Звіт Харківського регіонального Комітету з економічних реформ за напрямом – реформа освіти
Підгрупою з питань реформ освіти робочої групи „Реформа соціальної сфери” проаналізовано хід виконання заходів постанови Верховної Ради України від 20.12.2005 №3238-ІV «Про рекомендації парламентських слухань про становище молоді в Україні «Сільська молодь: стан, проблеми та шляхи їх вирішення».
На виконання п. 5 постанови «Перегляд квоти прийому сільської молоді до вищих навчальних закладів педагогічного, медичного, культурно-просвітницького профілів і встановлення її на рівні не менше 50% від загального державного замовлення для підготовки фахівців соціальної сфери на селі» у 2011 році до вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації всіх форм власності Харківщини зараховано на І курс 8600 осіб сільської молоді, з них за цільовими направленнями згідно з встановленою квотою – 692 особи, що складає 8% від загальної кількості зарахованих з числа представників сільської місцевості. Головним управлінням направлено лист до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (лист від 30.03.2012 №01-06/1671) з пропозицією щодо квоти прийому сільської молоді до вищих навчальних закладів у 2012 році, яка складає 611 осіб.
З метою посилення інформаційно-просвітницької, пропагандистської роботи у сфері правового виховання молоді за місцем проживання, навчання, роботи, запровадження служб молодіжної юридичної консультації органами управління освітою різних рівнів, керівниками і педагогічними колективами навчальних закладів області створено систему безперервної правової освіти та виховання дітей, учнівської та студентської молоді, яка відіграє особливо важливу роль в умовах переходу на новий зміст та терміни навчання, впровадження допрофільного і профільного навчання, формування нової генерації громадян України.
У вищих навчальних закладах області проводяться заходи щодо поглибленої юридичної підготовки, професійної орієнтації старшокласників навчальних закладів регіону. Студенти юридичних факультетів вищих навчальних закладів області набувають практичних навичок у сфері правознавства та надають безкоштовні юридичні консультації мешканцям міста та області.
З метою пропаганди здорового способу життя серед учнівської та студентської молоді у вищих навчальних закладах постійно проводяться заходи щодо попередження негативних наслідків уживання наркотичних і психотропних речовин, алкоголізму, профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, здійснюється інформаційно-просвітницька робота з питань пропаганди здорового способу життя, планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я, запобігання захворюванням, що передаються статевим шляхом.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.1999
№ 1305 «Про розвиток сільської загальноосвітньої школи» Головним управлінням спільно з районними державними адміністраціями, місцевими органами управління освітою, навчальними закладами проведена відповідна робота щодо забезпечення конституційних прав громадян на отримання дошкільної, повної загальної середньої і позашкільної освіти, створення належних умов для навчання і виховання дітей та підлітків, удосконалення системи безперервної освіти, підвищення якості освіти дітей та підлітків. Мережа навчальних закладів для обдарованих дітей у сільських районах становить 50 одиниць (10,6% від загальної кількості закладів).
Районними відділами освіти спільно з районними державними адміністраціями вирішується питання реорганізації малокомплектних шкіл у навчально-виховні комплекси «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад». За статистичними даними, станом на 01.01.2012 у Харківській області налічується 648 дошкільних навчальних закладів, з них 115 – у складі навчально-виховних комплексів «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад» (у т.ч. 4 – обласного підпорядкування).
В області вживаються заходи щодо збереження мережі позашкільних навчальних закладів у сільській місцевості, створення умов для їх функціонування, зміцнення їх матеріально-технічної бази. Заняттями у 102 позашкільних навчальних закладах охоплено понад 90 тис. дітей, що становить 43,1% від загальної кількості дітей шкільного віку. У сільських районах – 56 позашкільних навчальних закладів, де займаються 38,2 тис. дітей.
Понад 1100 учнів навчальних закладів сільської місцевості області охоплені гуртковою роботою в Харківському обласному палаці дитячої та юнацької творчості та Харківській обласній станції юних туристів.
Головним управлінням тримаються на контролі питання щодо виконання заходів постанови Верховної Ради України від 20.12.2005 №3228-ІV «Про Рекомендації парламентських слухань про становище молоді в Україні «Сільська молодь: стан, проблеми та шляхи їх вирішення».