Харківська ОВА посилює співпрацю з ВООЗ: підтримка медичної системи – один із пріоритетів регіону

Харківська обласна військова адміністрація продовжує системно працювати над відновленням і зміцненням сфери охорони здоров’я в умовах повномасштабної війни. За ініціативою начальника ХОВА Олега Синєгубова та в межах розширення міжнародного партнерства, область активізує взаємодію зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).
Зокрема, заступниця начальника ХОВА Олена Логвинова провела зустріч із представниками ВООЗ – головою бюро в Україні Ярно Хабіхтом, керівником із надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я Аяділем Сапарбековим і керівником програм охорони здоров’я Діном Кернсом.
Основною темою обговорення стали поточні виклики для системи охорони здоров’я Харківщини, питання відновлення зруйнованої інфраструктури та розширення доступу до медичних послуг для вразливих категорій населення.
«Сфера охорони здоров’я – у постійному фокусі уваги начальника ХОВА Олега Синєгубова. Попри постійні загрози, ми послідовно відновлюємо інфраструктуру, посилюємо спроможності медичних закладів, фокусуємося на реабілітації, ментальному здоров’ї та безбар’єрному доступі до допомоги. У центрі цієї роботи – захист та підтримка людей», – зазначила Олена Логвинова.
Ярно Хабіхт підкреслив важливість подальшої плідної співпраці ВООЗ із Харківською обласною військовою адміністрацією. Завдяки підтримці організації в області вже функціонує 16 модульних медичних пунктів, ще чотири запрацюють до кінця року. Від початку 2025 року Харківщина отримала допомогу на понад 1,1 млн доларів США у вигляді ліків, обладнання та гуманітарних вантажів. Також встановлено системи водопостачання в п’яти лікарнях, що обслуговують понад мільйон людей.
«Нам також потрібно більше інвестувати в те, щоб медичні працівники отримували навички відповідно до реалій війни та відповідних потреб, тому ВООЗ разом з університетами проводить навчання з питань лікування хронічних захворювань, психічного здоров'я, реабілітації, управління масовими втратами та багатьох інших. Протягом року ми продовжуватимемо підтримувати регіон, щоб забезпечити стійкість системи охорони здоров'я під час війни та після неї», – підсумував Ярно Хабіхт.
Сьогодні Харківщина має найбільшу в Україні кількість закладів, які надають послуги у сфері ментального здоров’я – 13. Особливу увагу приділено підтримці дітей, ветеранів та внутрішньо переміщених осіб. Ця робота реалізується в межах національної програми «Ти як?», ініційованої Першою леді Оленою Зеленською.
Також в області функціонують 41 заклад амбулаторної чи стаціонарної реабілітації, 45 медичних установ беруть участь у пілотному проєкті з надання безоплатних послуг ветеранам. Харківщина залишається лідером за кількістю закладів, які уклали договори з НСЗУ щодо зубопротезування та планової стоматології для захисників і захисниць.
«Враховуючи масштаб руйнувань, завданих російськими окупантами, наразі сфера охорони здоров'я Харківської області потребує комплексної підтримки. Серед основних запитів – апарати УЗД різного класу у кількості майже 80 одиниць; цифрові рентген системи, сучасні операційні столи у кількості 40 одиниць; лапароскопічні стійки – близько 50 одиниць; наркозно-дихальні апарати – 45 одиниць; гематологічні аналізатори – близько 90 одиниць. Крім цього, є значна потреба у спеціалізованих броньованих санітарних автомобілях екстреної медичної допомоги у кількості 12 одиниць», – розповіла Олена Логвинова.