Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Нагороджено харків'ян, які брали участь у запуску в космос корабля з Юрієм Гагаріним на борту

Нагороджено харків'ян, які брали участь у запуску в космос корабля з Юрієм Гагаріним на борту

11 квітня заступник голови обладміністрації Михайло Черняк привітав ветеранів космодрому Байконур і представників громадських організацій Харківщини з Днем працівників ракетно-космічної галузі України та Всесвітнім днем авіації та космонавтики.

На захід були запрошені учасники запуску космічного корабля з Юрієм Гагаріним на борту, представники ветеранських організацій ракетно-космічної галузі та фахівці, які продовжують працювати для розвитку освоєння космосу.

Михайло Черняк відзначив значущість роботи харківських фахівців, що розвивають ракетно-космічну техніку.

«Прийміть щирі вітання від імені голови Харківської обласної державної адміністрації Ігоря Райніна. Здоров'я, нових творчих, професійних і наукових досягнень, - звернувся до присутніх заступник керівника області. - Внесок Харківщини в розвиток космонавтики завжди був значущим. Фахівців для цієї галузі у нас випускає знаменитий виш - ХАІ. У Харківській області ціла низка підприємств працює «на космос», а наш планетарій проводить просвітницьку діяльність серед підростаючого покоління. Сьогодні ми робимо все необхідне, щоб відродити галузь і роль нашого регіону в ній».

Ветерани ракетно-космічної галузі згадали події 55-річної давнини, коли 108 хвилин польоту Юрія Гагаріна змінили світ, відкривши нову епоху в освоєнні космосу.

Полковник ракетних військ у відставці Леонід Ганжа розповів, як будучи старшим лейтенантом очолював групу, що обробляла результати вимірювань життєвих параметрів першої людини в космосі. За його словами, Юрій Гагарін був «залізною» людиною - всі його медичні показники протягом польоту були в нормі.

«Пульс, тиск, температура й інше - все було в порядку. Він нормально себе почував і як сказав: «Поїхали!» - так і «поїхав», - поділився спогадами ветеран. - Мене вражає те, якими темпами розвивалася галузь. У серпні 1957 року стався пуск балістичної ракети (на її основі був розроблений космічний корабель), в тому ж році запустили два супутники і в 1961 (через 4 роки) людина - в космосі ... Фантастика якась».

Харків'янин Володимир Івашкевич теж згадав гагарінський політ. Він розповів, що в чині капітана артилерійських військ відповідав за забезпечення рухової установки стисненим повітрям і стиснутим азотом, а також за те, щоб справно працювали механізми зниження температури в руховому відсіку при старті. За словами ветерана, всі, причетні до історичного пуску, відчували особливу відповідальність, адже йшлося про життя людини.

«Звичайно, переживав, тим більше до цього траплялися невдалі старти ракет. Запуск пройшов вдало, хоча про це Корольов нам сказав тільки за годину. Коли наша група вже виїжджала з космодрому, по радіо передали, що стався запуск ракети, пілотованої майором Гагаріним, а він же ж тоді був старшим лейтенантом. У всіх нас відлягло від серця», - розповів Володимир Івашкевич.

За його словами, вже пізніше фахівці дізналися, що насправді Гагаріна завели на більш високу орбіту, й політ врятувало тільки те, що спрацював гальмівний двигун.

За активну громадську діяльність щодо популяризації космічних досягнень України, вагомий внесок у розвиток вітчизняної космічної галузі та з нагоди 55-річчя від дня першого польоту людини в космос ветеранів галузі нагородили почесними грамотами Департаменту культури і туризму ХОДА. Зі списком нагороджених можна ознайомитися тут.

Більше фото