Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

З 1 квітня мешканці області можуть обрати сімейного лікаря та підписати з ним декларацію

З 1 квітня мешканці області можуть обрати сімейного лікаря та підписати з ним декларацію

Про стан справ у галузі охорони здоров’я Харківщини та старт медичної реформи в регіоні розповів заступник голови ХОДА Михайло Черняк у ході брифінгу 22 березня.

За інформацією заступника керівника області, визначатися з сімейним лікарем та педіатром для своєї дитини мешканцям області, як і всім громадянам України, варто з 1 квітня. При цьому граничних строків для підписання декларацій на даний момент немає - процес проходитиме поступово, щоб як пацієнти, так і лікарі мали змогу безболісно перейти на нову систему надання первинної медичної допомоги.

«Ця реформа дає змогу повернути авторитет професії лікаря. Сьогодні кожен має можливість обрати того фахівця, якому довіряє, а не того, до якого прив’язаний за територіальним принципом. При цьому якщо пацієнта не влаштовує лікар, з яким він підписав декларацію - його кваліфікація або особистісні якості, - він може дуже легко змінити сімейного лікаря. Для цього потрібно підписати декларацію з новим фахівцем, і попередня угода буде скасована автоматично. Це створюватиме здорову конкуренцію та спонукатиме лікарів відповідально виконувати свої професійні обов’язки та з відповідною повагою ставитися до пацієнта. Адже система «гроші йдуть за пацієнтом» передбачає, що лікар отримуватиме оплату за кожного пацієнта, і від їхньої кількості залежатиме прибуток медичного закладу», - розповів Михайло Черняк.

Для того щоб підписати декларацію з обраним лікарем, необхідно звернутися до закладу, в якому він працює, та мати при собі паспорт, ідентифікаційний код та мобільний телефон для підтвердження даних, які вноситимуться до електронної системи, за допомогою смс.

На даний момент робота з підключення лікувальних закладів до електронної системи eHealth триває. За даними, які навела у ході прес-конференції начальник Управління охорони здоров’я ХОДА Галина Сіроштан, з 36 центрів первинної медико-санітарної допомоги в районах області до системи вже підключені 32. Також у системі зареєструвалися близько 400 з 760 лікарів первинної ланки.

«У районах області ми проводимо моніторинг та створюємо попередній реєстр пацієнтів. За даними сімейних лікарів, на сьогодні вже близько 70% мешканців готові підписувати декларації. Лікарів, до яких не готові йти пацієнти, немає», - уточнила Галина Сіроштан.

Що стосується міста Харкова, то сьогодні в поліклініках утворюються окремі підрозділи - центри надання первинної допомоги, у рамках яких можна буде підписувати декларації з сімейними лікарями.
 

Важливо зауважити, що протягом перехідного періоду пацієнти отримуватимуть медичні послуги у звичному форматі. Схема фінансування первинної ланки та роботи лікарів зміниться, коли всі заклади будуть підключені до системи еHealth та будуть підписані угоди між лікарями та пацієнтами.

Також Михайло Черняк повідомив, що на даний момент вже існує перелік послуг, які надаватимуться сімейним лікарем безкоштовно. Це, зокрема, клінічні аналізи, інструментальні дослідження, електрокардіограма, тести на ВІЛ та вірусний гепатит тощо.

Як і раніше, працюватиме служба екстреної медичної допомоги.

Реалізувати медичну реформу, за словами Михайла Черняка, допоможе і програма розвитку  сільської медицини, ініційована Президентом України.

«У рамках цієї програми в області буде збудовано 50 нових амбулаторій. Список вже затверджений, він був ретельно опрацьований з усіма районами, - зазначив заступник голови ХОДА. - Це будуть сучасні, оснащені заклади, у яких працюватимуть саме сімейні лікарі. Для того щоб створити відповідні умови як для лікарів, так і для пацієнтів, головою ХОДА Юлією Світличною було прийняте рішення щодо співфінансування цієї програми з обласного бюджету. У першу чергу будувати амбулаторії почнемо там, де є нагальна потреба, та у тих районах, які найкраще підготувалися до старту проекту, - вирішили земельні питання тощо».