Кожну хвилину маємо використати для прискорення звільнення українських воїнів. Президент
Петро Порошенко наголошує, що представники влади мають використовувати всі доступні можливості для звільнення український військових, які незаконно утримуються та перебувають у полоні Кремля.
Президент зазначив, що на питанні звільнення українців він акцентує увагу під час контактів з міжнародними партнерами України. «Під час кожної моєї телефонної розмови ми ставили питання щодо консолідації спільної позиції світу про вимогу до Російської Федерації щодо негайного звільнення», - сказав він, додавши, що це питання обговорював з Держсекретарем США паном Майком Помпео, Канцлером Німеччини Ангелою Меркель, Президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом і багатьма іншими. «Щоб ми зараз використовували кожну хвилину для прискорення звільнення українських воїнів», - додав Глава держави.
Міністр оборони Степан Полторак, у свою чергу, повідомив, що відповідно до доручення Президента щодо підтримки українських військових, забезпеченням всім необхідним їх рідних і близьких, їм була виділена допомога. «Сьогодні я підписав наказ про виділення матеріальної допомоги кожному нашому моряку в розмірі 50 тисяч кожному», - сказав він.
Глава держави акцентував на тому, що це має бути не остання допомога і доручив також забезпечити всю можливу юридичну підтримку, а також можливість зв’язку полонених моряків з рідними.
«Ми будемо послідовно цю допомогу проводити. Керівництво Військово-Морських Сил зустрілося з рідними та батьками наших моряків і узгодили свої дії, організували взаємодію. Створена група надання юридичної допомоги. Також безпосередньо з моряками працює група адвокатів, які надають їм правову допомогу в ситуації, яка склалася. Ми підтримуємо з батьками зв’язок і плануємо допомогу нашим військовим розширити. Ми їх точно там не залишимо», - доповів Степан Полторак.
Петро Порошенко окремо зазначив, що в місцях проживання рідних полонених моряків кожен голова ОДА має нести особисту відповідальність за надання допомоги і піклування про родину.
Міністр закордонних справ Павло Клімкін щодо подій в Керченській протоці зазначив, що Росія здійснила декілька фундаментальних порушень міжнародного права. Зокрема, акт агресії під час тарану українських суден та обстрілу військовослужбовців, що перебували на них. «По-друге, Росія здійснила узурпацію наших суверенних прав щодо свободи навігації відповідно до Конвенції про морське право. При чому я хочу підкреслити, що йдеться саме про свободу навігації», - додав Павло Клімкін.
Міністр також наголосив, що всі наші моряки відповідно до міжнародного гуманітарного права, Женевської конвенції є військовополоненими.
Він повідомив, що Україна вже сформувала міжнародно-правову позицію і отримала на сьогодні підтримку цієї позиції з боку міжнародних партнерів.
Міністр також зазначив, що українське дипломатичне відомство перебуває у постійному зв’язку з Червоним Хрестом, який вже надіслав до Москви вимогу щодо допуску до наших моряків. У питанні надання якнайшвидшого допуску до полонених моряків Україна активізувала і наших міжнародних партнерів, додав Павло Клімкін.
Міністр закордонних справ також підкреслив важливість того, що робота, яка здійснюється задля звільнення моряків, проводиться у контексті наших судових позовів. За його словами, відомство вже надіслало до Міжнародного арбітражу в Гаазі дуже детальний документ, де обґрунтовано поінформувало «про погіршення нашого спору, врахувавши всі останні події та здійснивши їх міжнародно-правову кваліфікацію».