Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

За сприяння ХОВА і ЮНІСЕФ у Чугуївській громаді триває комплексне посилення інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами

За сприяння ХОВА і ЮНІСЕФ у Чугуївській громаді триває комплексне посилення інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами

Безбар’єрність — це коли можеш здобувати освіту незалежно від стану здоров'я. Такий підхід впроваджується в закладах освіти Харківської області.

«В умовах повномасштабної війни продовжуємо розвивати освітню сферу у Харківській області. Спільно із ЮНІСЕФ у межах проєкту «Посилення інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами в Харківській області» комплексно працюємо над розбудовою та посиленням системи інклюзивної освіти для дітей з ООП. Цей напрям роботи перебуває на особистому контролі начальника ХОВА Олега Синєгубова. Дякуємо за плідну співпрацю профільному міністерству, міжнародним партнерам, громадськими організаціями та органам місцевого самоврядування. Наша спільна мета – створювати рівні та безбар'єрні умови для всебічного й гармонійного розвитку наших дітей», – зазначила заступниця начальника ХОВА Віта Ковальська.

Враховуючи запит на доступ до сучасної та якісної інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами Чугуївська громада у 2024-2025 навчальному році активно долучилася до проєкту «Посилення інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами у Харківській області», який реалізується за підтримки ХОВА та фінансування UNICEF. Серед партнерів проєкту – ХНПУ ім. Г.С. Сковороди, благодійний фонд «Харків з тобою» та громадська організація «Спільнота небайдужих «Дія».

У 2024 році корекційно-розвитковими послугами в громаді було охоплено 17 дітей із особливими освітніми потребами, які раніше були позбавлені такої підтримки. У 2025 році відповідні послуги отримують 11 дітей з ООП.

У межах професійного розвитку консультант і реабілітолог ІРЦ у 2024 році пройшли курси підвищення кваліфікації на базі педагогічного університету. Вже з вересня 2025 року заплановане навчання ще двох фахівців.

Кадровий потенціал освітніх закладів громади послідовно посилюється. Наразі в установах працює шість фахівців зі спеціальною освітою. Ще шість осіб здобувають відповідну кваліфікацію в магістратурі за кошти обласного бюджету. Таким чином, станом на 1 січня 2026 року громада буде забезпечена 12 кваліфікованими спеціалістами. Підготовка кадрів триває.

У межах Проєкту матеріальна база ІРЦ Чугуївської громади суттєво посилена. Придбано обладнання та навчально-корекційні матеріали на понад 87 тисяч гривень. Це дидактичні й методичні засоби, фланелеграф з тематичним наповненням, логопедичне дзеркало для роботи над вимовою, комплект для мозочкової стимуляції, розвивальні ігри та книги. У класі, де зберігається обладнання, проведено бронювання вікон захисною плівкою.

Комплексну допомогу дітям також забезпечує Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «ШАНС», який функціонує за підтримки місцевого бюджету та міжнародних партнерів, зокрема GIZ. Завдяки Центру близько 250 дітей з інвалідністю, які проживали в Чугуївській громаді до початку повномасштабної війни, отримували реабілітаційні послуги на місці, без необхідності поїздок до обласного центру.

Діяльність Центру розпочалася з психолого-педагогічного відділення, а у 2024–2025 роках він розширився відкриттям відділень раннього втручання та денного догляду. Всі вони стали відповіддю на реальні потреби родин і запити мешканців громади.

Наразі Центр продовжує надавати всебічну підтримку дітям з інвалідністю та їхнім родинам. Його послуги охоплюють мешканців Чкаловської, Малинівської, Новопокровської та Печенізької громад Чугуївського району, сприяючи відновленню, соціальній адаптації й покращенню якості життя дітей.