Стратегія розвитку Харківщини до 2020 року має принципові відмінності від попередніх документів. Микола Кизим
Під час прес-конференції 27 грудня директор науково-дослідного центру індустріальних проблем розвитку НАН України Микола Кизим розповів про відмінність Стратегії розвитку Харківщини до 2020 року від попередніх двох документів - Стратегій розвитку до 2011 і 2015 років. За його словами, простежується певна спадковість всіх трьох стратегій, оскільки всі вони описують розвиток одного регіону, в якому змінюється ситуація, але є і принципові відмінності.
«Перша стратегія, яка розроблялася з Євгеном Кушнарьовим, була практично першою в Україні. Багато її положеннь потім увійшли в основу офіційних документів Мінекономіки. За основу цієї стратегії ми взяли природно-ресурсний потенціал Харківської області та ефективність його використання. Хочу підкреслити, що Стратегія розвитку до 2011 року писалася з нуля, не маючи під собою ніякої нормативної бази.
Надалі в економіці актуалізувалася концепція конкурентоспроможності країни, тому в основі наступного документу - Стратегії розвитку до 2015 року - була закладена концепція конкурентоспроможності регіону. Була проведена оцінка Харківщини в порівнянні з іншими регіонами України, вказані параметри, за якими ми відстаємо і лідируємо. Це була по суті монографія, яку писали 2-3 людини вчених і яку не ухвалила обласна рада. Була б ухвалена Стратегія до 2015 року - регіон давно б отримував додаткове фінансування на підставі договору з КМУ.
Стратегія сталого розвитку Харківської області до 2020 року - принципово новий документ з абсолютно іншою ідеологією. Від попередніх стратегій його відрізняє те, що в його основу закладено принцип стійкості. ООН давно ухвалила рішення, що всі країни світу, розробляючи програми і стратегії розвитку, мають обов'язково закладати в них принцип стійкості, який говорить: розвиваючи економіку на благо людини, економіка не повинна порушувати природне навколишнє середовище. У Стратегії розвитку Харківщини до 2020 року враховується безліч факторів, які в тому числі спровокували розвиток економічної кризи, в неї закладені принципи національної безпеки, враховані питання діффенціаціі розвитку регіонів, депресивність регіонів», - зазначив Микола Кизим.
За його словами, стійкість розвитку будь-якого регіону визначається територіальним розподілом, тому в Стратегії закладена модель «центр-периферія», яка визначає пріоритетність розвитку сіл та малих міст і реально від кожного з більш ніж 80-ти розробників було отримано та враховано понад 400 конкретних пропозицій.