Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Особливості вступної кампанії-2016. Коментар МОН

Особливості вступної кампанії-2016. Коментар МОН

Про електронну систему вступу та квоти для абітурієнтів з Донбасу та Криму розповіла 8 липня Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Як зазначила міністр, головне завдання та цінність цієї вступної кампанії в тому, щоб доступ до вищої освіти був справедливим. 

«Окрім ЗНО, працюватиме автоматизована система місць державного замовлення, яка, в першу чергу, враховуватиме інтереси абітурієнта. Він обирає свої пріоритети серед 15 заяв, які може подати на 5 спеціальностей, у будь-який вищий навчальний заклад України» , - розповіла Лілія Гриневич.

За її словами, ця система стала можлива завдяки повному переходу на систему електронної подачі документів. Міністр освіти і науки наголосила, що такий розподіл допоможе не лише забезпечити місця державного бюджету для абітурієнтів з кращими балами ЗНО, а й підтримати кращі університети, навчання в яких обиратимуть самі випускники.

«Вищі навчальні заклади, в які вступатимуть абітурієнти з кращими балами ЗНО, матимуть можливість прийняти на 25% більше студентів, ніж встановлений початковий поріг», - зазначила Лілія Гриневич.

У випадку, якщо в абітурієнта виникають складнощі з подачею електронної заяви, він може звернутися до будь-якого ВНЗ, де створені спеціальні пункти допомоги, та подати документи через систему за допомогою спеціаліста з ВНЗ.

За словами Лілії Гриневич, діти з окупованого Криму, непідконтрольних територій та лінії розмежування на Донбасі  знаходяться в нерівних умовах щодо підготовці до ЗНО у порівнянні з випускниками, які навчаються в Україні. Тому діти з цих територій мали дві можливості. Перша – складати ЗНО, для чого МОН спеціально організував дві додаткові сесії; та вступати до будь-якого вишу в Україні через загальний конкурс.  Інший варіант -  вступати за вступними випробуваннями до переліку спеціально обраних вишів. 

«Для кримчан у нас є перелік з 12 таких вищих навчальних закладів, які знаходяться в 7 містах України. В цих навчальних закладах відкриті центри «Крим-Україна», вони подають до цих навчальних закладів освітню декларацію, в якій декларують свою здобуту освіту. Також вони мають скласти українську мову та історію України, щоб довести, що готові навчатися в українських навчальних закладах. Усе це дає кримчанам можливість далі складати іспит відповідно до обраної спеціальності та отримати можливість впродовж навчання на першому курсі перескласти державну підсумкову атестацію та здобути український атестат», - пояснила міністр освіти і науки. 

Схожа процедура діятиме також для дітей з непідконтрольних територій Донбасу та лінії розмежування. Головна відмінність у тому, що якщо ці діти оберуть вступ за вступними іспитами, а не ЗНО, вони зможуть подаватися через освітні центри, які називаються «Донбас-Україна», та вступати до евакуйованих навчальних закладів з Донбасу, а також тих, що знаходяться на підконтрольній Україні території Донецької і Луганської областей. 

За інформацією представників МОН, рівень квот на вступ на державне замовлення за вступними іспитами в обраних університетах не може перевищувати 30% від загального обсягу держзамовлення. Таким чином, квоти для абітурієнтів з Криму та Донбасу не утискатимуть права звичайних вступників, адже максимальний рівень квоти приблизно дорівнює відсотку, на який може бути збільшено державне замовлення у виші, якщо він користуватиметься особливою популярністю у студентів.

Нагадуємо, в цьому році системою «Подання заяв в електронній формі» зможуть скористатися у повній мірі тільки вступники, які мають атестат про повну загальну середню освіту та сертифікат ЗНО 2016 року і бажають вступити на денну форму навчання за ступенями «молодший бакалавр», «бакалавр» (магістр і спеціаліст медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань). Кожен абітурієнт в 2016 році зможе подати 15 заяв на 5 різних спеціальностей до будь-якого університету за власним вибором.

Довідка. На сайті МОН уже розміщені «Покрокова інструкція по роботі з системою електронної подачі заяв у ВНЗ в 2016 році»«Дорожня карта - як здобути українську освіту школярам з Донбасу»«Дорожня карта - як здобути українську освіту школярам з Криму», перелік уповноважених навчальних закладів, на базі яких створено освітні центри «Донбас-Україна» та «Крим-Україна».