Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Захист від підробки документів та економія часу: відтепер у «Дії» можна перевірити нотаріальні документи з QR-кодом

Захист від підробки документів та економія часу: відтепер у «Дії» можна перевірити нотаріальні документи з QR-кодом

У Мінцифрі працюють над впровадженням електронного нотаріату в Україні — Нота — разом з Міністерством юстиції та Нотаріальною палатою України.

Перший етап проєкту – нотаріальні документи з QR-кодом. Для їх перевірки можна використати QR-сканер у застосунку «Дія». 

QR-код не лише пришвидшує процес перевірки нотаріального документа, а й надає надійний захист від підробок. Адже електронні копії документів зберігаються в системі е-нотаріату. 

З QR-кодом можна завантажити електронну копію документа у кілька кліків для перевірки і подальшого зберігання. При цьому не потрібно робити сканкопії чи фотографувати. 

Як перевірити документ з QR-кодом через «Дію»? 

1. Довірена особа приходить із паперовою нотаріально посвідченою довіреністю з QR-кодом в установу. Наприклад, в банк, щоб відкрити вам рахунок.

2. Працівник банку зчитує QR-код сканером у «Дії». 

3. У працівника автоматично на екрані відкриється запит на отримання електронної копії такого документа. Йому потрібно лише натиснути кнопку «Надіслати». 

4. Запит отримують одночасно і ви, і ваша довірена особа. Хтось із вас має підтвердити його в «Дії».

5. Після цього працівник банку отримує сповіщення про підтвердження запиту. Завантажує електронну копію документа, перевіряє її та може відкрити вам рахунок.

Наразі з QR-кодом нотаріуси можуть формувати документи: довіреність, договір оренди транспортних засобів та заяву, на якій засвідчується справжність підпису. QR-код можна наносити на нотаріальні документи як на білому папері, так і на спеціальному бланку.

Раніше нотаріальні документи формувались лише на спеціальних бланках. Але з початку повномасштабного вторгнення виникли труднощі з їх виробництвом та логістикою. Тож нотаріусам дозволили формувати низку документів як на спеціальних бланках, так і на звичайному білому папері А4. 

Водночас для перевірки довіреності на білому папері необхідно звертатись до нотаріуса, який її видав. І чекати до двох робочих днів підтвердження чи спростування того, що він дійсно посвідчив цю довіреність. З використанням сканера застосунку «Дія» можна буде перевірити текст документа в декілька кліків і зекономити час. 

QR-код – це додатковий та надійний елемент захисту. Формування документа з QR-кодом відбувається виключно за допомогою Єдиної державної системи е-нотаріату нотаріусами, що здійснюють нотаріальну діяльність. Наразі це можуть робити лише нотаріуси міста Києва. Згодом доступ до системи е-нотаріату отримають нотаріуси з усієї України.

Довідка. Проєкт реалізовано Міністерством цифрової трансформації України спільно з Міністерством юстиції України за участю Нотаріальної палати України.