Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Незламні тракторні війська: до Дня працівників сільського господарства

Незламні тракторні війська: до Дня працівників сільського господарства

Аграрії Харківщини, які через бойові дії втратили врожаї, техніку та худобу, вже потроху відновлюють свої господарства. Фермери засипають вирви від снарядів та обробляють землі. Бо знають – Україна переможе!

Начальник ХОВА Олег Синєгубов привітав аграріїв Харківщини з Днем працівників сільського господарства України.

«Попри бойові дії та ворожі обстріли аграрії Харківщини продовжують обробляти землю та збирати врожаї. Але не тільки ефективною роботою відзначилися наші хлібороби за час цієї війни. Увесь світ облетіли кадри того, як мирні українські трактори тягнуть захоплену ворожу бронетехніку, – сказав Олег Синєгубов. – Ви героїчні та незламні і своєю працею щодня наближаєте нашу спільну перемогу. Слава Україні!»
 
З початку повномасштабного вторгнення військ російської федерації постраждало більше 70 сільськогосподарських підприємств області. Пошкоджено та зруйновано щонайменше 322 одиниці сільськогосподарської техніки та обладнання. 
 
Незважаючи на всі тяжкі обставини, в цьому році аграріям області все ж вдалося працювати на 60% площ. У підприємствах Богодухівського, Красноградського, Лозівського, Харківського та Чугуївського районів продовжується збір пізніх сільськогосподарських культур.
 
Станом на 16 листопада по області всього зібрано 1,5 млн тонн зернових та зернобобових культур з площі 391 тис. га або 80%, середня врожайність становить 37 ц/га.
 
Окупанти завдали великої шкоди й полям. Площа сільськогосподарських територій, які потребують обстеження та розмінування, становить близько 107 тис. га. Понад 500 тис. га потребують обстеження на територіях Ізюмського, Куп'янського та частин Харківського, Богодухівського, Чугуївського районів, де велися активні бойові дії.
 
Від окупантів постраждали як малі фермерські господарства, так і великі сільгосппідприємства. 12% площ від загальної кількості землі, а це 140 га, втратило для обробітку фермерське господарство «Тимур-2003». Загалом це поля у Харківському районі біля населених пунктів Вільхівка та Кутузівка. Голова сільгосппідприємства Дмитро Третяк говорить, що ще й досі ці площі не можна використовувати через міни та снаряди, які не розірвалися. На полях біля Мерефи фермер позасипав вирви, які лишилися від авіаударів – тут проводиться обробіток землі. 
 
«Головне, щоб закінчилася війна, тоді й економіка запрацює й ціни на нашу продукцію піднімуться. Зараз же тримаємося і насамперед намагаємося сплатити людям за оренду землі та виплатити заробітну плату працівникам, – говорить Дмитро Третяк. – Є успіхи на фронті, тож і у нас будуть».     
 
Планують відновлення й великі господарства області. ТОВ «Зоря», яке розташоване в Куп’янському районі (Великобурлуцька громада), має 22 тис. га орної землі. За словами комерційного директора підприємства Олександра Кравцова, 3 тис. га полів наразі не придатні для сільського господарювання, спочатку їх потрібно очистити від мінно-вибухових предметів. Та вже зараз на безпечних полях посіяли 5 тис. га озимої пшениці.  
 
Олександр Кравцов розповів, що окупанти вкрали у господарства 28 одиниць техніки – здебільшого легкові автомобілі та ще невизначену кількість насіння соняшника. Проте господарство вже планує посівну, закуповує насіння пшениці, ячменя, гороху, гречки та соняшника. Підприємство має зерно, елеватори, свої вагони, тож як тільки відновлять залізницю та мости, планує реалізацію продукції. 
 
«Розумію, що наразі всім важко, але раджу всім своїм колегам не звертати увагу на труднощі та йти вперед і працювати. Все буде добре!», – каже Олександр Кравцов. 
 
На деокупованих та ще тимчасово окупованих територіях Харківської області перебувають 46 тваринницьких господарств (29,1% від загальної кількості), зокрема, 37 підприємств молочного скотарства, 9 свинарських підприємств, 6 вівчарських та 4 птахівничих.

«Саме на цих територіях розташована більшість сучасних високотехнологічних підприємств галузі молочного скотарства, свинарства та м’ясного птахівництва. На цих територіях у 14 тваринницьких господарствах є руйнування тваринницьких об’єктів, у 13 з цих господарств зафіксовано загибель сільськогосподарських тварин», – повідомили в Департаменті АПР Харківської ОВА.

Із сумом згадує перші місяці російської агресії виконуюча обов’язки директора СТОВ «Агросвіт» Людмила Оболенцева. Село Шестакове, де розташоване підприємство, довгий час було на лінії зіткнення із ворожою армією. Незважаючи на те, що від загарбників населений пункт було звільнено ще в травні, тваринницьку ферму було зруйновано вщент. Із більш ніж 3 тисяч голів великої рогатої худоби живими лишилася 1 тисяча. У липні племінне господарство, яке займається розведенням гольштинської породи корів, було евакуйоване до Полтавської області. 
 
«Вже відновили 4 корівники. Відновлюємо гуртожиток для працівників, адже більшість будинків у селі, включно з моїм, пошкоджені чи зруйновані. На днях підведено електрику та водопровід. Наразі ми плануємо повернення додому», – говорить Людмила Оболенцева.