Інформація про результати діяльності Харківського регіонального Комітету з економічних реформ за підсумками 9 місяців 2012 року
Харківський регіональний Комітет з економічних реформ був створений розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 31.03.2010 № 181 як консультативно-дорадчий орган при обласній державній адміністрації.
15.02.2012 головою Харківської обласної державної адміністрації затверджено Регіональний план дій на 2012 рік щодо впровадження в Харківській області Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», який було розроблено відповідно до проекту Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» та пріоритетних напрямів Стратегії сталого розвитку Харківської області до 2020 року, затвердженої рішенням Харківської обласної ради від 23.12.2010 № 27-VI.
У зв’язку з кадровими змінами 21.08.2012 оновлено склад робочих груп та підгруп Харківського регіонального Комітету з економічних реформ.
За підсумками 9 місяців 2012 року в рамках діяльності Харківського регіонального Комітету з економічних реформ проведено 1 розширене засідання під головуванням голови Харківської обласної державної адміністрації Добкіна М.М., 150 засідань профільних робочих груп та 25 «круглих столів».
Одним із пріоритетних напрямів діяльності Харківського регіонального Комітету з економічних реформ є реалізація соціальних ініціатив Президента України.
Протягом звітного періоду діяльність Комітету за напрямом «Реформа медичного забезпечення» була спрямована на подальше формування оптимальної моделі організації медичної допомоги в регіоні відповідно до Указу Президента України від 12.03.2012 №187/2012 «Про Національний план дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», інших настанов центральних та місцевих органів влади, зокрема, у частині реалізації соціальних ініціатив Президента України Януковича В.Ф., а також розроблення підготовчих заходів для впровадження в області з 1 січня 2013 року Закону України «Про екстрену медичну допомогу».
Членами робочої групи розроблена комплексна обласна програма «Здоров’я Слобожанщини» на 2012 – 2014 роки, яка затверджена рішенням обласної ради від 26.04.2012 № 395 – VI.
Під час робочих засідань розглядались питання щодо завершення робіт та введення в дію регіонального перинатального центру при Обласній клінічній лікарні – центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у рамках Національного проекту «Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства» під патронатом Президента України та напрямів діяльності регіональної галузі охорони здоров’я на 2012 рік, спрямованих на подальшу структуризацію первинного та вторинного рівнів медичної допомоги зі створенням центрів первинної медико – санітарної допомоги; розвиток 10 міжрайонних медичних центрів з урахуванням досвіду пілотних регіонів України; зміцнення матеріально – технічного стану закладів; підвищення якості медичної допомоги дітям і матерям; оптимізацію управління та фінансування служби швидкої та невідкладної медичної допомоги; поліпшення доступності медичної допомоги, особливо для соціально незахищених верств населення; укладення договорів соціального партнерства.
На постійному контролі членів профільної робочої групи перебуває питання щодо поліпшення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я різних рівнів.
За звітний період за участю керівництва області відкрито:
- у Мереф’янському міжрайонному медичному центрі операційний блок та хірургічне відділення, фінансування з державного та обласного бюджетів склало 1,1 млн. грн.;
- у Чугуївському міжрайонному медичному центрі оновлений операційний блок та рентген – кабінет;
– у Лозівському міжрайонному медичному центрі – новий рентгенологічний кабінет з оснащенням рентген-апаратом вартістю понад 2 млн. грн.;
– у Зміївській центральній районній лікарні – новий рентген - кабінет, який оснащено цифровим рентген-апаратом на 2 робочі місця «Медікс», вартістю 749,7 тис. грн.;
– у Вовчанському міжрайонному центрі – мамографічний та рентгенологічний кабінети з установленням сучасного рентгенівського діагностичного комплексу «Медикс» на 3 робочі місця вартістю 2 099,7 тис. грн., рентгенівського мамографічного цифрового комплексу «МАДІС» вартістю 620,0 тис грн., а також рухомий флюорографічний кабінет вартістю 1 242 тис. грн.;
– у Харківському обласному центрі служби крові – модернізовану залу для заготівлі крові та її компонентів з установленням сучасного хемілюмінесцентного аналізатора, що забезпечить повну інфекційну безпеку донорської крові та її компонентів (загальна вартість робіт 1 014,6 тис. грн.);
- на базі Бірківського сільського відділення загальної практики – сімейної медицини КЗОЗ «Зміївська центральна районна лікарня» оновлений стоматологічний кабінет потужністю 20 осіб на день, 500 пацієнтів на місяць і 6 тис. осіб за рік (вартість ремонтних робіт становить 12,0 тис. грн., крім того, для кабінету придбано і встановлено універсальну стоматологічну установку з кріслом пацієнта на суму 25 тис. грн.).
Медична галузь Слобожанщини продовжує перебувати в центрі уваги керівництва центральних органів влади, про що свідчать численні робочі візити представників Адміністрації Президента України та Уряду.
13.05.2012 Харківську область з робочим візитом відвідала Віце – прем’єр – міністр України – Міністр охорони здоров’я Богатирьова Р.В., яка ознайомилась з роботою відкритого в рамках реалізації Національного проекту «Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства» Харківського регіонального перинатального центру при Обласній клінічній лікарні – Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, та дала високу оцінку діяльності місцевої влади на шляху впровадження реформ.
06.07.2012 у рамках робочого візиту до Харківської області Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики Тігіпка С.Л. на базі обласного госпіталю інвалідів війни проведено зустріч із членами профільної робочої групи, співробітниками та пацієнтами закладу, у ході якої обговорено соціальні ініціативи Президента України, перспективи розвитку обласного госпіталю та основні напрями реформування медичної галузі регіону.
06.09.2012 заступник голови обласної державної адміністрації Шурма І.М. та інші члени робочої групи супроводжували Прем’єр-міністра України Азарова М.Я. у ході його робочої поїздки до Харківської області.
01.10.2012 відбулась робоча поїздка до регіону першого заступника Глави Адміністрації Президента України Акімової І.М., у ході якої вона ознайомилась із результатами роботи Регіонального перинатального центру III рівня у складі КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня – Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», де надається профільна високоспеціалізована допомога на рівні європейських стандартів жінкам з ускладненим перебігом вагітності, недоношеним та хворим дітям, а також сім’ям, які мали репродуктивні втрати.
За програмою перебування Прем’єр-міністр України Азаров М.Я. ознайомився з роботою ПАТ «Харьковаптека – 2», яка активно реалізує пілотний проект із впровадження граничного рівня цін на медичні препарати для лікування гіпертонічної хвороби та має в асортименті 130 найменувань таких ліків.
Питання протидії соціально небезпечним хворобам знаходиться на постійному контролі керівництва обласної державної адміністрації.
За ініціативи членів профільної групи, відповідно до реалізації програми «Зупинимо туберкульоз в Україні», узгоджено план спільних дій Харківської обласної державної адміністрації та Благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» щодо забезпечення протитуберкульозних закладів Харківщини медичним обладнанням, медикаментами та товарами медичного призначення в 2012-2015 роках. Планується виділити понад 20 млн. грн. на підтримку протитуберкульозної служби Харківської області.
До Всесвітнього та Всеукраїнського Дня боротьби з туберкульозом за ініціативи та участі членів робочої групи проведено прес – конференцію з представниками засобів масової інформації. Інформовано про основні регіональні заходи щодо протидії поширенню захворювання на туберкульоз, насамперед, реорганізацію фтизіатричної служби з концентрацією на обласному рівні управління та фінансування, шляхи вирішення кадрових диспропорцій по профільній службі та вжиті на центральному рівні заходи.
В області працює 4 ПЛР-лабораторії. Найближчим часом планується відкрити ще 2 лабораторії в туберкульозній службі. Таким чином, область абсолютно незалежна від діяльності лабораторій центрального рівня.
У форматі прес – туру представлено діяльність обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом. Це провідна установа, що забезпечує координацію дій в області з питань попередження та розповсюдження ВІЛ – інфекції/СНІДу в регіоні.
Особлива увагу приділяється профілактиці передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. Завдяки співпраці всіх ланок лікувально-профілактичної мережі області, удалося досягти високих показників ефективності профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матери до дитини при зареєстрованому одиничному випадку ВІЛ-інфекції в дитини (1%) з причини відмови батьків, при показнику по Україні – 6,3%.
Для ВІЛ-інфікованих дітей та дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів, від яких відмовились батьки, в обласному будинку дитини «Зелений гай» працює 3 спеціалізовані групи, де перебуває 6 дітей.
З метою належного інформування громадян та представників мас – медіа з питань розвитку регіональної перинатальної служби членами профільної робочої групи 02.08.2012 організовано тренінг для представників ЗМІ «Інформування населення з питань регіоналізації перинатальної допомоги в Харківській області» за участю експерта Національного проекту «Нове життя - нова якість охорони материнства і дитинства», експерта проекту «Здоров'я матері та дитини» та профільних фахівців галузевого управління.
Харківщина стала першою з областей, де запроваджена практика проведення аналогічних тренінгів.
13.07.2012 членами профільної робочої групи обговорено питання щодо результатів проведення профілактичних медичних оглядів серед дитячого населення області.
Протягом 2011 – 2012 навчального року профілактичними медичними оглядами було охоплено понад 211 тис. дітей, з них у м. Харкові – понад 100,6 тис., у районах області – понад 110 тис. з подальшим розподілом дітей за результатами профілактичних оглядів на групи для занять фізичною культурою та направленням на додаткове обстеження.
Продовжується практика запровадження договорів соціального партнерства в медичній сфері, останній з яких у рамках реалізації соціальних ініціатив Президента України укладено між обласною державною адміністрацією та інститутом охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України щодо проведення поглиблених медичних профілактичних оглядів дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У рамках виконання Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» буде обстежено відповідний контингент дітей з усіх районів області.
16.08.2012 голова робочої групи Шурма І.М., з метою інформування громадськості, провів прес – конференцію з питання реалізації в Харківській області першого етапу пілотного проекту з упровадження граничного рівня цін на препарати для лікування гіпертонічної хвороби.
Перший етап проекту – формування та впровадження граничного рівня цін на препарати. В залежності від препарату зниження ціни складає від 10% до 23%. У мережі роздрібної торгівлі офіційно зареєстровано 250 препаратів на основі 7 діючих активних речовин, перелік яких розміщено на сайті обласної державної адміністрації. Гарантований перелік лікарських засобів повинен бути в наявності в усіх аптеках незалежно від форми власності.
Особлива увага з боку керівництва області приділяється питанню забезпечення реалізації в області з 01.01.2013 Закону України «Про екстрену медичну допомогу».
Даним Законом забезпечено законодавчу базу для розвитку нового підходу до системи організації екстреної медичної допомоги. Централізація управління екстреною медичною допомогою на обласних рівнях, яку передбачає новий Закон, дозволить поліпшити якість обслуговування пацієнтів, зокрема, дасть можливість скоротити час прибуття автомобіля швидкої допомоги за викликом, доставки пацієнтів в найближчий лікувальний заклад.
Першим етапом із впровадження в Харківської області Закону України «Про екстрену медичну допомогу» є створення комунального закладу охорони здоров’я «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» як окремої юридичної особи, що ухвалено рішенням Харківської обласної ради від 20.09.2012 № 532-VI.
За напрямом «Реформа соціальної сфери та подолання проблем бідності» проводилися заходи з виконання Державної цільової соціальної програми подолання та запобігання бідності на період до 2015 року, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 1057. Аналіз результатів діяльності владних структур, що задіяні в заходах, направлено Міністерству соціальної політики України 15.04.2012 та розглянуто на черговому засіданні робочої групи.
Видано розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 23.05.2012 № 301 «Про надання громадянам соціальної підтримки за принципом «єдиного вікна» та здійснення виїзної роботи «мобільних соціальних офісів», що дало можливість зробити більш доступними для різноманітних верств населення всі види державних допомог та підвищити якість їх надання.
19.04.2012 та 14.09.2012 проведені засідання з питання запровадження в дію нового механізму забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, виготовленими за індивідуальним замовленням, відповідно до соціальних ініціатив Президента України.
Люди з інвалідністю набули права самостійно обирати необхідну модель засобу реабілітації, яка б повністю відповідала їхнім потребам та функціональним можливостям; замовляти цей засіб реабілітації на підприємстві, у сервісному центрі, або в місцевому органі праці та соціального захисту населення та отримувати його безпосередньо в домашніх умовах.
Органами праці та соціального захисту населення проанкетовано понад 1,5 тис. осіб з інвалідністю, які в 2012 році мають право на забезпечення кріслами колісними та 9,5 тис. осіб – на забезпечення технічними засобами реабілітації. Видані направлення на виготовлення технічних засобів реабілітації та розміщені замовлення в Централізованому банку даних з проблем інвалідності.
Для отримання інвалідами замовлених засобів реабілітації за місцем проживання, при Харківському казенному експериментальному протезно-ортопедичному підприємстві створено Сервісний центр, яким уже за станом на 28.09.2012 доставлено за місцем проживання інвалідів 774 крісла колісні.
У рамках діяльності профільною робочою групою було розглянуто стан охорони праці та професійної захворюваності в Харківській області, обговорені питання необхідності запровадження механізмів стимулювання роботодавців до створення безпечних умов праці.
За результатами були підготовлені пропозиції щодо внесення змін до законодавства України, зокрема, передбачення механізму стимулювання роботодавців до створення безпечних умов праці та запровадження щорічного перегляду страхових тарифів для страхувальників у залежності від рівня травматизму за попередній рік, стану реалізації заходів щодо поліпшення охорони та умов праці, а також упровадження нових прогресивних технологій або засобів виробництва, які надані голові облдержадміністрації для обговорення їх з народними депутатами України.
Також було розглянуто питання про вивчення потреб територіальних громад у соціальних послугах.
В області виявлено 70,8 тис. осіб, які потребують соціальної допомоги, з них 58,9 тис. осіб охоплено соціальним обслуговуванням (83,2 %). Створено базу даних осіб, які знаходяться на обслуговуванні. Продовжується робота щодо реформування системи надання соціальних послуг. Впровадяться нові види соціальних послуг з урахуванням потреб громадян та фінансових можливостей установ.
У територіальних центрах запроваджуються інноваційні форми надання соціальних послуг, застосовується мультидисциплінарний (багатопрофільний) підхід.
У кожному районі проводиться робота щодо виявлення осіб, які бажають отримувати соціально-педагогічну послугу «Університет третього віку». У 32 територіальних центрах упроваджено соціально-педагогічну послугу "Університет третього віку", де навчаються майже 2 тисячі осіб. Відповідна робота розпочата зусиллями працівників терцентрів із залученням фахівців навчальних та медичних закладів, установ соціального захисту, бібліотек, громадських організацій та волонтерів. Затверджено програми та навчальні плани факультетів.
З метою єдиного підходу до вивчення потреб територіальної громади в соціальних послугах, створені соціальні паспорти для окремих територіальних одиниць (районів, міст, селищ, сіл), які розміщені на офіційних сайтах райдержадміністрацій. Розроблено соціальний паспорт Харківської області.
З метою реалізації соціальних ініціатив Президента України, у Харківській області проводиться активна робота з реалізації Програми здешевлення вартості іпотечних кредитів для будівництва доступного житла.
Участь у програмі беруть 8 будівельних компаній, ще 2 компанії завершують підготовку документів; кредити видають 7 банків; відібрано для участі в програмі 17 житлових будинків, в яких громадяни можуть придбати 1520 квартир. Укладено 37 договорів на загальну суму понад 7,2 млн.грн. Із запланованих коштів у сумі 60183,4 тис.грн. для надання часткової компенсації надійшло 15000,00 тис. грн.
За цими показниками, згідно з даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, область посідає друге місце по Україні. Робота ведеться системно і послідовно. До участі в цій програмі, крім населення, залучаються економічно активні підприємства області, а саме:
- ВАТ «Турбоатом»;
- ДП «Харківський машинобудівний завод« ФЕД »;
- ДП завод «Електроважмаш»;
- ПАТ «Харківський машинобудівний завод «Світло Шахтаря».
Працівники цих підприємств, отримуючи стабільну заробітну плату, складають значну частину учасників даної програми.
Реалізація цього механізму сприятиме забезпеченню населення житлом та розвитку будівельної галузі Харківської області.
З метою реалізації реформ системи освіти протягом 9 місяців 2012 року робота проводилась за такими напрямами: охоплення учнів професійно-технічних навчальних закладів Харківської області гуртковою та секційною роботою фізкультурно-спортивного напряму; реалізація мовного законодавства в загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин; робота з пошуку, підтримки та розвитку обдарованих дітей та молоді в Харківській області; організація індивідуального навчання в загальноосвітніх навчальних закладах області; підведення підсумків вступної кампанії 2012 року та ін.
Значна увага приділялася виконанню програм, зокрема комплексної Програми розвитку гуманітарної сфери, Державної цільової програми впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій «Сто відсотків», програми «Шкільний автобус» тощо.
21.08.2012 за участю Міністра освіти і науки, молоді та спорту України Табачника Д.В. вручено 40 шкільних автобусів для 27 сільських районів Харківської області. Відповідно до підписаної угоди між Урядом України та Урядом Китайської Народної Республіки про надання комп’ютерного обладнання для загальноосвітніх навчальних закладів України у вересні 2012 року 126 загальноосвітніх навчальних закладів Харківської області (26 районів області, 6 міст обласного значення та 9 районів міста Харкова) отримали 1270 одиниць персональних комп'ютерів.
Члени підгрупи з питань реформ освіти брали участь у 2 засіданнях Харківської обласної Громадської гуманітарної ради, 3 засіданнях колегії Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації, обласній педагогічній конференції на тему «Про підсумки розвитку освіти та науки Харківської області в 2011/2012 навчальному році та завдання на 2012/2013 навчальний рік», урочистому заході посвяти в першокурсники, у селекторних нарадах з питання «Про підготовку до організованого проведення зовнішнього незалежного оцінювання - 2012», святі професійно-технічної освіти «Робітнича професія – запорука сталого розвитку економіки Харківщини», проведеного за підтримки голови Харківської обласної державної адміністрації Добкіна М.М. та сприяння Харківського міського голови Кернеса Г.А.
Для реалізації економічних реформ за напрямом «Дерегуляція, підприємництво та інвестиційна діяльність» Харківським регіональним комітетом були зроблені такі кроки.
З 01.01.2012 упроваджено видачу документів дозвільного характеру за принципом організаційної єдності (виключно через державного адміністратора дозвільного центру).
Забезпечено необхідну кількість державних адміністраторів у дозвільних центрах.
В Єдиному дозвільному центрі міста Харкова збільшено кількість державних адміністраторів з 17 до 27 осіб. В усіх дозвільних центрах районів і міст обласного значення області встановлена необхідна кількість посад державних адміністраторів з урахуванням регіональних особливостей підприємницької активності та навантаження на одного державного адміністратора.
Розроблено і затверджено, відповідно до Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру», регламенти (інформаційні картки), що визначають послідовність дій для отримання відповідного документа дозвільного характеру і схеми дозвільних (погоджувальних) процедур.
Територіальними дозвільними органами проводиться робота з Державним підприємством «Інформаційно-ресурсний центр» щодо підключення до системи електронного документообігу та автоматизованого обміну даними між державними адміністраторами та дозвільними органами АІС «РДДХ», зазначене питання відпрацьовується з відповідними центральними органами виконавчої влади.
Усі зазначені заходи сприяють більш ефективній роботі дозвільних центрів. Так, за підсумками 8 місяців 2012 року до дозвільних центрів області звернулися 83636 суб'єктів господарської діяльності, що на 34929 звернень (71,7%) більше, ніж за 8 місяців 2011 року, видано 44745 документів дозвільного характеру, що на 26369 документів (143,5 %) більше, ніж за відповідний період 2011 року, надано 28464 консультації.
Крім того, слід зазначити, що в м. Харкові ефективно функціонує Центр надання адміністративних послуг, який поєднано з Єдиним дозвільним центром м. Харкова.
Центр надання адміністративних послуг забезпечує щоденний прийом громадян, зручне та оперативне отримання адміністративних послуг фізичними та юридичними особами, максимальне спрощення організації та технологій їх виконання, відкритість і прозорість умов при розгляді звернень фізичних та юридичних осіб.
У сфері розвитку малого та середнього бізнесу систематично на безкоштовній основі для підприємців проводяться різноманітні «кругли столи», інтернет-семінари, тренінги, майстер-класи, за участю представників Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва, Державної податкової служби у Харківській області, Харківської обласної митниці, Територіальної державної інспекції праці у Харківській області та інших організацій в залежності від напряму заходу.
06.09.2012 представниками робочої групи «Сталий економічний розвиток, бізнес-клімат та інвестиції» Харківського регіонального Комітету з економічних реформ було проведено перший в Україні Молодіжний бізнес-форум «Молодіжні ініціативи».
У рамках Форуму були нагороджені переможці обласного етапу XIV Всеукраїнського конкурсу бізнес-планів підприємницької діяльності серед обдарованої молоді, пройшли панельні дискусії та майстер-класи. Молодіжний бізнес-форум, який проводився вперше, стане ефективним стартовим майданчиком, дасть можливість молоді бути почутими в середовищі бізнесменів, в якому вони зможуть втілити свої ідеї.
З метою активізації інвестиційної діяльності 07.09.2012 представниками Харківського регіонального Комітету з економічних реформ було організовано та проведено ІV Міжнародний економічний форум «ІННОВАЦІЇ. ІНВЕСТИЦІЇ. ХАРКІВСЬКІ ІНІЦІАТИВИ!».
Форум націлений на розгляд практичних кроків міжнародної економічної інтеграції, демонстрації існуючих можливостей і перспектив розвитку провідних промислових кластерів Харківського регіону, всесвітньо відомого потужним машинобудівним комплексом і транспортною логістикою, високоефективною енергетикою і ІТ-технологіями, величезним потенціалом у сфері науки та сільського господарства.
Співорганізаторами Форуму разом з Харківською обласною державною адміністрацією і Харківською міською радою виступили Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України, одна з провідних консалтингових компаній світу «PricewaterhouseCoopers».
Під час Форуму було проведено ряд пленарних дискусій, на яких обговорювались перспективні напрями розвитку інвестиційної, інноваційної та зовнішньоекономічної діяльності та підприємницького середовища Харківської області.
З метою активізації інвестиційної діяльності та реалізації стратегічних національних проектів регіону в рамках заходу було підписано ряд дуже важливих документів, що будуть сприяти економічному розвитку області, серед них:
- Договір про співпрацю Харківської обласної державної адміністрації та Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України;
- Договір про співпрацю Харківської міської ради та Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України;
- Меморандум про співпрацю Харківської області з PricewaterhouseCoopers Україна.
На заключному етапі Форуму відбулось нагородження переможців Міжнародного конкурсу інноваційних та інвестиційних проектів «Харківські ініціативи».
У сфері підвищення конкурентоспроможності промисловості, транспорту і зв’язку в рамках діяльності підгрупи «Підвищення конкурентоспроможності промисловості, транспорту і зв’язку» у квітні 2012 року на базі компанії UBC Group проведено бізнес-форум «Бізнес і влада – ефективне співробітництво» з питання щодо перспектив інноваційного розвитку промислового комплексу області.
На бізнес-форумі обговорювались існуючі системні проблеми та механізм вироблення скоординованих дій для їх вирішення, шляхи активізації інноваційного розвитку та підвищення конкурентоспроможності промислового комплексу Харківської області, відбувався обмін передовим досвідом.
19.06.2012 під головуванням першого заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Дулуба В.Г. та за участю голови підгрупи «Підвищення конкурентоспроможності промисловості, транспорту і зв’язку», заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Моченкова А.В., у рамках Харківського регіонального Комітету з економічних реформ було підготовлено і проведено нараду з питань реалізації соціальної ініціативи Президента України стосовно здешевлення вартості іпотечних кредитів для придбання житла працівниками провідних промислових підприємств області.
З цього ж питання на провідних промислових підприємствах області з 13.07.2012 по 23.07.2012 за участі Моченкова А.В. проведено заходи стосовно надання виїзної консультативно-методичної допомоги із залученням представників Харківської обласної державної адміністрації, Харківського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», забудовників, банківських установ, керівництва та зацікавлених працівників провідних промислових підприємств області.
З метою сприяння економічному зростанню та підвищенню конкурентоспрожності транспортної галузі та регіональної економіки в цілому 17.07.2012 в управлінні Державного підприємства «Південна залізниця» під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Моченкова А.В. відбулось розширене засідання підгрупи «Підвищення конкурентоспроможності промисловості, транспорту і зв’язку» Харківського регіонального Комітету з економічних реформ та робочої групи по формуванню транспортно-логістичного кластера (далі-ТЛК).
Формування в Харківському регіоні транспортно-логістичного кластера проводиться на виконання рішення регіональної Ради вітчизняних та іноземних інвесторів при Харківській обласній державній адміністрації від 24.11.2011 у рамках реалізації Стратегії сталого розвитку Харківської області до 2020 року.
На засіданні, в якому взяли участь керівники провідних підприємств-надавачів та замовників послуг ТЛК, наукових та вищих навчальних закладів тощо, розглянуто ряд основних питань формування конкурентоспроможного ТЛК, зокрема:
прийнятий План заходів щодо формування ТЛК;
визначено замовника розробки Стратегії розвитку ТЛК – ДП «Південна залізниця»;
визначено головного виконавця цієї розробки - Українську державну академію залізничного транспорту.
14.08.2012 проведено нараду із залученням керівників провідних підприємств легкої промисловості та незалежних фахівців. На нараді розглянуто стан справ у галузі легкої промисловості, фактори, які негативно впливають на розвиток підприємств, та шляхи відновлення ефективної роботи, у тому числі через формування кластера легкої промисловості.
У ході наради її учасники прийшли до спільного висновку, що формування кластера є одним з ефективних механізмів для розвитку галузі, визнаних світовою економікою в країнах, де створена нормативно-правова підтримка кластерізації. Але в сьогоднішніх умовах для підтримки української легкої промисловості шляхом створення кластера необхідне прийняття національної програми розвитку легкої промисловості, яка б передбачала захист внутрішнього ринку та стимулювання розвитку підприємств галузі.
21.09.2012 проведено організаційну нараду із представниками замовника та виконавця розробки Стратегії розвитку ТЛК щодо координації робіт з розробки Стратегії та формування ТЛК.
Проводиться збір інвестиційно-інноваційних проектів розвитку підприємств та кластера в цілому для формування бази даних та опрацювання питань щодо надання регіональної та національної підтримки.
Формування транспортно-логістичного кластера дозволить поєднати інтереси замовників, споживачів транспортних послуг та регіону, матиме велике соціальне та економічне значення як для регіональної, так і для національної економіки, збільшивши кількість додаткових робочих місць, заробітну плату та надходження до бюджетів усіх рівнів.
За рахунок впровадження економічних реформ за напрямом «Реформа сільського господарства» були досягнуті такі результати.
Протягом січня - серпня цього року вживалися заходи, спрямовані на забезпечення продовольчої безпеки держави, підвищення конкурентоспроможності продукції аграрного сектора на внутрішньому та зовнішньому ринках, вирішення соціальних проблем села.
У 2012 році по всіх категоріях господарств області зібрано ранніх зернових культур 1680,1 тис.тонн з площі 595,2 тис.га, при середній урожайності 28,2 ц/га. Слід відмітити високу якість зібраного урожаю. Питома вага продовольчої пшениці складає 95%.
Незважаючи на складні погодні умови цього року, зернових культур очікується отримати 2,6 млн.тонн, цукрового буряку 694,5 тис.тонн, соняшнику 735,9 тис. тонн, картоплі 961,9 тис. тонн, овочів 683,9 тис.тонн.
З початку року всіма категоріями господарств вироблено 350,8 тис. тонн молока, реалізовано худоби та птиці на забій (у живій вазі) – 60,3 тис. тонн, вироблено яєць – 826,1 млн. штук.
До відповідного періоду минулого року виробництво молока збільшилося на 9,2%.
За станом на 01.09.2012 у всіх категоріях господарств утримувалося 221,4 тис. голів великої рогатої худоби, у тому числі 100,1 тис. корів, свиней – 219,5 тис. голів, овець та кіз – 91,0 тис. голів, сільськогосподарської птиці – 11695,5 тис. голів.
До відповідного періоду минулого року поголів’я великої рогатої худоби збільшилося на 1,1%, птиці – на 11,8%, поголів’я корів залишилось на рівні відповідного періоду минулого року.
Сільськогосподарські підприємства продовжують проведення розрахунків за оренду земельних паїв з орендодавцями в цьому році.
За оперативними даними, за станом на 28.09.2012, загальна кількість орендодавців землі складала 195,1 тис. осіб.
Загальний розмір орендної плати за договором оренди складає 655,3 млн. грн.
Сума виплати орендної плати склала 516,3 млн. грн., що становить 78,8% від загального розміру орендної плати, у тому числі грошима – 318,5 млн. грн., зерном – 157,8 млн. грн., послугами – 5,4 млн. грн., іншою продукцією – 34,6 млн. грн.
За січень - серпень цього року сільгосптоваровиробниками вже придбано 1044 одиниці сільськогосподарської техніки на суму 732,6 млн.грн., що в 1,3 раза більше порівняно з відповідним періодом минулого року, з них: 337 тракторів на суму 170,1 млн.грн., 137 одиниць зернозбиральних комбайнів на суму 203,5 млн.грн., 570 одиниць іншої техніки на суму 359,0 млн.грн.
В області триває робота щодо реалізації земельної реформи. За участю представників Головного управління Держкомзему у Харківській області 31.01.2012 відбулося обговорення питання завдань земельної реформи та впровадження закону «Про ринок земель» у програмі «Лабіринт» Харківської обласної державної телерадіокомпанії.
12.05.2012 та 14.05.2012 відбулась трансляція обговорення завершення земельної реформи в Україні та Харківській області у програмі «Щоденник реформ» на каналі ОТБ Харківської обласної телерадіокомпанії.
Членами профільної робочої групи на постійній основі здійснюються організаційні заходи з реалізації земельної реформи в регіоні, у тому числі щодо розмежування земель державної і комунальної власності.
В області підлягає розмежуванню 1 млн. 292,6 тис. га земель державної власності.
За станом на 15.09.2012 органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади прийнято 12 рішень щодо виділення коштів в розмірі 1,841 млн.грн. на розмежування земель державної та комунальної власності на площу 31,6 тис. гектарів.
Укладено 4 договори на виконання робіт з розробки проектів землеустрою по розмежуванню земель державної та комунальної власності населених пунктів за кошти, що надійшли в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва на загальну суму 348,6 тис. грн., у тому числі у Валківському районі на суму 199,497 тис. грн. та Красноградському районі на суму 149,124 тис. грн.
Головним управлінням Держкомзему у Харківській області було укладено договір з ДП «Харківський інститут землеустрою» на проведення робіт з розмежування земель державної та комунальної власності 2 населених пунктів Лозівського району на суму 92,7 тис. грн. за рахунок коштів державного бюджету. Проект землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності, відповідно до чинного земельного законодавства, пройшов обов’язкову первинну державну землевпорядну експертизу та переданий на погодження.
Реформа житлово-комунального господарства спрямована на технічне переоснащення галузі, скорочення питомих показників використання енергетичних і матеріальних ресурсів.
Технічне переоснащення об’єктів комунального господарства та модернізація існуючого обладнання є метою ряду спеціалізованих програм, що розроблені та затверджені протягом останнього часу.
Рішенням Харківської обласної ради від 01.03.2012 № 350-VІ затверджено Програму "Питна вода Харківської області" на 2012-2020 роки, у ході реалізації якої планується здійснювати будівництво та реконструкцію водозабірних споруд, водопровідних та каналізаційних очисних споруд, розробляти схеми оптимізації роботи систем централізованого водопостачання та водовідведення.
Регіональна програма модернізації комунальної теплоенергетики Харківської області на 2011-2015 роки, затверджена рішенням Харківської обласної ради від 16.06.2011 № 173-VІ, передбачає модернізацію існуючого теплогенеруючого устаткування, заміну застарілих котлів і реконструкцію малоефективних котлів, реалізацію енергозберігаючих заходів.
Одним з кроків на шляху реформи міжбюджетних відносин є впровадження програмно-цільового методу на рівні місцевих бюджетів.
1. Програмно-цільовий метод (ПЦМ) застосовується на рівні державного бюджету. Отже, існує можливість відстеження відповідності витрат з бюджету цілям і завданням держави, що є основою оцінки ефективності здійснених витрат.
Але, при застосуванні ПЦМ тільки на рівні державного бюджету не в повному обсязі реалізується принцип єдності, на якому грунтується бюджетна система України. Метою запровадження ПЦМ в бюджетному процесі є встановлення безпосереднього зв’язку між виділенням бюджетних коштів та результатами їх використання.
Застосування бюджетування, орієнтованого на результат, є однією з вимог для країн – членів ЄС. З огляду на актуальність євроінтеграційних процесів в Україні застосування ПЦМ на місцевому рівні є одним з необхідних кроків у цьому напрямі.
2. Напрацьовано основу методологічної бази запровадження програмно-цільового методу на місцевому рівні, розроблено інструкції для роботи. У березні 2012 року Головним фінансовим управлінням Харківської обласної державної адміністрації спільно з консультантами Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень проведено тренінг із запровадження програмно-цільового методу на місцевому рівні для працівників місцевих фінансових органів та головних розпорядників коштів місцевих бюджетів, які залучені до експерименту в 2012 році.
З метою реалізації Концепції застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.09.2002 № 538-р, Концепції реформування місцевих бюджетів, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 308-р, Основних підходів до запровадження програмно-цільового методу складання та виконання місцевих бюджетів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2010 № 805, для забезпечення проведення експерименту із запровадження програмно-цільового методу складання та виконання обласного бюджету рішенням Харківської обласної ради від 21.06.2012 №443-VI затверджений розподіл видатків обласного бюджету на 2012 рік за головними розпорядниками коштів у розрізі бюджетних програм. Розроблені бюджетні запити та затверджені паспорти бюджетних програм.
3. Головне фінансове управління Харківської обласної державної адміністрації на виконання листа Міністерства фінансів України від 03.07.2012 №31-05010-14-5/16678 щодо проведення нарад-консультацій із запровадження програмно-цільового методу на місцевому рівні листом від 31.07.2012 № 01-33/512 надало Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень перелік питань, що потребують додаткових роз’яснень на нараді-консультації із запровадження програмно-цільового методу на місцевому рівні:
- внесення змін до паспорта бюджетної програми в частині видатків спеціального фонду в частині власних надходжень бюджетних установ;
- складення паспортів у разі несвоєчасного прийняття рішення про місцевий бюджет;
- затвердження паспортів бюджетних програм за КТКВ 010116;
- визначення номерів бюджетних програм по міжбюджетних трансфертах;
- збільшення терміну складення паспортів бюджетних програм при внесенні змін до рішення;
- програмне забезпечення.
У сфері міжнародної інтеграції та співпраці проведено ряд заходів з метою поглиблення торгово-економічного співробітництва з країнами СНД, іншими перспективними торговими партнерами та створення позитивного іміджу Харківської області, а саме:
16.02.2012 відбувся регіональний семінар з питань роз’яснень положень Угоди про створення зони вільної торгівлі з Європейським Союзом та можливих наслідків її впровадження для економіки України за участю представників обласної державної адміністрації, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, промислових, бізнесових, наукових кіл та організацій роботодавців регіону;
27.02. - 02.03.2012 делегація Харківської області на чолі із заступником голови обласної державної адміністрації відвідала Державу Ізраїль для участі в Міжнародній виставці досягнень тваринництва і сільського господарства «Agro-Mashov 2012». Мета візиту – ознайомлення зі світовими досягненнями у сфері сільського господарства для подальшої модернізації аграрного сектора Харківської області, поліпшення якості продукції, посилення конкурентоспроможності аграрних господарств Харківської області;
14.03.2012 у м. Харкові відбувся українсько-австрійський діловий семінар Austria Showcase Ukraine на тему «Енергоефективне промислове обладнання» за участю представників Харківської обласної державної адміністрації;
19.04.2012 представники Харківської області взяли участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Розвиток прикордонних регіонів» у рамках проведення Міжнародної наукової школи міжрегіонального прикордонного співробітництва (м. Бєлгород, Російська Федерація). Під час зазначеного заходу були обговорені питання про стан та перспективи російсько-українського єврорегіонального співробітництва, соціально-економічні аспекти міжрегіонального прикордонного співробітництва, співпрацю в освітньо-науковій та культурній сферах у рамках єврорегіонів, управління проектами та програмами міжрегіонального прикордонного співробітництва, а також перспективи формування інформаційно-комунікативного простору єврорегіонів;
25.05.2012 на базі Харківської торгово-промислової палати відбувся українсько-азербайджанський «круглий стіл» з метою обговорення розвитку двостороннього співробітництва між Харківською областю та Азербайджанською Республікою. Захід було проведено за участю представників Харківської обласної державної адміністрації, Харківської торгово-промислової палати та другого секретаря з економічних питань Посольства Азербайджанської Республіки в Україні;
30.05.2012 представники Харківської області взяли участь у VIII Бєлгородському Форумі «Малий та середній бізнес Бєлгородщини» (м. Бєлгород). Під час роботи Форуму відбулась презентація інвестиційних та інноваційних проектів. Також учасники заходу ознайомились із діючою нормативною базою щодо інвестиційної політики та обговорили актуальні проблеми підприємництва, що існують в Україні та Росії;
14.06 - 17.06.2012 делегація Харківської області взяла участь у ХІІ міжрегіональному універсальному оптово-роздрібному ярмарку «Курская Коренская ярмарка – 2012» (м. Свобода Золотухінського району Курської області Російської Федерації). У рамках зазначеного заходу відбулась презентація експортного та інноваційно-інвестиційного потенціалу регіону;
14.09.2012 представниками Харківського регіонального Комітету з економічних реформ було організовано зустріч голови Харківської обласної державної адміністрації Добкіна М.М., голови Харківської обласної ради Чернова С.І. та заступника голови обласної державної адміністрації Сапронова Ю.А. з керівником інвестиційної компанії «SigmaBleyzer» Майклом Блейзером. Під час зустрічі обговорювались питання, пов’язані з інвестиційними можливостями Харківщини, співпраці Харківської області з інвестиційною компанією «SigmaBleyzer». Крім цього, була досягнута домовленість про те, що компанія «SigmaBleyzer» буде надавати консультації і допомогу при експертній оцінці інвестиційних проектів;
24 – 25.09.2012 представниками профільної робочої групи Харківського регіонального Комітету з економічних реформ була проведена організаційна робота щодо забезпечення робочого візиту делегації Ради Директорів Європейського банку реконструкції та розвитку до Харківської області. До уваги Ради Директорів ЄБРР були представлені інноваційно-інвестиційні проекти, що реалізуються підприємствами промисловості на території Харківського регіону: модернізація серійних та освоєння нових тракторів ВАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе», організація виробництва устаткування для нанесення багатошарового зміцнюючого нанопокриття ПАТ «ФЕД», утворення мережі автоматичних пристроїв продажу води в рамках Національного проекту «Якісна вода» ТОВ «Українська Баварія», проект українсько-російського технопарку «Слобожанщина», «Технополіс П'ятихатки» та ряд проектів з реконструкції у сфері житлово-комунального господарства.
27.09.2012 в приміщенні обласної державної адміністрації відбулася зустріч голови Харківської обласної державної адміністрації Добкіна М.М. з керівництвом корпорації IBM з метою обговорення питання участі ІВМ у покращенні іміджу регіону та стратегії розвитку ІВМ в Україні. Також відбулось офіційне відкриття представництва ІВМ в м. Харкові.
28.09.2012 в приміщенні обласної державної адміністрації відбулася зустріч голови Харківської обласної державної адміністрації Добкіна М.М., першого заступника голови Харківської обласної ради Олешко О.П. та заступника голови обласної державної адміністрації Сапронова Ю.А. з Надзвичайним і Повноважним Послом Федеративної Республіки Німеччина Крістофом Вайлем. Під час зустрічі обговорювалися питання щодо перспектив взаємовигідного співробітництва між Харківською областю та ФРН, також були досягнуті домовленості щодо створення у Барвінківському районі підприємства з виробництва моторного палива з бурого вугілля. Головним інвестором в цю справу стане компанія «Hydrogen Power Holding». Цього дня в м. Харкові було відкрито Почесне консульство Федеративної Республіки Німеччина в Харкові та призначено на посаду Почесного консула ФРН в Харкові пані Гавриш Тетяну Степанівну.
28.09.2012 на базі Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України відбулася відеоконференція за участю представників спільної робочої групи Харківської та Курської областей. Під час заходу обговорювались питання реалізації Програми торговельно-економічного, науково-технічного і культурного співробітництва на 2011-2012 роки, а також перспективи подальшого розвитку співробітництва вказаних регіонів.