ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ № 3 засідання колегії обласної державної адміністрації від 26 червня 2012 року "Про хід виконання рішення засідання колегії обласної державної адміністрації від 17 травня 2012 року "Про оплату праці та розрахунки з Пенсійним фондом України"
Проаналізувавши та обговоривши хід виконання рішення колегії Харківської обласної державної адміністрації від 17 травня 2012 року «Про оплату праці та розрахунки з Пенсійним фондом України», колегія обласної державної адміністрації відмічає, що питання забезпечення конституційного права громадян на своєчасне одержання заробітної плати визнані пріоритетними в роботі обласної державної адміністрації. Важливим завданням залишається зростання надходжень та ліквідація заборгованості перед Пенсійним фондом України.
Для вирішення зазначених питань в області активізовано роботу всіх гілок влади для забезпечення підвищення рівня оплати праці, погашення заборгованості з виплати заробітної плати та внесків до Пенсійного фонду України.
У травні 2012 року за участю правоохоронних та контролюючих органів проведено:
«круглий стіл» на тему: «Право працівника на своєчасну оплату праці»;
виїзне засідання обласної тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, на якому звітували 6 керівників підприємств-боржників, розташованих у Чугуївському районі та м. Чугуєві.
Районними державними адміністраціями та виконавчими органами міських рад міст обласного значення у травні 2012 року проведено 53 засідання територіальних тимчасових комісій, на яких заслухано звіти 164 керівників підприємств-боржників. За їх результатами 81 керівника попереджено про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення термінів виплати заробітної плати та невиконання графіків погашення заборгованості із виплати заробітної плати, вжито 86 інших заходів.
Місцевими управліннями праці та соціального захисту населення вивчено стан дотримання законодавства про працю та умов колективних договорів на 161 підприємстві, де виникла або наявна заборгованість з виплати заробітної плати, або у яких рівень заробітної плати нижчий за мінімальний чи запроваджена скорочена тривалість робочого дня (тижня).
Районними державними адміністраціями та виконавчими органами міських рад міст обласного значення за результатами проведеної роботи направлені матеріали щодо порушення законодавства про працю до: органів прокуратури – на 24 керівника підприємств; територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області – на 26 керівників підприємств.
За порушення законодавства, у тому числі з питань оплати праці, у травні 2012 року звільнено директора ДІПП хімреактивів, препаратів та високочистих речовин «Діпрохімреактив».
За попередніми даними станом на 01 червня 2012 року відсутня заборгованість із виплати заробітної плати в Барвінківському, Близнюківському, Ізюмському, Коломацькому, Красноградському, Краснокутському, Куп'янському, Нововодолазькому, Первомайському, Сахновщинському та Шевченківському районах. Крім того у Золочівському районі та м. Ізюмі відсутня заборгованість на економічно активних підприємствах.
У порівнянні з початком поточного року зменшилася заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах Великобурлуцького, Зачепилівського, Зміївського, Кегичівського, Лозівського та Печенізького районів області.
Відсутня заборгованість із виплати заробітної плати працівникам установ, які фінансуються з місцевих бюджетів.
Поряд з цим, за даними моніторингу, загальна заборгованість із виплати заробітної плати у травні 2012 року збільшилась на 6,6 %, до початку поточного року – на 30,8 % та очікується станом на 01.06.2012 у сумі 117,9 млн. грн.
До початку 2012 року заборгованість із виплати заробітної плати зросла в 14 районах та містах області. Так у м. Первомайському заборгованість із виплати заробітної плати збільшилась у 4,1 рази, у м. Чугуєві – у 5,6 разів, районах області: Борівському – у 3,7 разів, Дергачівському – у 2,3 рази, Чугуївському – на 44,9 %. Це найбільші показники по області.
На підприємствах, розташованих в місті Харкові, заборгованість з виплати заробітної плати зросла до початку поточного року на 40,0 % і склала 98,3 млн. грн. (або 83,4 % від загального боргу по області).
У квітні 2012 року середньомісячна заробітна плата штатних працівників області склала 2661 грн., це на 15,9 % більше ніж у відповідному місяці 2011 року. У всіх сферах економічної діяльності рівень оплати праці перевищив мінімальні державні соціальні гарантії.
Забезпечено зростання реальної заробітної плати. Так за січень-квітень 2012 року індекс реальної заробітної плати склав до відповідного періоду 2011 року 113,8 %.
Однак у квітні 2012 року у порівнянні з березнем 2012 року середньомісячна заробітна плата зменшилась на 0,8 %.
Кількість працівників, які за повністю відпрацьований робочий час отримують заробітну плату в розмірі менше ніж мінімальний, у квітні 2012 року за даними моніторингу склала 12,86 % від загальної кількості працюючих по області і в порівнянні з початком року не скоротилася.
Головам районних державних адміністрацій та міським головам міст обласного значення протягом поточного року двічі направлялися листи щодо необхідності проведення роботи, спрямованої на зменшення кількості працівників підприємств, установ та організацій, які за повністю відпрацьований робочий час отримують заробітну плату в розмірі менше ніж мінімальний.
В області проведена певна робота щодо наповнення бюджету Пенсійного фонду України. Виконання планових показників за січень-травень 2012 року складає 103,7%, при плані 3350,8 млн. грн. фактично надійшло 3474,0 млн. грн., що більше ніж у січні-травні 2011 року на 455,0 млн. грн. або на 15,1%.
Фінансування пенсійних виплат здійснюється своєчасно та в законодавчо встановлений термін до 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, як передбачено ст. 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Заборгованість з виплати пенсій в Харківській області відсутня.
Важливим аспектом роботи є питання погашення боргів перед Пенсійним фондом України.
Борг підприємств, установ та організацій по платежах до Пенсійного фонду України на 01 червня 2012 року складає: по страхових внесках –
234,7 млн. грн., приріст за січень-травень 2012 року склав 9,2 млн. грн., по єдиному внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування –
88,2 млн. грн., приріст за січень-травень 2012 року – 26,1 млн. грн.
234,7 млн. грн., приріст за січень-травень 2012 року склав 9,2 млн. грн., по єдиному внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування –
88,2 млн. грн., приріст за січень-травень 2012 року – 26,1 млн. грн.
Значні суми боргу по платежах до Пенсійного фонду України залишаються на державних підприємствах: по страхових внесках – 122,9 млн. грн., (52,4 % від загальної суми боргу по страхових внесках), приріст за січень-травень 2012 року 0,2 млн. грн., по єдиному соціальному внеску – 42,3 млн. грн. (48,0 % від загальної суми боргу по єдиному соціальному внеску), приріст за січень-травень 2012 року склав 13,7 млн. грн.
Сума боргу по страхових внесках до Пенсійного фонду України
в січні-травні поточного року зменшилась в Красноградському
(на 87,7 тис. грн.), Лозівському (на 58,8 тис. грн.) районах області та м. Чугуєві
(на 2392,8 тис. грн.), м. Куп’янську (на 438,7 тис. грн.), м. Лозовій
(на 436,2 тис. грн.), м. Ізюмі (на 179,1 тис. грн.).
в січні-травні поточного року зменшилась в Красноградському
(на 87,7 тис. грн.), Лозівському (на 58,8 тис. грн.) районах області та м. Чугуєві
(на 2392,8 тис. грн.), м. Куп’янську (на 438,7 тис. грн.), м. Лозовій
(на 436,2 тис. грн.), м. Ізюмі (на 179,1 тис. грн.).
Крім того в Зміївському, Сахновщинському та Печенізькому районах області станом на 01.06.2012 борг по єдиному соціальному внеску відсутній.
На виконання доручень Президента України, Кабінету Міністрів України Пенсійним фондом України доведено завдання щодо погашення недоїмки
(без урахування фінансових санкцій та пені) економічно-активних платників у сумі 98,6 млн. грн, у тому числі по єдиному внеску – 54,0 млн. грн, по страхових внесках – 44,6 млн. грн.
(без урахування фінансових санкцій та пені) економічно-активних платників у сумі 98,6 млн. грн, у тому числі по єдиному внеску – 54,0 млн. грн, по страхових внесках – 44,6 млн. грн.
Для забезпечення погашення боргів по платежах до Пенсійного фонду України постійно вживаються заходи адміністративно-правового впливу у відповідності до законодавства.
Станом на 01.06.2012 на економічно-активних підприємствах проводиться робота по примусовому стягненню заборгованості. Протягом січня-травня 2012 року за документами, які знаходяться на виконанні в органах Державної виконавчої служби, надійшло 29,9 млн. грн. або 18,3% від загальної суми.
Крім того за допущені порушення законодавства, у тому числі несвоєчасну сплату внесків, за січень-травень 2012 року було притягнуто до адміністративної відповідальності 942 посадові особи. Сума накладених штрафів складає 499,9 тис. грн.
Подані матеріали для розгляду та прийняття рішення про розірвання контрактів та припинення трудових відносин з керівниками 38 підприємств, з 2 керівниками контракт розірвано. За фактом виявлених злочинів порушено 8 кримінальних справ, до правоохоронних органів направлено матеріали про притягнення 14 керівників підприємств-боржників до кримінальної відповідальності.
В області продовжено практику оприлюднення на офіційному веб-сайті Харківської обласної державної адміністрації переліку керівників підприємств-боржників перед Пенсійним фондом, яким за рішеннями суду обмежено виїзд за кордон.
Протягом січня-травня 2012 року проведено 226 засідань обласних і районних комісій, 27 нарад з галузевими управліннями, 14 нарад з арбітражними керуючими підприємств-банкрутів з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати і боргів по внесках до Пенсійного фонду України. За результатами проведеної роботи надійшло в рахунок погашення боргів 29,3 млн. грн.
Питання оплати праці та розрахунків з Пенсійним фондом України знаходяться на постійному контролі обласної державної адміністрації.
З метою виконання доручень Президента України, Кабінету Міністрів України, розпоряджень голови обласної державної адміністрації щодо ліквідації заборгованості із виплати заробітної плати та боргів до Пенсійного фонду України колегія обласної державної адміністрації вважає за необхідне:
1. Інформацію заступника голови обласної державної адміністрації Шурми І.М. про хід виконання рішення колегії Харківської обласної державної адміністрації від 17 травня 2012 року «Про оплату праці та розрахунки з Пенсійним фондом України» взяти до відома.
2. Головам районних державних адміністрацій:
2.1. Вжити у межах повноважень заходи щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати та внесків до Пенсійного фонду України економічно-активними підприємствами, приділивши особливу увагу ліквідації заборгованості з виплати заробітної плати працівникам комунальних підприємств. У разі необхідності – ініціювати розірвання контрактів, укладених з їх керівниками.
2.2. Здійснювати контроль за станом проведення підприємствами розрахунків з Пенсійним фондом України та вживати заходи щодо погашення ними боргу по страхових внесках та по єдиному соціальному внеску у сумах не менше ніж доведене завдання. Взяти під контроль стан виконання графіків погашення боргу по платежах до Пенсійного фонду України.
2.3. Посилити взаємодію з правоохоронними і контролюючими органами з метою своєчасного притягнення до адміністративної і кримінальної відповідальності керівників підприємств, які не вживають заходів із погашення заборгованості із заробітної плати та боргів до Пенсійного фонду України.
2.4. Вжити заходів, спрямованих на зменшення кількості працівників, які отримують за повністю відпрацьований робочий час заробітну плату у розмірі, що відповідає мінімальному або меншому ніж за мінімальний.
Запропонувати міським головам міст обласного значення здійснити аналогічні заходи.
Голова обласної державної
адміністрації, голова колегії
обласної державної адміністрації М.М. ДОБКІН