Уряд розробив законопроект щодо запобігання тиску правоохоронних органів на бізнес
16 листопада Верховна Рада України 312 голосами підтримала цей законопроект.
Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» (№7275 передбачає наступні важливі кроки:
1. Обов’язкова звуко- та відеофіксація під час розгляду питань слідчим суддею
Докази, отримані під час виконання ухвали про обшук, винесеної без технічної фіксації, визнаються недопустимими. Це рішення унеможливлює використання судів для тиску на бізнес.
2. Під час проведення обшуків підприємці отримають гарантований захист адвоката
Будуть визнаватись недопустимими докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника. Це попередить можливі фальсифікації і порушення з боку правоохоронців.
3. Заборона на вилучення оригіналів документів та серверів
Буде заборонене вилучення оригіналів фінансово-господарської документації, комп’ютерної техніки, серверів, мобільних телефонів.
Таким чином діяльність підприємств, проти яких проводять слідчі дії, не буде паралізована, і ці дії не стануть інструментом тиску на бізнес.
4. Заборона безпідставно відкривати одні й ті самі справи
Забороняється повторно порушувати закриті кримінальні провадження. Якщо слідством не знайдено порушень, і звинувачення зняті, ніхто не зможе повторно їх вносити, і цим постійно тиснути на підприємця, який довів свою доброчесність.
5. Посилюється захист прав громадян
Заявник має право отримати підтвердження реєстрації кримінальної справи (витяг з ЄРДР).
6. Розумні строки провадження кримінальної справи
Особам, чиї права обмежуються, надаються права оскаржувати бездіяльність слідчого та вносити клопотання про застосування розумних строків провадження. Це захистить бізнес від навмисного затягування розгляду справи.
Законопроект входить у пакет законодавчих актів, ухвалення яких сприятиме пожвавленню ділової активності в Україні та розвитку підприємництва, що дозволить досягти показників зростання економіки на рівні 5-7%. Напередодні голосування урядові ініціативи підтримали представники ділових кіл України. Бізнес-асоціації визнали законопроект вкрай актуальним і здатним стати ефективним інструментом поліпшення умов ведення бізнесу в Україні та роботи з інвесторами.