Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Петро Порошенко взяв участь у старті введення в експлуатацію «Джерела нейтронів»

Петро Порошенко взяв участь у старті введення в експлуатацію «Джерела нейтронів»

Першим пунктом у програмі візиту Глави держави в Харківську область стало відвідування Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут».

Президент України поспілкувався з колективом наукової установи і разом з Надзвичайним і Повноважним Послом США в Україні Джеффрі Пайєттом взяв участь у старті введення в експлуатацію підкритичної ядерної установки «Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці, що керується прискорювачем електронів» (ЯПУ «Джерело нейтронів»).

Вітаючи колектив ННЦ «ХФТІ», Петро Порошенко зазначив, що запуск надсучасної установки - історична подія для України.

«Ми повинні навчитися виробляти ізотопи. Ми повинні налагоджувати ефективну роботу для подовження ресурсу атомних електростанцій, повинні вдосконалити заходи безпеки в атомній енергетиці і технологію зберігання відходів. Ми повинні вивчити можливості використання установки в медицині, щоб більше не купувати ізотопи за кордоном, а налагоджувати ефективне виробництво тут, - підкреслив Президент. - Після запуску установки на повну потужність мною будуть дані відповідні доручення уряду для того, щоб максимально завантажити цю установку, відмовившись від іноземних постачальників».

Президент зазначив, що Україна зробила великий внесок в нерозповсюдження ядерної зброї, відмовившись свого часу від третього в світі ядерного арсеналу. І створення «Джерела нейтронів» продовжує рух країни в цьому напрямку, оскільки дозволяє впроваджувати нові безпечні ядерні технології.

Як розповів заступник генерального директора ННЦ «ХФТІ» Іван Карнаухов, всі будівельні роботи на майданчику ЯПУ «Джерело нейтронів» вже завершені, зараз йде налагодження і тестування основних технологічних систем. За розрахунками вчених, тестування і отримання всіх необхідних погоджень і дозволів займе близько півроку. Після цього установка почне працювати на повну потужність.

Нагадаємо, установку ННЦ «ХФТІ» створює спільно з Аргонською національною лабораторією Сполучених Штатів Америки. Роботи фінансуються США, їх загальна вартість становить понад 85 млн доларів. Основна перевага установки - її безпека. Санітарна зона ЯПУ «Джерело нейтронів» обмежена стінами будівлі.

«Джерело нейтронів» не тільки дозволить українським вченим проводити сучасні дослідження, а й надасть можливість виробляти практично весь спектр радіоізотопів, які застосовують в медицині і промисловості. У тому числі - для лікування онкохворих буде розроблена передова методика бор-нейтрон-загарбної терапії (вона орієнтована на лікування злоякісних пухлин, які практично не піддаються ніяким іншим методам, - таких, як гліобластоми мозку або метастази меланоми). Також за допомогою установки планують вивчати різні матеріали в екстремальних радіаційних умовах, напрацьовувати методи вирішення однієї з головних проблем ядерної енергетики - проблеми накопичення великої кількості відпрацьованого ядерного палива - і проводити дослідження на джерелі холодних і ультрахолодних нейтронів, яке входить до установки, що дозволить Україні зайняти свою нішу в розробленні наукоємних сучасних технологій.

Більше фото