Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ № 2 засідання колегії обласної державної адміністрації від 17 травня 2012 року "Про підсумки в галузі тваринництва та виконання заходів, передбачених Програмою розвитку тваринництва в господарствах Харківської області на 2011 – 2015 роки

 9. Про підсумки в галузі тваринництва та виконання заходів, передбачених Програмою розвитку тваринництва в господарствах Харківської області на 2011 – 2015 роки.
 
Розглянувши питання про підсумки в галузі тваринництва та виконання протягом 2011 року і січня – квітня 2012 року заходів, передбачених Програмою розвитку тваринництва в господарствах Харківської області на 2011 – 2015 роки, колегія обласної державної адміністрації відмічає покращення ситуації щодо розвитку тваринництва в більшості районах і по області в цілому.
У 2011 році в цілому по області забезпечено зростання обсягів виробництва молока на 1,2%, вовни – на 3%, яєць – на 17,8%. На 4,3% менше ніж у попередньому році реалізовано на забій худоби та птиці, що обумовлено тимчасовим припиненням діяльності найбільших в області виробників м’яса: ПАТ «Агрокомбінат» Слобожанський» та ТОВ «Курганський бройлер».
Приріст валового виробництва продукції тваринництва (у порівняних цінах) склав 1% проти рівня 2010 року. Зростання досягнуто лише у семи районах області, найбільше: Зачепилівському – на 30,5% та Харківському – на 20,9%. Суттєве падіння валового виробництва, на 22% – 17%, відбулося у Балаклійському, Чугуївському, Барвінківському та Краснокутському районах.
Від діяльності галузі тваринництва у 2011 році сільськогосподарськими підприємствами отримано 70,1 млн. гривень прибутку, загальний рівень рентабельності становив 5,1% (у 2010 році відповідно: 56,4 млн. гривень і 5,2%). Рентабельність виробництва яєць склала 47,2%, молока – 17,2%. Водночас залишилось збитковим виробництво м’яса птиці (-59,7%), овець
(-53,4%), великої рогатої худоби (-35,7%), свиней (-33,1%), а також вовни 
(-56,5%).
Ураховуючи сучасний стан та завдання щодо розвитку тваринництва, з ініціативи обласної державної адміністрації у 2011 році була розроблена та затверджена рішенням сесії обласної ради Програма розвитку тваринництва в господарствах Харківської області на 2011 – 2015 роки (далі – Програма). Програмою визначено два пріоритетні напрями: молочне скотарство та свинарство.
На виконання Програми та завдяки системній роботі обласної та районних державних адміністрацій у сільськогосподарських підприємствах області в поточному році покращилася ситуація у молочному скотарстві. За січень – квітень поточного року сільськогосподарськими підприємствами області вироблено 64,7 тис. тонн молока, або на 23,2% більше ніж за аналогічний період минулого року. Обсяги виробництва молока збільшилися в 25 районах області, найбільше у: Зачепилівському – майже вдвічі, Кегичівському – на 43% та Вовчанському – на 37%. У Валківському та Коломацькому районах обсяги виробництва молока не збільшилися.
У цілому по сільськогосподарських підприємствах, порівняно з відповідним періодом минулого року, збільшилося поголів’я великої рогатої худоби на 3,2 тис. голів, корів – на 700 голів.
Стабілізація та нарощування поголів’я корів досягнуті у 21 районі області, найбільший приріст поголів’я отримано в господарствах Дворічанського району – на 118 голів, Кегичівського – на 113 голів, Сахновщинського – на 108 голів та Харківського – на 100 голів.
Не вжито відповідних заходів із збереження продуктивної худоби в Богодухівському районі, де втрачено 162 голови корів, Дергачівському –  118 голів, Ізюмському – 96 голів та Печенізькому – 50 голів.
Одним із важливих напрямів реалізації Програми визначено впровадження інвестиційних проектів з будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів.
У минулому році за рахунок залучення всіх джерел інвестицій (кредитних ресурсів, власних та залучених коштів) проведені роботи з будівництва та реконструкції 9 молочних ферм та приміщень, у яких уже сьогодні утримується майже 3 тис. голів великої рогатої худоби. Також було збудовано і введено в дію 2 сучасних доїльних зали на 500 і 1000 корів у ПСП «Родіна» Дворічанського району та ТОВ «Агросвіт» Вовчанського району. Значна кількість господарств провели модернізацію тваринницьких ферм, у приміщеннях яких були встановлені сучасні молокопроводи, що дозволяє одержувати молоко високої якості.
Поряд з цим у тваринницьких господарствах Борівського, Великобурлуцького та Шевченківського районів не проводиться робота з упровадження конкретних інвестиційних проектів.
Упровадження сучасних технологій дозволило активізувати виконання одного із важливих напрямів Програми – збільшення обсягів виробництва молока класу «екстра» та вищого ґатунку. За підсумками 2011 року молока класу «екстра» вироблено 10,5 тис. тонн або 8% від загального обсягу його виробництва, молока вищого ґатунку вироблено 47,7 тис. тонн або 33%.
Разом з тим, можливості регіону щодо розвитку тваринництва використовуються не в повній мірі. Однією з головних причин є те, що окремі районні державні адміністрації не надають належного значення роботі з цього питання.
З метою усунення зазначених вище недоліків і забезпечення в усіх районах області прискореного розвитку тваринництва на інвестиційно-інноваційній основі колегія обласної державної адміністрації вирішила:
 
1. Інформацію заступника голови обласної державної адміністрації Алексейчука В.В. про підсумки в галузі тваринництва та виконання заходів, передбачених Програмою розвитку тваринництва в господарствах Харківської області на 2011 – 2015 роки взяти до відома.
 
2. Головам районних державних адміністрацій:
2.1. Проаналізувати стан розвитку тваринництва у сільськогосподарських підприємствах та господарствах населення району на засіданнях відповідних колегій районних державних адміністрацій, за результатами яких розробити заходи з питань щодо:
створення особистими селянськими, фермерськими господарствами та іншими підприємствами сільськогосподарських виробничих та переробних кооперативів для розвитку молочного і м’ясного скотарства;
створення всіх необхідних умов інвесторам для роботи в галузі тваринництва, передбачивши у тому числі заходи з їх стимулювання шляхом виділення земельних ділянок для будівництва тваринницьких комплексів, ферм та об’єктів інфраструктури з їх обслуговування тощо;
проведення обстеження тваринницьких приміщень, за результатами обстеження підготувати пропозиції щодо подальшого використання цих приміщень, їх технічного і технологічного переоснащення, орієнтовного розміру необхідних капіталовкладень;
збереження поголів’я продуктивної худоби у сільськогосподарських підприємствах, особливо маточного, забезпечення нарощування їх чисельності за рахунок власного відтворення та закупівлі племінного поголів’я;
стабілізації закупівельних цін на молоко, зокрема під час закупівлі його у фізичних осіб (населення);
забезпечення підтримки особистих, селянських та фермерських господарств шляхом створення сервісних пунктів з ветеринарного забезпечення та штучного осіменіння худоби, розширення мережі стаціонарних
(з холодильними установками) пунктів із закупівлі молока в особистих господарствах населення.
2.2. Забезпечити:
виконання заходів, передбачених Програмою розвитку тваринництва в господарствах Харківської області на 2011 – 2015 роки;
заготівлю із урожаю 2012 року всіх видів кормів в обсягах, визначених відповідно до потреби галузі тваринництва, включаючи особисті господарства населення;
своєчасну підготовку приміщень і обладнання тваринницьких ферм і комплексів до роботи у зимовий період 2012 – 2013 років.
2.3. Здійснювати контроль за станом виконання заходів, спрямованих на розвиток тваринництва у господарствах відповідних районів.
 
3. Рекомендувати Головному управлінню ветеринарної медицини в Харківській області (Олійник В.О.) посилити контроль за дотриманням усіма суб’єктами господарювання чинного ветеринарного законодавства під час здійснення охоронно-карантинних та ветеринарно-санітарних заходів, проведення роботи з профілактики інфекційних захворювань.
 
4. Головному управлінню агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації (Кулик О.Г.) спільно з Головним управлінням ветеринарної медицини в Харківській області (Олійник В.О.), державним підприємством «Харківське обласне сільськогосподарське підприємство по племінній справі у тваринництві» (Сагун О.І.):
4.1. Установити контроль за відтворенням маточного стада сільськогосподарських тварин тільки з використанням атестованих та допущених до відтворення плідників вищої племінної (генетичної) якості.
4.2. Активізувати роботу із розширення мережі сервісних пунктів з ветеринарного забезпечення та штучного осіменіння худоби в особистих господарствах населення.
 
5. Головному управлінню агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації (Кулик О.Г.):
5.1. Забезпечити цільове та ефективне використання коштів державного та обласного бюджетів, що спрямовуються на розвиток тваринництва.
5.2. Підготувати проект розпорядження голови обласної державної адміністрації з означеного питання.
 
 
Голова обласної державної                                                              М.М. ДОБКІН
адміністрації,  голова колегії     
обласної державної адміністрації