Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ № 1 засідання колегії Харківської обласної державної адміністрації від 29 березня 2012 року «Про хід підготовки сільськогосподарських підприємств області до проведення комплексу весняно-польових робіт у поточному році».

 

Розглянувши питання про хід підготовки сільськогосподарських підприємств області до проведення комплексу весняно-польових робіт у поточному році колегія обласної державної адміністрації відмічає, що господарства області в цілому підготовлені до проведення комплексу весняно-польових робіт.

Під урожай 2012 року було посіяно 503,7 тис. га озимих зернових культур. У післяпосівний період утримувались вкрай несприятливі погодні умови для проростання та вегетації озимих – спостерігався тривалий дефіцит вологи в ґрунті, що негативно позначилося на життєздатності рослин.

На сьогодні стан посівів озимих є досить складним та гіршим ніж у попередньому році. За даними районів, сходи озимих отримані на площі 375,8 тис. га, що складає 75% від сіяної площі (у 2011 році – 100%), з них: у доброму і задовільному стані – 256,7 тис. га або 68% (2011 рік – 93%), слабких і зріджених – 119,1 тис. га або 32% (2011 рік – 7%). На площі 127,8 тис. га (25%) сходів не одержано.

Ситуація на озимому полі ускладнилася через екстремальні умови перезимівлі. За прогнозами фахівців, обсяги пересіву озимих зернових культур навесні можуть становити 204 тис. га або 40%. За рахунок пересіву озимих культур передбачається розширити у 2012 році посіви кукурудзи на зерно щонайменше на 100 тис. га, а також збільшити посіви ярої пшениці, сої, ярого ячменю та круп’яних культур.

Для проведення комплексу весняно-польових робіт сільгосптоваровиробники, з урахуванням перехідних залишків, мають 119,1 тис. тонн мінеральних добрив (фізична вага), що становить 140% від заявки (84 тис. тонн), це на 39% більше ніж у відповідний період минулого року.

У господарствах Харківського району забезпеченість мінеральними добривами складає лише 67% від потреби, Коломацького – 87%, Близнюківського – 92%.

Забезпеченість насінням ярих зернових і зернобобових культур (без кукурудзи) складає 57 тис. тонн або 108% від потреби. Крім того, забезпеченість насінням кукурудзи на зерно складає 100%, сої – 122%, цукрових буряків – 73%.

До посівних кондицій підготовлено 54 тис. тонни насіння ярих зернових та зернобобових культур (116% від потреби), що на 16% більше відповідного періоду 2011 року.

У Борівському, Дергачівському, Валківському та Дворічанському районах області підготовка кондиційного насіння ранніх зернових і зернобобових культур складає лише 70% – 92% від потреби.

Забезпеченість насінням кукурудзи в Дворічанському районі становить лише 10% від потреби, у Валківському, Краснокутському, Близнюківському, Ізюмському, Богодухівському та Балаклійському районах – до 40%.

Для комплексного захисту рослин від шкідливих організмів господарствами області закуплено 1215,2 тонни засобів захисту рослин або 78% від потреби, у тому числі забезпеченість гербіцидами становить – 77%, інсектицидами – 83%.

У Золочівському районі забезпеченість засобами захисту рослин складає лише 47%, Печенізькому та Богодухівському районах – 52% від потреби.

Для організованого проведення комплексу весняно-польових робіт господарствами області підготовлено 8837 тракторів, що складає 96% від наявних; готовність сівалок, плугів та культиваторів складає 99%.

На весняно-польові роботи господарствами області придбано: дизпалива – 21,6 тис. тонн або 83 % від потреби, бензину – 6,3 тис. тонн (88% від потреби).

Загальна потреба в коштах для проведення комплексу весняно-польових робіт в цілому по сільгосппідприємствах становить 2,3 млрд. гривень. Очікується використати власних коштів господарств у сумі 1,7 млрд. гривень або 74% від запланованих. Загальна потреба у залученні додаткових коштів складає 566,3 млн. гривень, із них: залучення коштів інвесторів – 258 млн. гривень, банківських кредитів – на суму понад 300 млн. гривень. Таким чином, потреба в коштах на 1 га посівної площі складає 1878 гривень, у тому числі запозичених – 460 гривень на 1 гектар.

Станом на 19 березня поточного року сільськогосподарськими підприємствами області для проведення весняно-польових робіт витрачено 885,3 млн. гривень, що на 240 млн. гривень більше ніж за відповідний період 2011 року. Залучено додаткових коштів на суму 217,7 млн. гривень, із них: 92,4 млн. гривень – кошти інвесторів, банківських кредитів – 125,3 млн. гривень (53,5 млн. гривень – на весняно-польові роботи). Кредитні ставки, за якими залучаються кредити, у середньому становлять 18% – 24%.

З метою організованого проведення комплексу весняно-польових робіт колегія обласної державної адміністрації вважає за необхідне:

1. Інформацію заступника голови обласної державної адміністрації Алексейчука В.В. взяти до відома.

2. Головам районних державних адміністрацій:

2.1. Забезпечити проведення моніторингу стану посівів озимих культур при відновленні весняної вегетації з метою визначення уточнених обсягів пересіву і потреби сільгосппідприємств у насінні ярих культур.

2.2. Розробити структуру посівних площ ярих культур, виходячи із очікуваного пересіву озимих культур, якою передбачити розширення посівів у 2012 році кукурудзи на зерно, ярого ячменю, ярої пшениці, сої, та круп’яних культур.

2.3. Здійснювати контроль за роботою з підготовки високоякісного насіння та створення додаткових страхових запасів насіння ярих культур для забезпечення можливого пересіву озимих культур.

2.4. Забезпечити проведення моніторингу потреби та забезпеченості господарств районів насінням, мінеральними добривами, засобами захисту рослин, технікою, пально-мастильними матеріалами в обсягах, що забезпечують технологічну потребу на період проведення комплексу весняно-польових робіт.

2.5. Вжити організаційні заходи щодо проведення посіву ярих культур протруєним кондиційним насінням не нижче другої репродукції рекомендованих сортів та гібридів із додержанням усіх технологічних вимог, особливу увагу приділити збереженню вологозабезпеченості грунтів.

2.6. Провести посів ярих культур в оптимальні терміни:

ранніх ярих зернових, з урахуванням пересіву озимих, однорічних трав та цукрових буряків – до 20.04.2012.

пізніх ярих культур (кукурудзи, сої, круп’яних та інших) – до 15.05.2012.

2.7. Забезпечити своєчасне виконання технологічних вимог з догляду та збереження посівів сільськогосподарських культур, включаючи їх підживлення азотними добривами та інтегрований захист від шкідників та хвороб.

2.8. Сприяти укладенню форвардних договорів на закупівлю продовольчого зерна врожаю 2012 року для Аграрного фонду України.

3. Головному управлінню агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації (Кулик О.Г.):

3.1. Здійснити заходи, спрямовані на активізацію роботи з комерційними банками щодо кредитування підприємств агропромислового комплексу та пролонгації одержаних кредитів.

3.2. Здійснювати контроль за станом організаційно-технологічного, ресурсного та фінансового забезпечення сільгосптоваровиробників для проведення комплексу весняно-польових робіт у 2012 році шляхом заслуховування звітів тощо.

3.3. Підготувати проект розпорядження голови обласної державної адміністрації з означеного питання.

 

Голова Харківської обласної                                                                         М.М. ДОБКІН

державної адміністрації,

голова колегії