Соборність - це коли у вирішальний момент всі стають пліч-о-пліч заради України. Президент
Звернення Президента України з нагоди Дня Соборності
Дорогі співвітчизники!
Вітаю вас з Днем Соборності, з, можливо, одним з найбільш важливих свят для нас зараз.
Соборність — це неподільне ціле з усіх українських земель, які колись належали до різних імперій, а тепер об’єднані в незалежну європейську Українську державу.
Соборність — це велика міцна родина для всіх громадян України.
Ми говоримо українською, російською, кримськотатарською та іншими мовами, але консолідує нас єдина державна, — українська. Ми ходимо до різних церков, але Бог у нас один. І земля наша одна на всіх.
У нас – спільне минуле, і проблеми – однакові. І ми гуртом радіємо, і гуртом сумуємо. У нас спільний ворог, і мета – спільна. Любимо свою Вітчизну і своє майбутнє бачимо лише разом.
Ми всі як один прикипаємо до екранів, коли грає наша збірна з футболу. Ніколи не забуду того сплеску українського патріотизму, який — я бачив на власні очі — демонстрував синьо-жовтий Донецьк під час Євро-2012.
Ці кольори разом з тризубом повернуться на своє законне і природне місце в Донецьку і Луганську, в Сімферополі і Севастополі.
«Існування нації — це щоденний плебісцит», — казав відомий французький філософ Ернест Ренан. І ми, українці, майже двадцять п’ять років тому саме на референдумі підтримали відновлення незалежності. І відтоді кожного дня конкретними справами кажемо рішуче, голосне й багатомільйонне «так» соборній, вільній, неподільній Україні.
Соборність, дорогі співвітчизники, це ще й унітарний устрій держави. Це категорична заборона на імпорт руйнівних та неприйнятних для України ідей федералізму.
Соборність, врешті-решт, це коли у вирішальний момент колосальних випробувань, — саме такий, як тепер, — праві й ліві, консерватори й ліберали, космополіти та націоналісти відсувають на задній план будь-які «ізми», які їх роз’єднують, і стають пліч-о-пліч заради України.
Я підписав указ «Про заходи з відзначення сторіччя подій Української Революції 1917–21 років». Це саме про ті часи, коли український народ поставив на порядок денний своє право на незалежне життя. Коли ми окреслили своє місце на політичній карті Європи. Коли виникла Центральна Рада, постали Гетьманат і Директорія. Коли було проголошено незалежну Українську Народну Республіку і укладено Акт злуки, річницю якого ми, власне, сьогодні і відзначаємо. А врешті-решт розгулялася отаманщина, і ми втратили державу.
Розплутувати лабіринти подій столітньої давнини — справа істориків. Але є один висновок з тих буремних подій, який має практичне значення для сучасних політиків і для всіх громадян. Тоді ненависть до України виявилася спільним знаменником що для червоної, що для білої Росії. А от брак нашої внутрішньої єдності перед московською загрозою обернувся втратою незалежності.
Це суворий урок для всіх нас. Я вимагаю, аби його засвоїли і коаліція, і опозиція, і позапарламентські сили. Як Президент не допущу повторення помилок минулого.
Дорогі співвітчизники!
Відновлення територіальної цілісності України є нашим головним пріоритетом. Такі надскладні завдання, як повернення України на Донбас та деокупація Криму, планую вирішувати насамперед політико-дипломатичним та міжнародно-правовим шляхом, зміцнюючи водночас обороноздатність держави та наші Збройні Сили.
Лише сильне національне військо може бути гарантом соборності, незалежності, цілісності. Тепер ми маємо саме таку армію, якою пишаються співвітчизники, і яку поважає навіть ворог… Поважає, бо боїться.
А всіх, хто зміцнює країну в тилу, хто просто любить свою Україну, я закликаю до єдності, єдності і ще раз єдності!
Наголошую, що ми поважали і будемо поважати різноманітність України, специфіку місцевих громад. І ця різноманітність насправді не є нашим недоліком. Вона, навпаки, робить нас багатшими, а спільне почуття соборності — ще сильнішим.
Не менше, ніж для протидії російській агресії, єдність потрібна і для боротьби з корупцією, і для успішності реформ.
15-го року ми не просто вистояли і зберегли країну — ми змінили порядок денний. Минулого січня ще стояло питання: як вижити. Тепер стоїть питання: як стати успішною країною.
Цього року реформи почнуть приносити результати.
Все у нас вийде. І все буде добре. Я всіх вас іще раз вітаю зі святом.
Слава Україні, соборній, єдиній, неподільній Україні!