Звіт Харківського регіонального Комітету з економічних реформ за напрямом – стабілізація державних фінансів та розвиток фінансового сектору
На черговому засіданні підгрупи „Cтабілізація державних фінансів та розвиток фінансового сектору” робочої групи „Сталий економічний розвиток, бізнес-клімат та інвестиції” було розглянуто питання щодо збільшення обсягу надання фінансових послуг та відновлення нормального кредитування економіки, яке визначене Програмою економічних реформ України на 2010-2014 роки, затвердженої Президентом України.
Стійка тенденція до зниження інфляції, яка триває з липня 2011 року, дала змогу Національному банку активно застосовувати важелі процентної політики для стимулювання процесів економічного зростання.
На грошово-кредитному ринку в 2013 році спостерігалося зниження середньозважених вставок як на міжбанківському кредитному ринку, так і за кредитами та депозитами фізичних і юридичних осіб. Одним з чинників, який сприяв зниженню ціни на кредитні ресурси, були активні дії Національного банку України щодо закріплення за обліковою ставкою орієнтира вартості ресурсів на ринку. Зокрема, у січні-березні 2013 року процентна ставка за тендерними кредитами рефінансування продовжувала встановлюватися на рівні облікової ставки – 7,5 %.
У той же час досягнути суттєвого зменшення вартості позичкових ресурсів для реального сектора економіки в довгостроковій перспективі лише за рахунок монетарних методів неможливо. Воно вимагає зниження цілої низки ризиків, пов’язаних з інфляцією, надійністю позичальників, якістю їх застави, правовими відносинами тощо. Національний банк у цьому відношенні робить вагомий внесок, сприяючи захисту прав кредиторів, мінімізації інфляційної невизначеності, обмеженню валютних ризиків.