На Харківщині нарощують темпи гуманітарного розмінування

Питання розмінування територій, особливо на деокупованих територіях – у фокусі уваги начальника Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова.
В ході засідання Центру координації протимінної діяльності при Харківській ОВА обговорили результати роботи за перше півріччя 2025 року. Наразі роботи з гуманітарного розмінування проводяться в 32 територіальних громадах Ізюмського, Чугуївського, Харківського, Куп’янського, Богодухівського та Лозівського районів. До Центру координації протимінної діяльності при ХОВА від початку поточного року надійшло 360 звернень щодо нетехнічного обстеження, розмінування сільгоспугідь, об’єктів та домоволодінь, проведення інформаційно-просвітницької діяльності. За визначений період було скоординовано роботу груп розмінування, що дало можливість обстежити більше 7 тисяч га та провести розмінування 2 860 га.
«Наразі до робіт над розмінування територій Харківської області залучені оператори, як державні так і урядові. Пріоритетними напрямками розмінування залишаються місця загального користування, лінії електропередач, об’єкти критичної інфраструктури, автошляхи, газопроводи, залізничні колії, акваторія. Окремої уваги потребує питання розмінування лісових доріг на деокупованих та постраждалих територіях. Їх убезпечення необхідне для роботи вогнеборців у разі лісових пожеж. Продовжуємо комунікацію з Урядом, профільними міністерствами та міжнародними партнерами, задля прискорення темпів розмінування в області», - зазначив заступник начальника Харківської обласної військової адміністрації Євген Іванов.
В межах програми компенсації за розмінування сільгоспугідь з 2024 року для реалізації проєкту на Харківщині уряд виділив більш як 670 мільйонів гривень. Це найбільша сума серед усіх постраждалих регіонів країни. Реалізацію державної програми компенсації коштів за розмінування сільськогосподарських земель забезпечує Бюджетна установа «Центр гуманітарного розмінування». За час дії програми аграрії країни надіслали 494 заявки для розмінування угідь загальною площею 82,9 тисячі га. Від початку поточного року за заявками проведено 81 аукціон, з яких 30 виконано. Більш як 3,1 тисячі га розміновано.
«Програма максимально активно діє на Харківщині. Фермери регіону обізнані в її правилах та охоче долучаються до неї. Ми плануємо ініціювати масштабування програми на землі іншого призначення. Зміни передбачають те, що громади зможуть подавати заявки на розмінування земель за одноосібників. Сподіваємося, ці зміни дадуть змогу наростити і результати, і кількість», - повідомив Директор Бюджетної установи «Центр гуманітарного розмінування» Володимир Байда.
Також в ході засідання заслухали питання щодо підтримки та реабілітації осіб, що зазнали поранень внаслідок підривів на вибухонебезпечних предметах. Від початку поточного року зафіксовано 33 випадки підривів. Серед постраждалих 5 дітей.
«Задля допомоги цивільним, які дістали поранень внаслідок російських обстрілів, співпрацюємо з 12 гуманітарними та благодійними організаціями. Спільними зусиллями потерпілих забезпечуємо реабілітацією, надаємо психологічну допомогу тощо», - повідомив заступник директора Департаменту охорони здоров’я ХОВА Ігор Волченко.