Звіт Харківського регіонального Комітету з економічних реформ за напрямом - реформування медичного обслуговування та реалізація соціальних ініціатив Президента України
20 лютого 2013 року члени робочої групи «Реформа соціальної сфери» Харківського регіонального комітету з економічних реформ взяли участь у роботі круглого столу, який був присвячений Дню соціальної справедливості.
Однією із складових соціальної політики є дотримання принципів соціальної справедливості та доступності до належного рівня медичної допомоги, що передбачає створення умов для отримання людиною з будь-якого найвіддаленішого куточку регіону медичного обслуговування на всіх його рівнях – від первинної ланки до академічних науково-дослідних інститутів.
Підвищення якості та доступності всіх рівнів медичної допомоги, насамперед, для сільського населення, стало пріоритетним у переліку поставлених цілей та завдань.
На теперішній час в області проведено реорганізацію первинного рівня надання медичної допомоги за рахунок відтворення єдиної управлінської вертикалі шляхом передачі 764 закладів (підрозділів) первинної ланки на районний рівень управління та фінансування з подальшим відкриттям 29 центрів первинної медико – санітарної допомоги, що дозволило налагодити дієвий контроль за якістю та доступністю у наданні всіх видів медичної допомоги для кожного пацієнта незалежно від місця проживання.
Для наближення доступності вторинної та третинної кардіологічної допомоги до жителів віддалених населених пунктів сільської місцевості на базі всіх закладів первинної ланки впроваджено систему дистанційної передачі електрокардіограми «Телекард» у цілодобовому режимі.
Чітко визначена стратегія розвитку вторинної медичної допомоги в районах області у форматі 10 міжрайонних медичних центрів - госпітальних округів. За останні два роки у центрах поступово створюються необхідні умови для впровадження лікувально – діагностичного процесу, що відповідають рівню обласних закладів.
Тут відкрито сучасно оснащені мамографічні кабінети для діагностики захворювань молочної залози, оновлені рентгенологічні кабінети та операційні блоки для проведення оперативних втручань високого ступеню складності, а також створені умови для лікування пацієнтів фізіотерапевтичного профілю.
Проривом у сфері охорони здоров’я регіону стала реалізація двох масштабних подій, що відбувались під патронатом Президента України: реалізація Національного проекту «Нове життя - нова якість охорони материнства та дитинства» та створення єдиної централізованої системи екстреної та невідкладної медичної допомоги в регіоні.
У Харківській області, одній із перших областей України, за максимально стислі терміни був введений в дію регіональний перинатальний центр III рівня у складі Обласної клінічної лікарні - Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. За рахунок чіткого відпрацювання порядку організації перинатальної допомоги вперше за багато років висококваліфікованою спеціалізованою медичною допомогою охоплено жіноче населення сільської місцевості усіх адміністративно – територіальних одиниць області.
На виконання Закону України від 5 липня 2012 року №5081-VI «Про екстрену медичну допомогу» в області проведено низку масштабних організаційно - структурних змін, що дозволило з 01.01.2013 забезпечити безперебійну роботу єдиної централізованої системи екстреної медичної допомоги в регіоні.
В області створені та постійно оновлюються регіональні реєстри хворих пільгових категорій. На підставі даних реєстрів впроваджено низку цільових медико-соціальних проектів на користь жителів районів.
Відповідно до щорічної комплексної обласної програми «Здоров’я Слобожанщини» протягом останніх років безоплатно зубопротезовано понад 4,0 тис. інвалідів та ветеранів війни, на що спрямовано майже 2 млн. грн.
Придбано 1987 слухових апаратів для дорослих та для дітей, 966 комплектів для оперативного лікування катаракти у жителів районів області на суму понад 5,0 млн. грн.
Ще однією формою роботи, що запропонована місцевою владою протягом останніх двох років та спрямована на виконання соціальних ініціатив Президента України, є укладання договорів соціального партнерства.
Між органами влади, науково - дослідними установами Академії медичних наук України та соціально орієнтованим бізнесом вже укладено 14 договорів соціального партнерства для надання медичної допомоги, насамперед, соціально - незахищеним верствам населення.
На виконання соціальних ініціатив Президента України спрямована також реалізація пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. За підсумками минулого року Харківську область визначено лідером у питаннях виконання зазначеного проекту.
На теперішній час створено реєстр хворих на гіпертонічну хворобу, до якого внесено майже 700 тис. осіб.
Конкретні результати реалізації проекту полягають у зниженні ціни на найбільш популярні і доступні лікарські засоби, які використовуються для лікування гіпертонічної хвороби, у середньому на 11%, а на ряд дорогих ліків – на 30-35%.
Дотримання норм соціальної справедливості у питаннях організації якісної та доступної медичної допомоги кожному мешканцю області залишатимуться на постійному контролі місцевих органів влади та будуть реалізовуватись у контексті виконання настанов центральних органів влади.