Звіт Харківського регіонального Комітету з економічних реформ за напрямом - реформування медичного обслуговування
17.10.2013 члени робочої групи Харківського регіонального Комітету з економічних реформ «Реформа соціальної сфери» за напрямком «Реформа медичного обслуговування» на чолі з головою профільної робочої групи, заступником голови обласної державної адміністрації Шурмою І.М. взяли участь у відеоконференції для роз’яснення та обговорення пріоритетів урядової політики, цілей і змісту соціально-економічних реформ на тему: «Стан реалізації Закону про екстрену медичну допомогу в Україні: актуальні питання», організатором якої виступив Секретаріат Кабінету Міністрів України за участю керівництва Міністерства охорони здоров’я України.
Одним з пріоритетних питань керівництва органів місцевої влади, профільної робочої групи є робота щодо реалізації положень Закону України «Про екстрену медичну допомогу». Розпорядженнями голови обласної державної адміністрації Добкіна М.М. визначено низку організаційних заходів, спрямованих на забезпечення координації та контролю за роботою регіональної служби екстреної медичної допомоги на рівні європейських стандартів та гарантованих умов порятунку життя пацієнтів за максимально короткий час.
У регіоні діє єдина інформаційна система служби екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Харківської області. Принципова відмінність системи від аналогічних полягає в тому, що до її складу та функцій входить не тільки GPS-моніторинг, але й спеціалізована диспетчерська система, що базується на сучасному цифровому зв’язку.
Персоналом регіональної диспетчерської КЗОЗ «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» постійно здійснюється моніторинг узагальнення, аналіз викликів за добу та контроль нормативу прибуття бригади екстреної медичної допомоги на місце події на території області.
Дотримання службою екстреної медичної допомоги державного нормативу прибуття на виклик є певною гарантією конституційного права громадянина на отримання своєчасної та доступної екстреної медичної допомоги.
Важливим чинником виконання цього нормативу, особливо в сільській місцевості, є розробка та впровадження системи пунктів постійного та тимчасового базування виїзних бригад екстреної медичної допомоги. В усіх адміністративно-територіальних одиницях області визначено розташування 164 пунктів базування бригад екстреної медичної допомоги, здійснене їх необхідне облаштування.
Відповідно до Закону України «Про екстрену медичну допомогу» визначені багатопрофільні заклади охорони здоров’я області, де мають бути створені відділення екстреної медичної допомоги. Розпочато роботу по створенню відділень в КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня – Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», КЗОЗ «Куп’янська центральна міська лікарня» та КЗОЗ «Балаклійська центральна клінічна районна лікарня».
Служба екстреної медичної допомоги регіону у 2013 році у повному обсязі забезпечена лікарськими засобами, витратними матеріалами, предметами медичного призначення та паливно – мастильними матеріалами.
Затверджено типовий порядок реагування на звернення громадян на телефонні «гарячі лінії». З початку 2013 року за їх допомогою з різних питань звернулось 19 громадян. На всі звернення були надані своєчасні відповіді та відповідні роз’яснення.
Реалізовані заходи забезпечили безперебійну роботу системи екстреної медичної допомоги у регіоні, виконання показників її діяльності відповідно до рекомендованих, завдяки чому Харківська область займає лідируючі позиції по державному нормативу прибуття бригад на виклик.
За станом на 01.01.2013 середня тривалість доїзду складала по м. Харкову 9 хвилин; по районам області, за умов тимчасового використання «старої» системи отримання, реєстрації та передачі викликів (без централізованого використання міжміських та міжрайонних каналів зв'язку), – 31 хвилина. За станом на 01.10.2013 середній час доїзду у м. Харкові складає до 7 хв. 35 сек. та 14 хв. 20 сек. по Харківській області.
За станом на 01.10.2013 бригадами екстреної медичної допомоги обслуговано майже 560 тис. викликів.
Виконання показників діяльності служби екстреної медичної допомоги стало можливим також за рахунок реалізації в Харківській області, за сприяння Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області, пілотного проекту щодо взаємодії служб «103» та «112» із негайною передачею з будь-якої точки регіони виклику з мобільного телефону за номером «112» через спеціальну систему комутації до регіональної диспетчерської служби «103». У ході реалізації у регіоні Закону України «Про екстрену медичну допомогу» забезпечено удосконалення системи зв’язку шляхом проведення додаткової сучасної оптоволоконної лінії, що забезпечило формування так званого «золотого» трикутника між підрозділами служб екстреної медичної допомоги та надзвичайних ситуацій. Тепер громадяни, які перебувають в будь-якому місці Харківської області, мають можливість з мобільного телефону будь-якого оператора при необхідності отримати медичну допомогу, безпосередньо зв’язатися за номером «112» з диспетчером Регіональної диспетчерської обласного Центру екстреної медичної допомоги.
Питання удосконалення єдиної системи екстреної медичної допомоги як чинника розвитку всіх рівнів медичної допомоги залишаються на постійному контролі Харківської обласної державної адміністрації.
Керівництво місцевих органів влади, профільної робочої групи приділяє максимальну увагу медичному обслуговуванню громадян, що постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи.
18.10.2013 голова профільної робочої групи, заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Шурма І.М. за участю головного позаштатного стоматолога Міністерства охорони здоров’я України Павленко О.В. провів презентацію оновленого стоматологічного кабінету обласної стоматологічної поліклініки для позачергового обслуговування громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи. Кабінет відкрито наприкінці 2012 року у рамках Меморандуму про співпрацю Харківської обласної державної адміністрації та організації «Союз Чорнобиль України» та обладнано сучасною стоматологічною установкою.
В області також створено 14 міжрайонних стоматологічних центрів, які на рівні районів позачергово обслуговують зазначену категорію людей.
Завершенням цього процесу стало створення кабінету для надання стоматологічної допомоги в обласному диспансері радіаційного захисту населення, де встановлені 2 сучасні стоматологічні апарати. Крім того, з обласного бюджету виділено 100 тис. грн. для забезпечення сучасним якісним пломбувальним матеріалом.