Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Звіт Харківського регіонального Комітету з економічних реформ за напрямом – реформа освіти

Членами підгрупи з питань реформ освіти проаналізовано питання щодо розвитку інноваційної діяльності.
Розвиток інноваційної діяльності в області забезпечують установи регіональної інфраструктури, створені на базі провідних наукових організацій та вищих навчальних закладів.
У 2011 році в Харкові створено Українсько-Російський технологічний парк «Слобожанщина», засновниками якого є Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Харківський національний університет радіоелектроніки, Науковий парк «ФЕД», Національний дослідний університет Російської Федерації «Бєлгородський державний університет».
Розроблені і надані до Держінвестпроекту України пропозиції щодо створення в Харкові на базі Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» (далі – ННЦ «ХФТІ») технополісу «П’ятихатки». Пропозиції прийняті як складові національного проекту «Місто майбутнього».
До Кабінету Міністрів України на узгодження подані документи щодо створення технопарку «Академічний науково-освітній комплекс «Ресурс», засновниками якого є Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, ННЦ «ХФТІ», Інститут проблем машинобудування імені А.М.Підгорного НАН України, Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Національний аерокосмічний університет імені М.Є.Жуковського "ХАІ", Харківська національна академія міського господарства.
У Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України розглядається питання про створення наукового парку «Наукоград - Харків» на базі Інституту проблем машинобудування імені А.М.Підгорного НАН України.
Харківським національним університетом радіоелектроніки отримано дозвіл від Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України на створення наукового парку «Радіоелектроніка і інформатика».
Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського "ХАІ" бере участь у створенні науково-технологічних кластерів «Українське світло» та «Високотехнологічне виробництво, наука, освіта».
Науковці провідних вищих навчальних закладів (Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Національний технічний університет «ХПІ», Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського "ХАІ", Харківський національний університет радіоелектроніки) у 2011 році представляли наукові розробки на Міжнародній виставці, присвяченій 20-річчю СНД у місті Москва, та загальнодержавній виставковій акції, присвяченій 20-річчю Незалежності України.
На виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації Добкіна М.М. від 16.08.2011 № 454 30 вересня 2011 року в Харкові відбувся III Міжнародний економічний форум «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи», в рамках якого проводились «круглі столи», конференції, конкурси інноваційних проектів та інші заходи.
На базі провідних вищих навчальних закладів та наукових установ Харківщини протягом 2011 року проведено понад 30 науково-практичних конференцій, «круглих столів», форумів, семінарів, під час яких розглянуті питання інноваційного розвитку регіону, пріоритетними серед яких є енергоефективність та ресурсозбереження, ядерна енергетика, інформаційні та нанотехнології.
До проблемних питань, що перешкоджають інноваційній діяльності, відносяться такі:
- недостатній внутрішній попит на результати науково-дослідної роботи, низька зацікавленість підприємств та інших суб’єктів господарської діяльності у впровадженні інновацій;
- недостатній рівень фінансової підтримки інноваційної діяльності з боку держави;
- відсутність діючого механізму впровадження інноваційних розробок і проектів;
- низька соціально-економічна привабливість роботи наукових і науково-технічних працівників та поступове зменшення кількості штатних співробітників науково-дослідного сектору;
- недостатня врегульованість механізмів передачі прав на інтелектуальну власність і досить висока вартість оцінки об’єкта інтелектуальної власності;
- фізичне та моральне застарівання матеріально-технічної бази.
З метою активізації інноваційної діяльності в регіоні проводяться такі заходи:
- сприяння розвитку інноваційної інфраструктури області;
- створення умов для реалізації наукового потенціалу та адаптації до умов ринкової економіки;
- збереження наукових шкіл, традицій співпраці молодих та провідних науковців як механізму передачі знань;
- активізація залучення до науки та інноваційної діяльності обдарованої молоді і студентів вищих навчальних закладів;
- вжиття заходів щодо популяризації наукової, інноваційної діяльності та підвищення інноваційної культури суспільства (проведення телепрограм, конкурсів, форумів, виставок, ярмарок тощо).