ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА
ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

Науковці обговорили перспективи використання новітньої дослідницької установки «Джерело нейтронів»

02 лютого 2018 | 19:28

2 лютого заступник голови ХОДА Анатолій Бабічев взяв участь у спільному засіданні ради Північно-східного наукового центру України МОН України та науково-технічної ради ННЦ «ХФТІ».

На початку свого виступу Анатолій Бабічев передав вітання від голови ХОДА Юлії Світличної та зазначив, що наука для Харківщини є брендом, і обласна влада зацікавлена у розвитку новітніх технологій.

«Джерело нейтронів» - це перша ядерна установка світового значення, розроблена за участю українських фахівців за роки незалежності України, це наше життя, розвиток і майбутнє. Ми повинні спиратися на той потенціал, що в нас є. Ми дійсно радіємо з того, що у нас є наші партнери зі США , які сьогодні вкладають кошти у проведення робіт. Вони дійсно в нас зацікавлені, тому що наші вчені - одні з небагатьох у світі, які можуть це зробити. На запуск установки чекає наше суспільство, адже розвиток медицини – болюче питання для багатьох українців. Вже є декілька проектів щодо розвитку ядерної медицини. До обласної адміністрації звертаються іноземні партнери з пропозиціями вкладання коштів у створення сучасних інститутів щодо лікування та діагностики онкологічних захворювань», - зазначив Анатолій Бабічев.

Під час засідання вчені наголосили на тому, що дослідницька ядерна установка «Джерело нейтронів» є унікальним науково-технічним об’єктом, який базується на авторських розробках науковців ННЦ «ХФТІ».

Створення цієї ядерно-енергетичної установки нового покоління дозволяє значно розширити спектр наукових досліджень, розвинути ядерну енергетику, особливо її безпекову складову, значно посилити можливості радіаційної медицини.

Весь комплекс будівельних робіт та монтаж усіх складових систем установки завдяки фахівцям ННЦ «ХФТІ», Аргонської та Окріджської національних лабораторій США та багатьох підприємств та організацій Харківщини виконано в повному обсязі.

Водночас учасники спільного засідання відзначили, що пусконалагоджувальні роботи ще тривають, є певні технічні труднощі на етапі введення установки в експлуатацію.

«Забезпечення успішного введення в експлуатацію установки є одним з найбільш пріоритетних завдань не тільки для ННЦ «ХФТІ», регіону, але й держави в цілому. Облдержадміністрація і особисто керівник області Юлія Світлична опікується цим питанням. І ми готові сприяти у межах своєї компетенції скорішому запуску «Джерела нейтронів», - зазначив Анатолій Бабічев.

Він також додав, що це питання буде розглядатися під час засідання міжвідомчої групи, створеної Кабміном, а також у ході засідання Національного комітету з розвитку науки.

Нагадаємо, установку ННЦ «ХФТІ» створює спільно з Аргонською національною лабораторією Сполучених Штатів Америки. Роботи фінансуються США, їх загальна вартість становить понад 85 млн доларів. Основна перевага установки - її безпека. Санітарна зона ЯПУ «Джерело нейтронів» обмежена стінами будівлі.

«Джерело нейтронів» не тільки дозволить українським вченим проводити сучасні дослідження, а й надасть можливість виробляти практично весь спектр радіоізотопів, які застосовують у медицині і промисловості. У тому числі для лікування онкохворих буде розроблена передова методика бор-нейтрон-загарбної терапії (вона орієнтована на лікування злоякісних пухлин, які практично не піддаються ніяким іншим методам, - таких, як гліобластоми мозку або метастази меланоми). Також за допомогою установки планують вивчати різні матеріали в екстремальних радіаційних умовах, напрацьовувати методи вирішення однієї з головних проблем ядерної енергетики - проблеми накопичення великої кількості відпрацьованого ядерного палива - і проводити дослідження на джерелі холодних і ультрахолодних нейтронів, яке входить до установки, що дозволить Україні зайняти свою нішу в розробленні наукомістких сучасних технологій.

23 березня 2016 року Президент України Петро Порошенко взяв участь у старті введення в експлуатацію підкритичної ядерної установки «Джерело нейтронів, засноване на підкритичному збиранні, що керується прискорювачем електронів» (ЯПУ «Джерело нейтронів»).

Фото

Теги: бабічев джерело нейтронів засідання вчені

Версія для друку Поділиться:


Вверх