Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Реформа паливно-енергетичного комплексу (оновлено)

Реформа паливно-енергетичного комплексу

У 2013 році на території Харківської області ГПУ «Шебелинкагазвидобування» та ГПУ «Полтавагазвидобування» - структурними підрозділами публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», стовідсотковим засновником якого є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», здійснювалась розробка 37 родовищ вуглеводнів із загальним фондом діючих свердловин 1175 одиниць.
У рамках виконання Програми розвитку паливної галузі Харківської області до 2020 року з початку 2013 року ГПУ «Шебелинкагазвидобування» та ГПУ «Полтавагазвидобування» введено в експлуатацію 20 свердловин. Проведено 763 свердловино-операцій з оптимізації та інтенсифікації роботи свердловин, в результаті яких отриманий додатковий видобуток природного газу – 46,8 млн.м3, газового конденсату та нафти – 574 тонни.
Для стабілізації видобутку вуглеводнів у жовтні 2013 року був введений в експлуатацію газопровід-лупінг «УКПГ Кобзівського ГКР - УКПГ Соснівського ГКР» на ділянці від точки розгалуження установок підготовки газу 1, 2 Кобзівського газоконденсатного родовища до магістрального газопроводу Єфремівка – Диканька – Київ.
Капітальні вкладення ГПУ «Шебелинкагазвидобування» на впровадження заходів зі стабілізації та нарощування видобутку складають 412,015 млн.грн.
ГПУ «Шебелинкагазвидобування» проводились сейсморозвідувальні роботи на Бурлуксько-Оливінівській, Ганнівській, Горожанівській, Бригадирівській, Граківській та Нурівській площах. Пройдено 38,07 км2 сейсмопрофілей за технологією 3D, освоєно 5,4 млн.грн.
Буровим управлінням «Укрбургаз» пройдено 56,4 тис.м експлуатаційного буріння та 44,6 тис.м розвідувального буріння. За станом на 01.01.2014 по Харківській області в бурінні та випробуванні знаходилась 41 свердловина на 32 площах і родовищах.
На виконання заходів з розвитку та забезпечення стабільної роботи мереж газопостачання ПАТ «Харківгаз» та ПАТ «Харківміськгаз» витрачено 10,4 млн.грн.
ПАТ «Харківміськгаз» виконані роботи з перекладки ділянки газопроводу високого тиску в районі 17-го міського цвинтаря за власні кошти підприємства та завершені роботи з перекладки ділянки газопроводу високого тиску від Білгородського шосе до ГРС-2. Підприємством встановлена телеметрія на 10 ГРП, виконані роботи з будівництва та реконструкції 20 об’єктів електрохімзахисту тощо.
ПАТ «Харківгаз» виконано заміну та капітальний ремонт 43,57 км газопроводів, капітальний ремонт будівель 21 ГРП та замінено 57 застарілих регуляторів тиску.
На виконання заходів з модернізації та реконструкції магістральних газопроводів і споруд на них УМГ «Харківтрансгаз» витрачено 9,5 млн.грн.: виконано технічне переоснащення агрегатів ГТ 750-6 Шебелинського лінійного управління магістральних газопроводів.
На виконання Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» ПАТ «Харківгаз» і ПАТ «Харківміськгаз» з початку 2013 року за власні кошти підприємств встановлено більше 14,3 тис. лічильників природного газу у житловому фонді.
Всього в місті Харків та області зареєстровано біля 950 тис. побутових споживачів природного газу.
Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» вживає всіх можливих заходів по модернізації і реконструкції Шебелинського відділення з переробки газового конденсату та нафти, що дозволить виробляти автомобільні бензини, які відповідають європейським нормам якості.
Загальна переробка за рік даного підприємства може сягати до 1 млн. тонн в рік власної сировини. Глибина переробки сягає близько 80-85%.
У січні поточного року між компанією «Шелл» та українською компанією із стовідсотковим державним капіталом ТОВ «Надра Юзівська» було укладено угоду про розподіл продукції Юзівської площі, розташованої на території Ізюмського, Балаклійського і Барвінківського районів Харківської області та частково Донецької області (7,8 тис.км2).
За повідомленням «Шелл», згідно з наявною геологічною інформацією, газоносність вказаної площі не пов'язана зі сланцевими породами. Очікується, що результати розвідувальних робіт на цій площі підтвердять наявність газоносних ущільнених пісковиків.
Для розробки Юзівської площі необхідно спочатку виконати пошукові, геологорозвідувальні роботи, підрахувати запаси газу, затвердити їх у Державному балансі корисних копалин, виконати проект розробки тощо. Промисловий видобуток газу буде розпочато тільки в разі отримання позитивних результатів геологорозвідувальних і пошукових робіт, на проведення яких, за даними «Шелл», необхідно як найменше 5 років.
Компанією «Шелл» проводяться підготовчі роботи для буріння пошукової свердловини (Новомочебілівська-100) у Близнюківському районі.
Рівень газифікації області складає 70,9 %, в тому числі міст та селищ міського типу – 83,2 %, сіл – 53,8 %. Протягом 2013 року за рахунок коштів з різних джерел фінансування, які були виділені у попередні роки, введено в експлуатацію 67,077 км газопроводів та газифіковано 1838 квартир та домоволодінь.
Продовжуються роботи з виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.08.2009 № 1001-р «Про добудову підвідних газопроводів». Починаючи з 2009 року, за фінансової участі НАК «Нафтогаз України» в сумі 151,4 млн. грн. добудовано і введено в експлуатацію 16 об’єктів газифікації, розпочато та ведеться будівництво ще 10 об’єктів.
Газифіковано с. Веселе Первомайського району, у серпні 2013 року виконано пуск газу до села Новокомсомольське Печенізького району.
Завершені роботи з газифікації села Вовківка Кегичівського району, об’єкт готується до здачі в експлуатацію. Найближчим часом планується завершити роботи з будівництва підвідних газопроводів Печенізького району.
Через призупинення фінансування будівництва з боку НАК «Нафтогаз України», зупинені розпочаті у 2012 році роботи з газифікації селища міського типу Приколотне Великобурлуцького району, з будівництва підвідних газопроводів до сіл Івано-Шийчине і Братениця та роботи з газифікації сіл Дмитрівка, Матвіївка і Новософіївка Богодухівського району.
Відповідно до Угоди про співробітництво між публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» та Харківською обласною державною адміністрацією у розвитку нафтогазового комплексу та соціальної інфраструктури населених пунктів Харківської області від 19 серпня 2013 року включені 4 об'єкта газифікації, у тому числі: «Газифікація с. Раківка Балаклійського району», «Будівництво газових мереж середнього тиску в с. Лютівка Золочівського району по вул. Шкільна, Підлісна, Желябівка, Середянка, Больнична, Захвостянка і Клубна», «Газифікація вул. Центральної в с.Кирилівка, Красноградського району, Харківської області, газопровід низького тиску» та «Газифікація с. Новоберецьке Первомайського району Харківської області». Роботи по цих об'єктах розпочаті у грудні 2013року.
У Барвінківському районі Харківської області розташоване Новодмитрівське родовище бурого вугілля, балансові запаси якого становлять 389,985 млн.т. Родовище підготовлено під будівництво розрізу виробничою потужністю 9 млн. тонн вугілля на рік.
В рамках міжнародного інвестиційного проекту «Воднева енергетика» в Україні про намір щодо розробки родовища заявила холдингова компанія «HYDROGEN POWER LOGISTICS AG» (Швейцария). Між компанією, обласною державною адміністрацією та Академією наук України підписаний відповідний меморандум та створено підприємство зі 100% іноземних інвестицій ТОВ «Барвинок3+». Крім того, проекту надано статус Регіонального інвестиційного проекту за підтримки голови обласної державної адміністрації, голови Харківської облради та Харківського міського голови. На теперішній час підприємство звернулось до Державної служби геології та надр України з метою ініціації проведення конкурсу по отриманню ліцензії на розробку вказаного родовища. Для участі у конкурсі з метою отримання ліцензії підприємством проводиться робота з виготовлення та узгодження необхідної документації.
За технологією, товариством передбачається газифікація добутої буровугільної сировини із виготовленням синтез-газу, який буде використовуватись у виробництві губчастого заліза із залізорудної сировини.
У зв'язку з тим, що на виконання робіт з уточнення запасів, узгодження проектної документації та монтажу технологічного обладнання необхідно майже 30 місяців, інвесторами прийнято рішення щодо створення комплексів з виробництва губчастого заліза на території Барвінківського і Вовчанського районів на базі кам'яного вугілля, що видобувається у Донецькому вугільному басейні (Росія, Україна).
АК «Харківобленерго» продовжувала виконання заходів Інвестиційної програми, спрямованих на поліпшення технічного стану електричних мереж. За підсумками 2013 року на технічний розвиток та заходи по зниженню понаднормативних витрат електроенергії енергопостачальною компанією спрямовано фактично 148,4 млн.грн.
У напрямі реконструкції та модернізації енергоблоків електростанцій Зміївською ТЕС ПАТ «Центренерго» згідно з планами Міненерговугілля розроблено проектно - кошторисну документацію реконструкції енергоблоків № 1 та № 9. Згідно з наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 20.04.2013 № 253 термін реалізації робіт з проведення реконструкції та модернізації енергоблоку № 1 – 2014-2015 роки, встановлення на ньому нових фільтрів сіркоочистки – 2016-2017 роки. Проведення реконструкції та модернізації енергоблоку № 9 заплановано на 2015-2016 роки, з подальшим встановленням фільтрів у 2017-2018 роках.
Згідно з інвестиційною програмою ПАТ «Харківська ТЕЦ-5» на 2013 рік продовжується розробка техніко-економічного обґрунтування добудови вiдгалужень вiд тепломагiстралей, які приєднані до колекторiв підприємства.
За замовленням ПАТ «Харківська ТЕЦ-5» побудовано перемичку – трубопровід, що дозволить збільшити у наступному опалювальному періоді теплове навантаження станції, а також забезпечити будинки міста, які сьогодні приєднані до вбудованих котелень, теплоенергією від ПАТ «Харківська ТЕЦ-5». При цьому, споживання теплоенергії буде сконцентровано ближче до ПАТ «Харківська ТЕЦ-5», що дозволить зменшити її втрати при транспортуванні та зробить роботу системи опалення надійнішою.