Звіт Харківського регіонального Комітету з економічних реформ за напрямом – реформа міжбюджетних відносин
У рамках чергового засідання профільної підгрупи Харківського регіонального Комітету з економічних реформ розглянуто питання щодо внесення змін до Податкового кодексу України, яке визначене Програмою економічних реформ України на 2010-2014 роки, затвердженої Президентом України.
Новостворені підприємства відповідно до положень Кодексу в деяких випадках не можуть обрати спрощену систему оподаткування, у зв’язку з чим виникають непорозуміння з такими платниками, а саме:
- не передбачено порядок подання заяви про застосування спрощеної системи суб’єктом господарювання (новоствореним), державну реєстрацію та постановку на облік в органах ДПС якого здійснено в останні дні місяця (наприклад, державна реєстрація відбулась 28.03.12., постановка на облік -30.03.12, платник подає заяву в наступному місяці – 02.04.12, відповідно до діючого законодавства такий платник не може перейти на спрощену систему оподаткування);
- трапляються випадки, коли державна реєстрація відбулася наприкінці місяця, а на обліку в податковій інспекції підприємство лічиться з початку наступного місяця (наприклад, державна реєстрація – 30.03.12, на обліку в органі ДПС - з 01.04.12.). В даному випадку підприємство не може бути платником спрощеної системи з дати держаної реєстрації, яка припадає на період, в якому підприємство ще не знаходилось на податковому обліку.
Для врегулювання цього питання запропоновано:
внести зміни до п.п. 298.1.2 п. 298.1 ст.298 Податкового кодексу України (для платників четвертої групи) такого змісту «зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом десяти календарних днів від дня їх державної реєстрації, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для четвертої групи, вважаються платниками єдиного податку з дня постановки на облік в органі ДПС».
Запропоновані зміни забезпечать єдине тлумачення норм Податкового законодавства, уникнення не одностайного трактування законодавства та непорозумінь між податковими органами та платниками податків.