ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА
ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

У Харкові відкрилась виставка робіт художника, чию спадщину протягом століття вважали втраченою

02 жовтня 2020 | 16:09

«Повернення через століття: Ладіслав Тракал - художник і педагог» - так назвали вернісаж, де представлені 102 роботи майстра, який привніс модерн і символізм у харківську художню школу.

Відкриття виставки та презентація монографії, присвяченій творчості Ладіслава Тракала, пройшли в Харківському художньому музеї 2 жовтня за підтримки голови ХОДА Олексія Кучера.

Директорка Харківського художнього музею Валентина Мизгіна назвала подію приголомшливою. Адже досі харківські дослідники лише зустрічалися зі згадуванням імені Ладіслава Тракала в різних письмових джерелах, але нічого не знали про цього художника - інформації про його творчість і біографії в Харкові не збереглося.

«Це ім'я згадується практично у всіх монографіях, книгах, в яких йде розмова про мистецтво початку ХХ століття, 1920-х років. Ім'я Тракала там згадується, але хто такий Тракал ... більш нічого - біографічні дані дуже неточні», - розповіла Валентина Мизгіна.

У колекції музею були дві роботи Тракала і одна з них стала відправною точкою для пошуків.

«Близько 2-х років тому, прогулюючись Харківським художнім музеєм, я помітив роботу під назвою «Ідилія», написану художником в 1906 році, - розповідає дослідник мистецтва, колекціонер Яків Скульський. - Вона зацікавила мене тим, що про художника не було ніяких відомостей, не було інформації про нього, не було відомо, де знаходяться його роботи, не було самих робіт у музеї. Мене зацікавив цей художник. Я ставив питання мистецтвознавцям і всі відповідали, що художник був значимий і важливий, але відомостей не збереглося - революція, війна вплинули і на його долю, і так склалося, що відомостей про нього не залишилося».

Саме Яків Скульський повторно відкрив Харкову Ладіслава Тракала. Він знайшов родичів художника в Празі, куди той переїхав жити в 1920-х роках. І виявилося, що роботи Тракала весь цей час зберігалися в його родині.

«Мені вдалося повернути це все у Харків - близько пів року тому. На виставці представлені 102 мальовничі та графічні роботи. Дві з них - з фондів Харківського художнього музею та 100 - з моєї колекції. Художник працював в стилі модерн і символізм, який не був популяризований в Україні в ті роки, але завдяки йому цей стиль прийшов до Харкова. Він навчив цілу плеяду всесвітньо відомих художників - таких, як Василь Єрмілов і Борис Косарев, - розповів мистецтвознавець. - Зібравши цю інформацію, на її підставі я написав монографію, яка сьогодні буде презентована тут».

Для допомоги в організації виставки та презентації монографії Яків Скульський звернувся до глави ХОДА Олексія Кучера. Підготовка до виставки тривала близько 8 місяців, керівник області відвідав її відкриття.

«Я хочу подякувати організаторам, усім причетним, подякувати Якову, який вклав дуже багато праці і часу для того, щоб ця подія стала можливою. Бажаю всім насолоджуватися і надихатися мистецтвом сьогодні », - сказав Олексій Кучер.

Виставка в Художньому музеї працюватиме до 28 жовтня. Роботи можна побачити протягом усього тижня - за винятком вихідного, вівторка. У зв'язку з карантинними обмеженнями кількість відвідувачів обмежена - до 100 осіб невеликими групами на день. Вхід - платний: для дорослих - 20 грн, для дітей - 10 грн.

Фото

Теги: кучер тракал виставка

Версія для друку Поділиться:


Вверх