Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Пенсійні накопичення. Роз’яснення Мінсоцполітики України

Пенсійні накопичення. Роз’яснення Мінсоцполітики України

Відповідно до пенсійної реформи 2003 року в країні мали запрацювати три рівні пенсійної системи.

«Але досі, протягом 16 років, другий рівень пенсійної системи – обов’язкові пенсійні накопичення – не запроваджений, - зазначають у міністерстві. - Добровільні пенсійні накопичення мають менш ніж мільйон людей – це близько 9% від кількості застрахованих найманих працівників. Такий невеликий відсоток - наслідок систематичної неуваги держави до розвитку цієї системи попри те, що вона виконує важливу соціальну функцію».

Фактично для більшості зараз працює лише перший, солідарний рівень пенсійної системи.

«Це ті пенсії, до яких ми звикли, - пояснюють урядовці. - За всіх працюючих сплачуються внески до Пенсійного фонду України і одразу цим коштом виплачуються пенсії нинішнім пенсіонерам. Тут працює принцип солідарності поколінь – ми, працюючі зараз, дякуємо нашим батькам, дідусям та погоджуємось їх забезпечувати у старості коштом частини своїх доходів».

У Мінсоцполітики підкреслюють: лише солідарні пенсії вже ніколи не зможуть забезпечити гідне життя, і ось чому.

Для наочності у міністерстві наводять ілюстрації на базі даних дослідження Інституту Вашингтону, проведеного за підтримки фонду Білла та Мелінди Гейтсів. 

«Звичайно, як і будь-які довгострокові припущення, це лише версія, одна з вірогідностей майбутнього. Але головні тенденції всіх демографічних прогнозів збігаються, - пояснюють урядовці. - Ми взяли 2020 та 2050 роки. 2050 – це коли на пенсію вийдуть ті, кому зараз 30. Блакитним відмічені люди старші за 60 років, яких потрібно забезпечити пенсіями. Зеленим – люди, які можуть працювати та сплачувати внески».

«Подивіться на другий малюнок та уявіть, скільки мають зі своїх заробітків віддати працюючі, щоб пенсіонери з цих коштів отримали гідні пенсії. При цьому картинка ще оптимістична, адже не всі люди працездатного віку працюють, а з працюючих не всі або не в повному обсязі сплачують внески», - зазначають у міністерстві.

Детінізація зайнятості та зростання кількості робочих місць – абсолютно необхідні, але самі по собі не вирішать питання, впевнені урядовці.

«Через демографію для забезпечення гідних доходів у поважному віці лише солідарних пенсій недостатньо. Разом з економічним зростанням та детінізацією потрібні пенсійні накопичення, які будуть приватною власністю людини, формуватимуться протягом трудового періоду нею самою та її роботодавцями, і з яких людина потім додатково до солідарної отримуватиме другу, накопичувальну пенсію, - говорять у Мінсоцполітики. - Отже, звичну нам солідарну пенсію ніхто не збирається скасовувати. Її необхідно доповнити накопичувальною».