цей показник у порівнянні з початком року має позитивну динаміку та збільшився на 6%.
У переважній більшості до категорії сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах, віднесені сім’ї, які мають двох і більше дітей. Одним із чинників сімейного неблагополуччя є низький матеріальний статок сімей, причинами якого є: втрата роботи; відсутність професійної підготовки батьків з урахуванням потреб ринку і, як наслідок, – асоціальна поведінка; відсутність здорового способу життя; неувага до виховання та утримання власних дітей, а також злісне невиконання батьківських обов’язків.
Протягом І півріччя 2012 року на рівні районних державних адміністрацій, міських рад, адміністрацій районів Харківської міської ради було підготовлено 200 позовів до суду з метою позбавлення батьків батьківських прав. На початок липня 2012 року по 130 справах, відкритих у провадженні місцевих судів, були прийняті рішення: 150 батьків були позбавлені батьківських прав у відношенні до 177 дітей, що практично відповідає показникам минулого року. Всього 340 дітей отримали правовий статус дітей, позбавлених батьківського піклування.
Одним із напрямів проактивної діяльності з питань виявлення сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, є проведення у районах та містах області профілактичних заходів «Діти вулиці», «Вокзал». За січень-червень 2012 року службами у справах дітей було проведено 1299 профілактичних рейдів, під час яких було здійснено 2332 обстеження сімей, які цього потребували. Не проводилися такі заходи лише у м. Первомайському. За результатами проведення діагностичних обстежень 998 батьків були офіційним чином попереджені про відповідальність, яку вони несуть за виховання та утримання дітей. Ініційовано 418 фактів притягнення батьків до адміністративної відповідальності. За результатами обстежень сімей прийнято 76 рішень по вилученню дітей із сімей за причин існування загрози життю та здоров’ю дітей (Балаклійський, Барвінківський, Борівський, Валківський, Великобурлуцький, Вовчанський, Дворічанський, Дергачівський, Золочівський, Кегичівський, Красноградський, Краснокутський, Куп’янський, Харківський, Чугуївський, Шевченківський райони, м. Куп’янськ, м. Чугуїв, адміністрації районів Харківської міської ради), про що були повідомлені міські та районні прокуратури.
Під час проведення профілактичних заходів з батьками проводилася роз’яснювальна робота стосовно їх відповідальності за неналежні умови утримання та виховання дітей, скоєння фактів жорстокості та насилля по відношенню до дітей.
Протягом І півріччя 2012 року у закладах соціального захисту дітей – притулку, центрах соціально-психологічної реабілітації дітей, які розраховані на щоденне утримання 135 дітей, перебувало 405 дітей, які отримали усі види допомоги, із них 235 – діти із сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. За результатами проведеної роботи із зазначеною категорією сімей, здійснення соціального супроводу, вжитих заходів з працевлаштування, лікування батьків стало можливим повернути до сімей 110 дітей. У закладах соціального захисту дітей, що розташовані у Балаклійському, Великобурлуцькому, Красноградському районах, м. Ізюмі та м. Чугуєві, проводиться результативна робота з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах.
Ураховуючи, що за чинним законодавством України, координуючим органом між суб’єктами соціальної роботи із сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, органом, який створюється для комплексного вирішення питань сім’ї є дорадчий орган, який   діє при управліннях у справах сім’ї та молоді обласної, районних державних адміністрацій, міських рад, необхідно активізувати роботу дорадчих органів з урахуванням потреб сьогодення.
У районах та містах області проведені додаткові соціальні інспектування сімей, в яких виховуються діти, по відношенню до яких отримана інформація про недостатню увагу з боку батьків до виховання дітей. Місцевими державними адміністраціями проаналізовані документи, які стали підставою для взяття дітей на облік як таких, що виховуються в сім’ях, які перебувають у складних життєвих обставинах з 2007 – 2008 років.
За результатами проведеної роботи 280 дітей із 105 сімей зняті з обліку. Із них: 229 дітей як такі, де покращилася ситуація в сім’ї і батьки виконують свої обов’язки. 51 дитина знята з обліку як така, що виховується у сім’ях, які перебувають у складних життєвих обставинах, у зв’язку із позбавленням батьків батьківських прав та відібранням дітей у батьків. 80 % дітей, які отримали правовий статус дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштовані до сімейних форм виховання.
У районах та містах області запроваджено моніторинг результативності роботи з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, проводиться робота з поновлення батьків у батьківських правах, повернення дітей на виховання біологічним батькам. Протягом І півріччя 2012 року на виховання у сім’ї біологічним батькам повернуто 7 дітей (Балаклійський, Зміївський, Шевченківський райони).
Робота з повернення дітей на виховання батькам взята на контроль керівниками місцевих органів влади.
З метою підвищення результативності роботи з дітьми та сім’ями, що опинилися у складних життєвих обставинах, колегія обласної державної адміністрації та Харківська регіональна Рада  вирішили:
 
1. Інформацію заступника голови обласної державної адміністрації Шурми І.М. про хід виконання рішення засідання колегії обласної державної адміністрації від 26 червня 2012 року «Про роботу місцевих органів влади щодо роботи з дітьми, які виховуються в сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах. Результативність роботи з повернення дітей на виховання батькам» узяти до відома.
 
2. Головам районних державних адміністрацій:
2.1. Вжити дієвих заходів щодо:
 
своєчасного виявлення сімей, в яких спостерігаються прояви недбалого ставлення батьків до утримання та/або виховання своїх дітей;
 
продовження роботи із соціального інспектування сімей з метою проведення постійного моніторингу щодо умов утримання і виховання дітей у сім’ях;
 
проведення з батьками профілактичної та роз’яснювальної роботи стосовно їх відповідальності за утримання, виховання та навчання своїх дітей;
 
охоплення сімей, що опинились у складних життєвих обставинах і в яких виховуються діти, соціальним супроводом, що організовується центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
 
надання сім’ям, що опинилися у складних життєвих обставинах, необхідної допомоги у працевлаштуванні, налагоджені побуту, при необхідності – у лікуванні;
 
забезпечення дієвої роботи дорадчого орану, який утворений і діє при органах у справах сім’ї та молоді;
 
забезпечення організаційних умов для внесення у повному обсязі даних про дітей, які виховуються у сім’ях, що перебувають у складних життєвих обставинах, до Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти».
 
2.2. Застосовувати до батьків у межах повноважень заходи впливу у разі якщо дитина більше ніж 6 місяців перебуває на обліку як така, що виховується в сім’ї, яка опинилася у складних життєвих обставинах, а соціальний супровід та робота з сім’єю не мають позитивних результатів. При необхідності порушувати клопотання перед судами про прийняття рішень щодо відібрання дітей у батьків без позбавлення або про позбавлення батьків батьківських прав.
2.3. Заслухати на засіданнях відповідних колегій районних державних адміністрацій питання про результативність роботи органів виконавчої влади з дітьми, які виховуються в сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах, та з їх батьками.
2.4. Забезпечити стовідсоткове охоплення сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах і в яких виховуються діти, соціальним супроводом.
2.5. Запровадити моніторинг результативності роботи відповідних управлінь, відділів районних державних адміністрацій з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, та щокварталу на засіданні відповідного дорадчого органу по роботі з сім’ями аналізувати його результати.
2.6. Проаналізувати наявність і правильність оформлення документів, на підставі яких діти, які виховуються у сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах, перебувають з минулих років на обліку служб у справах дітей.
 
Запропонувати міським головам міст обласного значення здійснити аналогічні заходи.
 
3. Запропонувати Первомайському міському голові Теплицькому С.Л. вжити дієвих заходів щодо проведення профілактичних заходів «Діти вулиці», «Вокзал» та обстеження умов проживання та виховання дітей у сім’ях, які перебувають у складних життєвих обставинах.
 
 
Голова обласної державної
адміністрації,  голова колегії     
та Харківської регіональної Ради                                                                 М.М. ДОБКІН