Звіт Харківського регіонального Комітету з економічних реформ за напрямом – реформа міжбюджетних відносин
Підгрупою „По стабілізації державних фінансів та розвитку фінансового сектору” робочої групи „Сталий економічний розвиток, бізнес-клімат та інвестиції” розглянуто питання щодо роботи з забезпечення низького рівня інфляції та підтримання стабільності фінансової системи, яке визначене Програмою економічних реформ України на 2010-2014 роки, затвердженої Президентом України.
Проаналізувавши динаміку макроекономічних і монетарних показників, Правління Національного банку України констатує збереження тенденції до зниження інфляції – приріст індексу споживчих цін у річному вимірі у квітні зменшився до 0,6% і є на сьогодні одним з найменших в історії статистичних спостережень в Україні та одним з найменших показників інфляції в світі.
Ураховуючи сприятливу інфляційну ситуацію, Національний банк України впродовж останніх місяців ужив комплекс заходів, спрямованих на підтримку процесів економічного зростання шляхом активізації кредитної діяльності банків. Зокрема, було знижено облікову ставку та ставки за кредитами рефінансування банків, здійснено лібералізацію умов проведення операцій прямого репо та вимог щодо формування банками обов’язкових резервів.
Утім кредитна активність банків відновлюється недостатньо високими темпами, що пов'язано із наявністю значних зовнішніх ризиків та невизначеністю щодо подальшого розвитку ситуації на ринках.
З огляду на зазначене вище, Правлінням Національного банку України вжито додаткових заходів, спрямованих на сприяння банкам у підвищення ефективності їх роботи в умовах нестійкого зовнішнього середовища через поступове зменшення частки обов’язкових резервів, що формується на окремому рахунку в Національному банку України.
Крім того, з метою нівелювання ризиків, пов'язаних з вивільненням додаткової ліквідності, одночасно буде здійснюватися рівновелике збільшення обсягу обов'язкових резервів, які банки мають зберегати на власному кореспондентському рахунку на початок кожного операційного дня.