Міжнародний суд ООН закликав Росію до повного виконання Мінських домовленостей. Президент
Це заявив Петро Порошенко під час наради з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним, заступником Глави Адміністрації Президента Костянтином Єлісєєвим та заступником міністра закордонних справ Оленою Зеркаль.
«Міжнародний суд ООН закликав Росію до повного виконання Мінських домовленостей. Це означає, що Росія є стороною Мінських домовленостей, а не посередником, як із самого початку вона намагалась себе представити.
Визнання цього, наголошую, є не політична оцінка, а вперше прозвучала юридична оцінка, яка є надзвичайно важливою для нас», - сказав Петро Порошенко.
Президент зауважив, що політична оцінка діям Росії була дана у багатьох документах і не лише в Україні, а й у рішеннях Парламентської асамблеї Ради Європи, Ради Європи, Європейського парламенту і багатьох інших міжнародних інституцій.
«На моє глибоке переконання, також унікальність цієї ситуації і в тому, що коли буде прийнято рішення (Міжнародного суду ООН – ред.), воно не потребує ніякого додаткового голосування – ані Генеральної асамблеї ООН, ані Ради безпеки ООН. Це рішення прямої дії, воно має виконуватись будь-якою державою-членом ООН і за невиконання зазначеного рішення будуть передбачені санкції, які дуже боляче вдарять по будь-якій державі, що наважиться ігнорувати зазначене рішення», - зауважив він.
Глава держави висловив впевненість у тому, що зараз необхідно сконцентруватись на тому, щоб найкращим чином представити у суді позицію держави Україна та визначити державу-агресора. Він переконаний, що це вже створює механізм юридичної відповідальності не для приватних осіб, як хотіла Російська Федерація, а для держави в цілому, яка має понести відповідальність за фінансування тероризму, за порушення Конвенції Організації Об’єднаних Націй.
«Вперше, і ключове слово тут – вперше, було застосовано механізм міжнародного суду для де-факто притягнення до відповідальності держави-агресора, держави, яка фінансує тероризм. І саме за порушення цієї Конвенції ми поставили питання про притягнення до відповідальності», - підкреслив Петро Порошенко.
Президент також підкреслив, що судом було ухвалено надзвичайно важливе рішення щодо забезпечення позову у вигляді зобов’язання Російської Федерації зробити декілька кроків: починаючи від відновлення функціонування Меджлісу кримськотатарського народу і завершуючи забезпеченням права українських громадян на вивчення української мови в окупованому Криму.
Глава держави привітав присутніх з ухваленням Міжнародним судом ООН надзвичайно важливого проміжного рішення за позовом України проти РФ.
У свою чергу, Олена Зеркаль зазначила: «Суд дійсно підтримав Україну і це дуже важливо. Особливо важливо це з огляду на те, що справа стосується одного з постійних членів Ради безпеки ООН. 12 травня ми збираємось ще раз у Гаазі, і президент суду буде приймати рішення щодо подальшого розгляду справи, а саме як вона буде просуватись і скільки нам буде надано часу на підготовку основного меморандуму, де ми маємо викласти всі докази в деталях, включаючи вже і суб’єктивну сторону цієї справи».