Звіт Харківського регіонального Комітету з економічних реформ за напрямом – реформа міжбюджетних відносин
Під час проведення засідання підгрупою „Реформа міжбюджетних відносин” робочої групи „Регіональний економічний розвиток” було розглянуто питання щодо внесення змін до нормативно-правових актів, вимоги яких ускладнюють процес удосконалення мережі установ освітньої галузі, яке визначене Програмою економічних реформ України на 2010-2014 роки.
У 2013-2014 навчальному році в області функціонує 242 малочисельні школи, в яких навчається 14 116 учнів. Витрати на навчання цих шкіл значно перевищують нормативи бюджетної забезпеченості.
Проте, на сьогодні існує низка чинних нормативно-правових актів, вимоги яких ускладнюють процес удосконалення мережі установ освітньої галузі, а саме:
1) Закон „Про загальну середню освіту” (стаття 11) не дозволяє проводити реорганізацію і ліквідацію загальноосвітніх навчальних закладів у сільській місцевості, заснованих на комунальній формі власності без згоди територіальних громад.
2) Закон „Про місцеве самоврядування” (стаття 26, пункт 30) не дозволяє проводити реорганізацію і ліквідацію діючих комунальних дошкільних навчальних закладів, а також дошкільних навчальних закладів, створених колишніми сільськогосподарськими колективними та державними господарствами, без згоди територіальної громади (загальних зборів) села, селища, міста або на підставі результатів місцевого референдуму.
Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації направив листи від 30.12.2013 № 01-26/935 до Міністерства фінансів України та від 31.10.2013 № 01-26/941 до Комітету з питань бюджету Верховної Ради України з пропозицією змінення правових норм зазначених законів в частині можливості самостійного прийняття органами місцевого самоврядування рішень щодо удосконалення мережі навчальних закладів без погіршення якості надання освітніх послуг.