Реалізація реформ у сфері подолання проблем бідності (оновлено)
Подолання проблем бідності
Одним із напрямів подолання бідності є забезпечення зайнятості населення та детінізація трудових відносин.
Першочерговим завданням у сфері зайнятості населення є створення робочих місць.
На ринку праці області спостерігаються позитивні тенденції щодо зростання зайнятості та скорочення безробіття.
У 2013 році в області створено 53,0 тис. робочих місць, з них за рахунок розвитку підприємницької діяльності та самозайнятості населення створено 32,7 тис. робочих місць.
При цьому кількість створених робочих місць перевищила обсяги ліквідованих робочих місць на 55,7%.
За методологією МОП у січні-вересні 2013 року чисельність зайнятого населення віком 15-70 років становила 1285,5 тис. осіб, порівняно з відповідним періодом 2012 року рівень зайнятості населення зріс з 61,3% до 61,6%. Рівень безробіття знизився з 6,8% до 6,3%. Чисельність безробітних зменшилась на 7,2 тис. осіб і становила 87,0 тис. осіб.
Досягнуто зростання обсягів охоплення незайнятих громадян заходами активної політики сприяння зайнятості. Зокрема, у порівнянні з минулим роком у січні 2014 року вдвічі збільшилися обсяги працевлаштованих незайнятих громадян – працевлаштовані 2,1 тис. осіб проти 1,0 тис. осіб у січні 2013 року. Професійним навчанням охоплено 3,4 тис. безробітних осіб, що на 25,3% більше, ніж у січні 2013 року. З початку 2014 року до робіт тимчасового характеру залучено 0,9 тис. безробітних.
Важливим напрямком подолання бідності є забезпеченість доходів громадян.
Обласною державною адміністрацією спільно з райдержадміністраціями, міськими радами міст обласного значення та адміністраціями районів Харківської міської ради реалізується комплекс заходів щодо підвищення рівня оплати праці працівників області.
За січень-грудень 2013 року середньомісячна заробітна плата штатних працівників області склала 2975,0 грн. та зросла порівняно з відповідним періодом 2012 року на 8,0%.
Суттєвим механізмом підтримки найбільш нужденних верств населення є надання різних видів державної соціальної допомоги.
За станом на 01.01.2014 в області одержували різні види державної соціальної допомоги 296,9 тисяч осіб (сімей). Сума витрат на ці виплати за січень-грудень 2013 року склала 2,1 млрд. грн., що на 12,9 % більше ніж за аналогічний період 2012 року. Соціальні допомоги профінансовані в повному обсязі.
Впровадження соціальних ініціатив Президента України щодо постійного підвищення розміру соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та посилення соціального захисту інвалідів внаслідок психічного розладу сприяло збільшенню кількості отримувачів:
- допомоги малозабезпеченим сім'ям в 2,2 рази та досягло 7,7 тисяч сімей. Середній розмір соціальної допомоги у малозабезпечених багатодітних сім'ях зріс майже на 54 % та склав у грудні 2013 року 2452,50 грн.;
- грошової допомоги особам, які здійснюють догляд за інвалідами І-ІІ групи внаслідок психічного розладу - у 16,5 рази і становить 1816 осіб.
За станом на 01.01.2014 98,0 тис. сімей або 9,5 % від загальної кількості сімей області у опалювальний період отримують житлову субсидію, що у порівнянні з аналогічним періодом минулого року менше на 5,6 тис. сімей. Нарахування по житловим субсидіям за 2013 рік у порівнянні 2012 роком зменшились майже на 15,0 млн. грн. та складають 174,3 млн. грн.
З метою покращення якості послуг, що надаються населенню, робота управлінь соціального захисту організована за принципом "єдиного вікна", функціонують "мобільні соціальні офіси", до складу яких входять фахівці різних соціальних служб. За 2013 рік здійснено близько 1,5 тисяч спільних виїзних прийомів громадян, у тому числі понад 1,0 тисяч – «мобільними соціальними офісами».
Головним завданням системи надання соціальних послуг є підвищення їх якості та доступності.
У системі соціального захисту населення Харківської області функціонує 42 територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг), з них у містах – 15 установ, у сільській місцевості – 27.
Виявлено 101,66 тис. осіб, які потребують надання соціальних послуг, з них фактично охоплено соціальним обслуговуванням 88 тис. громадян ( 86,5% від виявлених).
Соціальною допомогою вдома охоплено 36,0 тис. осіб, що становить 80,5% від кількості потребуючих (виявлено - 44,8 тис. осіб). Соціальними робітниками територіальних центрів постійно проводиться робота по виявленню одиноких непрацездатних громадян, які потребують соціального захисту, у тому числі у зимовий період. У разі необхідності їм надається допомога у забезпеченні паливом, одягом та взуттям зимового асортименту.
Відділеннями соціально-побутової адаптації територіальних центрів Ізюмського, Красноградського районів та м. Чугуїв, громадянам похилого віку та інвалідам надаються транспортні послуги – «Соціальне таксі».
У районах області, містах обласного значення та м. Харкові утворені та діють 42 оперативних штаби для вжиття термінових заходів, спрямованих на запобігання загибелі бездомних громадян від переохолодження та під час надзвичайних ситуацій, утворено: 72 банки (пункти) роздачі одягу, взуття, білизни зимового асортименту, 65 пунктів роздачі гарячої їжі, у тому числі 17 пунктів роздачі гарячої їжі знаходяться у м. Харкові. Щоденно отримують гарячі обіди, в середньому, 80 бездомних осіб. За станом на 29.01.2014 у міських пунктах харчування отримали гаряче харчування понад 1000 осіб.
Одним з актуальних напрямків соціальної програми є соціальне забезпечення інвалідів.
На виконання соціальних ініціатив Президента України В.Ф. Януковича щодо забезпечення окремих категорій населення кріслами колісними, органами праці та соціального захисту населення області забезпечено індивідуальний підхід до замовлення технічних засобів реабілітації, що дає змогу максимально врахувати функціональні можливості особи та її індивідуальні потреби.
При Харківському казенному експериментальному протезно-ортопедичному підприємстві створено Сервісний центр, який забезпечує адресність доставки засобів реабілітації до безпосереднього замовника.
Запроваджено щотижневий моніторинг забезпечення технічними засобами реабілітації дітей-інвалідів.
У Централізованому банку даних з проблем інвалідності місцевими органами соціального захисту населення за станом на 30.01.2014 внесено 3479 направлень на виготовлення крісел колісних та 19589 направлень на виготовлення технічних засобів реабілітації, або 100 % від потреби.
У користування інвалідам, за новим механізмом, видано 2456 крісел колісних, що становить 70,6 % від замовлених та 11302 технічних засобів реабілітації, або 57,7 % від потреби.