Як підтримати себе, якщо переживаєте стрес – детально в «Довіднику безбар’єрності»
У «Довіднику безбар’єрності», створеному за ініціативи першої леді України Олени Зеленської, запропоновано техніки з допомоги іншим і собі, відеоролики про психологічну підтримку, прості та дієві техніки для зниження рівня стресу.
Ось деякі поради, які можуть допомогти впоратися зі стресом. Оберіть найбільш зручні для себе та намагайтеся дотримуватися їх якомога частіше.
Якщо не виходить виконати щось сьогодні, будьте терпимі до себе – спробуйте іншим разом:
1. Дотримуйтеся інформаційної гігієни: залишайтеся в курсі достовірної інформації, однак навчіться відпочивати від постійного потоку новин.
2. Добре харчуйтеся, достатньо спіть.
3. Робіть фізичні вправи, ходіть на прогулянки чи танцюйте.
4. Займайтеся тим, що приносить насолоду, або ж знаходьте важливе та цінне у кожному дні (наприклад, малюйте, співайте, читайте, моліться, робіть щось руками).
5. Знаходьте принаймні п’ять хвилин на день, щоб поговорити про свої відчуття з близькою людиною.
6. Поговоріть з керівником чи колегою про ваш стан і те, як ви почуваєтеся на роботі.
7. Встановіть щоденний розпорядок дня та дотримуйтеся його.
8. Уникайте вживання психоактивних речовин – алкоголю, наркотиків, кофеїну чи нікотину. Вони спричиняють погіршення настрою, тривожність, проблеми зі сном та навіть агресію.
9. Наприкінці кожного дня складайте короткий список (письмово чи подумки) речей, за які ви вдячні, або справ, які зробили: «Я допомогла своїм добрим ставленням тому, хто був пригнічений», «Я вдячний моїм друзям за підтримку».
10. Будьте реалістами. Навчіться відділяти те, що ви можете контролювати, від того, що перебуває поза вашим контролем. У цьому допомагають кола контролю. Тут ви зможете прочитати про це більше.
11. Слухайте музику чи радіо.
12. Спробуйте вправи для розслаблення та оберіть дієві для вас. Це може бути, наприклад, правильне повільне дихання, фізичні вправи (розтяжка, йога, танці), прогресивна м’язова релаксація тощо.