Поставки машинобудівної продукції до країн ЄС зросли майже в 2,5 рази
Про це у ході колегії ХОДА повідомив заступник директора Департаменту економіки і міжнародних відносин облдержадміністрації Олександр Лукашов.
Він зазначив, що Харківська область поставила перед Кабінетом міністрів питання про розробку комплексної програми індустріального розвитку. І на своєму рівні Харківщина створила фаховий приклад такої роботи.
«На початку лютого область розробила мініпрограму імпортозаміщення разом з концерном «Укроборонпром», - зазначив Олександр Лукашов. - За кілька місяців до її виконання підключилися півсотні підприємств регіону. Законтрактовано виробництво більше 100 найменувань продукції, яку раніше Україна завозила з-за кордону, в тому числі - з Росії. Ця програма стала одним з системних чинників, які дозволили досягти стабільного збільшення виробництва в цілому по промисловості. Вперше з 2011 року. За підсумками півріччя зростання склало 4,5%. Зараз зберігається на тому ж рівні і перевищує загальноукраїнський показник».
«З плюсом» працюють 9 галузей з 11, додав Олександр Лукашов. За його інформацією, обсяг реалізації продукції машинобудування за перше півріччя склав 6 млрд грн. За цим показником Харківщина вперше вийшла на друге місце в Україні, випередивши, в тому числі, і Дніпропетровську область.
«І, головне, - це позитивний фінансовий результат. Машинобудівники області отримали більше мільярда прибутку, і це - третина прибутку по всій промисловості. Навіть більше, - зазначив Олександр Лукашов. - Підкреслю, що сьогодні в цій стратегічній для регіону та держави галузі чи не найвища питома вага прибуткових підприємств – майже 78%, і чи не найнижча збиткових – 22%. Я маю наголосити, що це прямий результат диверсифікації зовнішніх ринків збуту, яку здійснює Харківська область».
Більше половини вартості експорту регіону генерується саме за рахунок продукції машинобудування, а також готових харчових продуктів – 30% і 21% відповідно. Серед прикладів конкретних підприємств харчової промисловості, які збільшують обсяги виробництва, виходячи на нові ринки збуту, Олександр Лукашов навів, зокрема, Харківську бісквітну фабрику, Куп’янський молочноконсервний завод, Богодухівський молзавод та інші.
У машинобудуванні – «Турбоатом», який уклав контракти з партнерами з Угорщини, Болгарії, Фінляндії. Лозівський ковальсько-механічний завод – з контрагентами з Польщі та Литви. Справжній прорив на китайському напрямі здійснив ФЕД, який уклав чотири контракти з авіаційними підприємствами цієї країни на 25 млн дол. і до кінця року планує підписати ще кілька угод.
«В цілому за перше півріччя поставки машинобудівної продукції до країн ЄС зросли майже в 2,5 рази. На 53% збільшився товарний експорт до США, і, за попередніми даними, 75% його вартості складає саме продукція машинобудування. Більше 90% експорту до Китаю, який наростили майже на 7%, також припадає на продукцію машинобудівників регіону, - зазначив Олександр Лукашов. - Це показник ефективності зарубіжних представництв Харківщини. І це - прямий результат продуктивних візитів делегації Харківської області до Китайської Народної Республіки на чолі з Юлією Світличною, які принесли нам угоду про співробітництво з провінцією Хейлунцзян і зараз мають своє продовження у конкретних контрактах для наших підприємств».