Харківська обласна державна адміністрація

ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА
ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

Харківські виші можуть отримати кошти ЄІБ на енергомодернізацію будівель

21 березня 2019 | 17:47

Проекти НАУ «ХАІ» та ХНУМГ ім. Бекетова міжнародні експерти визнали такими, що відповідають умовам надання фінансової підтримки.

Заявки харківських вишів були подані на конкурсний відбір у рамках другого етапу реалізації проекту «Вища освіта України». Проект реалізується відповідно до угод між Україною та Європейським інвестиційним банком, а також між Україною та Північною екологічною фінансовою корпорацією. Загальний бюджет проекту складає 160 млн євро.

«Маємо надію, що реалізація проекту дозволить провести масштабну термомодернізацію будівель університетів України. Проект масштабний. Він розрахований на 5 років. Під час першого етапу було відібрано 7 вишів України, в тому числі НТУ «Харківський політехнічний інститут». Також проводився конкурсний відбір у рамках другого етапу – тобто конкурсу проектних заявок. Головний розпорядник коштів разом з консалтинговими європейськими компаніями повідомили, що станом на сьогодні проекти двох вишів Харківщини – НАУ «Харківський авіаційний інститут» та Харківського національного університету міського господарства імені Бекетова - визнані такими, що відповідають вимогам отримання фінансування», - повідомила директор Департаменту з підвищення конкурентоспроможності регіону ХОДА Надія Кривицька.

Підготовкою заявок на участь у проекті займалися великі проектні команди вишів, а обсяг документації склав тисячі сторінок. Більш того – техніко-економічне обґрунтування проекту та дані енергоаудиту будівель мали відповідати європейським стандартам. Також університети повинні були підтвердити свій досвід з реалізації подібних проектів. Це було обов’язковою умовою заявки.

Якісно та достатньо швидко підготувати все необхідне «ХАІ» та університету міського господарства вдалося завдяки тому, що питаннями енергомодернізації тут займаються не перший рік.

«Наш університет з 2012 року плідно займається реалізацією проектів з енергоефективності, - відзначила проректор з наукової роботи ХНУМГ ім. О.М. Бекетова Марія Сухонос. - Ми маємо паспорти енергоаудиту всіх наших будівель. Маємо власну сонячну електростанцію, яка повністю перекриває енергетичну потребу спортивного комплексу університету. Адміністративний корпус університету частково переведено на альтернативне джерело теплопостачання - тепловий насос. Також там впроваджено систему автоматизованого управління теплозабезпеченням у залежності від температурних режимів та необхідності експлуатації окремих приміщень».

Коштом проекту в університеті ім. Бекетова розраховують здійснити заходи з енергомодернізації 15 будівель (гуртожитків та навчальних корпусів).

У НАУ «ХАІ» робота з підвищення енергоефективності також ведеться системно.

«Результати, які ми запропонували експертам ЄІБ, були досить цікаві для них та отримали достатньо високу оцінку, - відзначив помічник ректора НАУ «ХАІ» з інноваційної діяльності Сергій Маркович. - Пропонується не лише термомодернізація або підвищення теплової ефективності будівель. Це буде комплекс з модернізації всіх систем – опалення, кондиціонування, освітлення тощо. За результатами наших калькуляцій ми отримали досить серйозну економію, що й було підтверджено експертами, яких було залучено аудиторами банку».

У рамках проекту в «ХАІ» запланували здійснити низку заходів – починаючи від простого утеплення стін та дахів, до застосування новітніх технологій – геліосистем, теплових насосів, сонячної електроенергії тощо.

У вишах відзначають: розроблена в рамках проекту документація, в тому числі, може бути використана і для залучення коштів інших донорів.

Теги: кривицька брифінг енергомодернізація виші

Версія для друку Поділиться:


Вверх