Уряд надає пояснення з питань пенсійної реформи
13 липня Верховна Рада підтримала у першому читанні урядовий законопроект, який дає старт масштабній пенсійній реформі.
«Урядова реформа – це п’ять простих, але надважливих кроків. Перший - усунення дискримінації за роком виходу на пенсію. Від 1 жовтня пенсії будуть перераховані відповідно до зростання середньої заробітної плати, - роз’яснюють урядовці. - Такого перерахунку не здійснювали п’ять років. Тому розмір виплат за однакової кількості страхового стажу та заробітку в пенсіонерів, які вийшли на пенсію в різні роки, може відрізнятися в 2,5 раза. Після осучаснення приблизно 1,3 млн українців матимуть до своєї пенсії щомісячно до 200 грн. Для 1,2 млн підвищення становитиме від 200 до 500 грн. Два мільйони отримають підвищення 500 - 1000 грн. І ще понад 1,1 млн українців матимуть понад 1 000 грн щомісячної доплати».
Другий крок - збільшення вже від 1 жовтня мінімальної пенсії – до 1373 грн. Як результат – зростання виплат цьогоріч стосуватиметься майже 9 млн з-поміж 12 млн пенсіонерів.
«Уперше в історії України уряд пропонує покласти край ганебній практиці втягування пенсіонерів у політичні ігри, коли пенсії підвищуються лише напередодні виборів, - говорять на урядовому порталі. - Урядова пенсійна реформа передбачає щорічний автоматичний перерахунок пенсій у залежності від рівня інфляції і зростання середньої заробітної плати».
Третій крок – встановлення справедливих і однакових умов призначення пенсій для всіх. За словами урядовців, вже з наступного року пенсії призначатимуться в залежності від стажу і розміру заробітної плати. Уряд ліквідує принизливу для людей праці «зрівнялівку», коли майже однакові пенсії отримують нероби і люди, які працювали все життя.
Четвертий крок - скасування від жовтня 15-відсоткового зниження пенсій тим, хто продовжує працювати. П’ятий крок – ліквідація дефіциту Пенсійного фонду.
«У цьому році дефіцит Пенсійного фонду становить 141,3 млрд грн, або майже половину від потреби. При цьому майже 80% пенсіонерів живуть за межею бідності. Уряд ставить амбіційне завдання: до 2024 року зробити Пенсійний фонд бездефіцитним, - пояснюють урядовці. - Це означає, що у фонду з’являться можливості інвестувати в підвищення пенсій. А, відтак, - і в якість життя українських пенсіонерів».
До розгляду урядового пенсійного законопроекту Верховна Рада повернеться восени після парламентських канікул. До цього триватиме обговорення документу.
«На жаль, далеко не усі політики реально хочуть позитивних змін у державі. Вони сьогодні уже намагаються зірвати проведення реформи. А тому відверто маніпулюють інформацією і неправдиво трактують окремі положення реформ», - констатують на урядовому порталі.
Нижче урядовці спростовують найпоширеніші міфи про пенсійну реформу.
«1. Підвищення пенсійного віку не буде
Твердження про начебто приховане підвищення пенсійного віку в результаті проведення пенсійної реформи є абсолютно неправдивим. Уряд пропонує встановити правило, за яким з 1 січня 2018 року пенсія за віком буде призначатися за наявності 25 років страхового стажу. Хто не має такої кількості років, може допрацювати або придбати необхідну тривалість страхового стажу (але не понад 2 років). Чим це відрізняється від підвищення пенсійного віку? За умови підвищення пенсійного віку всі, незалежно від кількості відпрацьованих років, мали б виходити на пенсію в 65 років. Натомість за правилами, які пропонує уряд, пізніше виходитимуть на пенсію лише ті, хто не має необхідної кількості стажу.
За даними Мінсоцполітики, станом на грудень 2016 р. майже 94% 60-річних чоловіків і понад 90% 60-річних жінок мають трудовий стаж 25 років і більше. Це означає, що переважна більшість українців, які в наступному році досягнуть 60-річного віку, зможуть оформити пенсію. Під час оформлення пенсії роки трудового стажу до 2004 року (рік набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») враховуватимуться як страховий. Крім того, за період до 2004 року враховуються всі пільги по обчисленню стажу, які були чинними до 2004 року.
2. Зниження відсотку вартості одного року страхового стажу з 1,35 до 1 не погіршить умови перерахунку («осучаснення») пенсій
Кінцева сума перерахованої пенсії залежить від двох показників – вартості страхового стажу і показника середньої заробітної плати. Зменшуючи коефіцієнт, уряд одночасно пропонує підвищити розмір середньої заробітної плати, який використовується під час обчислення пенсій. Уряд пропонує з 1 жовтня 2017 року перерахувати раніше призначені пенсії з використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн. Він буде однаковим для пенсіонерів, яким нараховується пенсія в цьому році, і тим, кому вона перераховується (тобто для тих, хто вже перебуває на заслуженому відпочинку). За нині діючими умовами в залежності від року призначення пенсії розмір середньої заробітної плати, що застосовується під час її обчислення, коливається від 1197,91 грн до 3764,40 грн, тобто відрізняється втричі!
Попри те, що законодавство закріпило застосування показника вартості року страхового стажу під час перерахунку пенсій 1,35% ще в жовтні 2008 року, жодного разу цей показник для всіх пенсіонерів у повній мірі не застосовувався. Отже, нинішня зміна (тобто зменшення цього показника) жодним чином не погіршує, а, навпаки, у більшості випадків покращує умови перегляду пенсій для тих, хто зараз перебуває на заслуженому відпочинку.
3. За умови проведення пенсійної реформи пенсії, які будуть оформлюватися в 2018 р., будуть вищими
Урядова пенсійна реформа пропонує обчислювати нові пенсії з коефіцієнтом страхового стажу 1 замість 1,35. Але у наступному році під час розрахунку пенсії буде враховуватись середня заробітна плата в Україні за останні 2 роки. Тоді як зараз враховується середня заробітна плата за останні три роки. Чому це покращить умови призначення пенсій? З цього року завдяки урядовій ініціативі мінімальна заробітна плата зросла вдвічі. Тому суттєво підвищилася і середня заробітна плата. Зокрема, у наступному році під час розрахунку пенсій буде враховуватись середня заробітна плата на рівні 5266,76 грн.
Приклад
Приміром, людина має 34 роки страхового стажу. Її заробітна плата удвічі вища за середню.
Пенсія розраховується за формулою Пр = Сз × Ікз × Кс, де
Пр – розмір пенсії;
Сз – розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням;
Ікз – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;
Кс – коефіцієнт страхового стажу.
Пенсія, призначена в 2017 році:
3 764,40 грн * 2 *0,459 = 3 455,72 грн.
Пенсія, призначена в 2018 році після реформи:
5266,76 * 2 *0,34 = 3 581,40 грн».