Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Звіт Харківського регіонального Комітету з економічних реформ за напрямом – реформа освіти

На розширеному засіданні Уряду, яке відбулося в березні 2012 року, Президент України В.Ф. Янукович проголосив нові соціальні ініціативи, спрямовані на захист дітей. Сьогодні влада розуміє необхідність і важливість вироблення стратегії розвитку держави – її майбутнього, а майбутнє неможливе без дітей. Тому нові соціальні ініціативи Глави держави є головною запорукою успіху України в XXI столітті.
У нових соціальних ініціативах окремо виділено блок питань, що стосуються всебічного розвитку кожної дитини. Отримання якісної дошкільної освіти – це один із ключових елементів соціалізації дитини. Завдання влади – забезпечити гарантований доступ українських дітей до дитячих садків. Це можливо в разі створення нових дошкільних закладів, відкриття додаткових груп в існуючих, повернення в систему дошкільної освіти будівель дитячих садків, які використовувалися не за призначенням.
Підготовка навчальних закладів області до нового навчального 2013/2014 року базувалася на соціальних ініціативах Президента України.
Завдяки єдиному економічному підходу обласної державної адміністрації, районних державних адміністрацій, міських, сільських та селищних рад у 2013 році для поліпшення матеріально-технічної бази навчальних закладів області з бюджетів усіх рівнів виділено 56,62 млн. грн. (з них із державного бюджету – 2,31 млн. грн.; обласного - 17,79 млн. грн.; місцевого – 36,52 млн. грн.).
Із районних (місцевих) бюджетів на ремонтні роботи навчальних закладів області у 2013 році виділено кошти в 3 рази більше ніж у 2012 році, а з обласного бюджету – в 6 разів більше.
На виділені кошти відремонтовано:
- покрівлі в 107 навчальних закладах (36,2 тис. кв. м);
- системи опалення в 118 закладах;
- туалети в 130 закладах;
- харчоблоки в 178 закладах;
- їдальні в 174 закладах;
- спортивні зали в 147 закладах;
- замінено водопостачання та водовідведення в 98 закладах
(4,8 тис. пог. м);
- замінено вікна на енергозберігаючі в 157 закладах (7,8 тис. м²);
- виконано загальнобудівельні ремонтні роботи в 468 закладах.
У 2013 році введено в експлуатацію Коробочкинський навчально-виховний комплекс Чугуївського району, на реконструкцію якого витрачено кошти з державного бюджету в сумі 17,05 млн. грн.
Одним із найважливіших напрямків поліпшення умов перебування школярів у навчальних закладах області є облаштування закладів внутрішніми туалетами. На Всеукраїнському з’їзді робітників освітянської сфери восени 2011 року Прем’єр-міністром України Азаровим М.Я. визначено завдання щодо облаштування всіх навчальних закладів теплими туалетами. У Харківській області така робота проводиться з 2010 року.
На початок 2010 року в області існувала потреба облаштування внутрішніми туалетами 230 навчальних закладів.
У період з 2010 по 2012 роки завдяки акумуляції коштів усіх рівнів в області облаштовано 48 внутрішніх туалетів у закладах 17 районів та
2 міст на загальну суму 5,4 млн. грн.
У 2013 році на здійснення заходів з облаштування внутрішніми туалетами 182 навчальних закладів виділено 16,6 млн. грн., з них 9,0 млн. грн. – кошти обласного бюджету, 7,6 млн. грн. – районного та спонсорські кошти. Сума коштів, передбачена на зазначені цілі в цьому році, у 3 рази більше ніж за попередні три роки.
Завершені роботи з облаштування внутрішніх туалетів у 159 навчальних закладах. Ведуться роботи у 23 навчальних закладах.
Необхідно відзначити, що динамічно ведеться робота з реалізації заходів, визначених Державною цільовою соціальною програмою «Шкільний автобус».
У 2010-2013 роках за рахунок коштів із різних джерел фінансування придбано 95 шкільних автобусів на суму 33,338 млн. грн., з них:
- за кошти державного бюджету – 73 автобуси;
- за кошти обласного бюджету – 18 автобусів;
- за кошти районного бюджету – 4 автобуси.
Придбання 95 автобусів поліпшило середній показник по області «Навантаження учнів на одне пасажирське місце» з 3,2 до 2,1.
У 2014 році необхідно за кошти державного бюджету замінити 22 шкільні автобуси з великим фізичним зносом (придбані до 2004 року) та 9 одиниць орендованого транспорту.
В умовах становлення й розвитку високотехнологічного інформаційного суспільства постає необхідність у стовідсотковому впровадженні в навчально-виховний процес інформаційно-комунікаційних технологій, створенні умов на їх основі для поетапного переходу до нового рівня освіти.
Так, на сьогодні навчальні заклади області забезпечені 15707 комп’ютерами, установленими за рахунок коштів із різних джерел фінансування.
У 2012 році відповідно до угоди між Урядом України та Урядом КНР одержано 2055 комп’ютерів. Вищезазначена поставка покращила забезпеченість загальноосвітніх навчальних закладів комп’ютерною технікою.
Середній показник «Кількість учнів на 1 персональний комп’ютер» по області становить 24 учні, а в сільській місцевості – 16.
До мережі Інтернет підключено 806 загальноосвітніх навчальних закладів, що складає 95 % від їх загальної кількості, у сільських районах – 514 (93%).
Повністю підключені до мережі Інтернет 15 районів та 6 міст обласного значення.
В області вирішується питання забезпечення навчальних закладів сучасними природничо-математичними кабінетами.
З 2011 року питання оснащення сучасним обладнанням (апаратура, прилади, пристрої, пристосування тощо) навчальних кабінетів біології, фізики, географії та математики загальноосвітніх навчальних закладів області вирішується в рамках Державної цільової соціальної програми підвищення якості шкільної природничо-математичної освіти на період до 2015 року (далі – Програма), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 561.
З 2011 року всі райони області отримують по другому природничо–математичному кабінету.
У 2013 році на виконання даної Програми з державного бюджету заплановано виділення коштів для 6 районів області на придбання природничо–математичних кабінетів. На сьогодні кабінети встановлені в Золочівському, Ізюмському районах; у Дергачівському, Зміївському, Зачепилівському районах укладені договори з постачальними організаціями. У Кегичівському районі ведуться роботи з придбання природничо-математичних кабінетів.
Відповідно до завдань і доручень Президента України Януковича В.Ф. щодо забезпечення енергетичної незалежності держави в області впроваджуються заходи з переводу навчальних закладів на альтернативні види палива.
Упродовж 2012-2013 років у Дворічанському та Чугуївському районах, а також місті Люботин проводилася робота з переведення котелень навчальних закладів на альтернативні види палива.
У Дворічанському районі переведено 5 навчальних закладів, у Чугуївському районі – 16, у місті Люботин – 2.
У цілому, завдання з підготовки навчальних закладів області до нового навчального 2013/2014 навчального року виконано. На цей час триває робота щодо формування заходів із розвитку матеріально-технічної бази навчальних закладів Харківської області на 2014 рік з урахуванням соціальних ініціатив Президента України.