Звіт про періодичне відстеження розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 29 травня 2008 року № 320 "Про граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки на окремі види продовольчих товарів".
1.Виконавець заходів відстеження – Департамент економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації.
2.Ціллю прийняття даного розпорядження є стабілізація цінової ситуації на продовольчому ринку, зупинення необґрунтованого зростання цін, недопущення фактів неправомірного завищення торговельних (постачальницько-збутових) надбавок.
3.Строк виконання заходів з відстеження – через три роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта
(з 10 по 31 липня 2013 року).
(з 10 по 31 липня 2013 року).
4.Тип відстеження – періодичне.
5. Метод одержання результатів відстеження – статистичний: аналіз даних Головного управління статистики у Харківській області щодо індексу споживчих цін на окремі групи товарів і послуг.
6. Дані та припущення, на основі яких відстежувалася результативність – дані Головного управління статистики у Харківській області щодо індексу споживчих цін на окремі групи товарів і послуг (до грудня попереднього року).
7.Кількісні та якісні значення показників результативності акта.
Дія регуляторного акта та дотримання суб’єктами господарювання, які провадять діяльність з реалізації продовольчих товарів, установлених рівнів торговельних (постачальницько-збутових) надбавок на окремі види продовольчих товарів сприяли забезпеченню стабілізації цінової ситуації.
Аналіз цінової ситуації на ринку продовольчих товарів за останні три роки (2010 – 2012 рр.), за даними Головного управління статистики в Харківській області, засвідчує сповільнення темпів зростання споживчих цін, зокрема на продукти харчування.
Так, за 2010 рік індекс споживчих цін на продукти харчування по Харківській області становив – 110,0% (по Україні – 110,7%), за 2011 рік – відповідно 99,4% (по Україні – 100,7%), за 2012 рік – 95,8% (по Україні – 97,1%).
Загалом, у 2012 році, як на загальнодержавному рівні, так і в Харківській області, зафіксовано найнижчий рівень інфляції (дефляція), коли загальний рівень цін знизився в Харківській області на 0,8%, в Україні – на 0,2%.
Кількісні та якісні значення показників результативності акта наведені в таблиці:
Найменування показника
|
Розмір показника
|
Розмір надходжень до бюджету
|
Розмір надходжень до бюджету від упровадження розпорядження визначити неможливо, оскільки він залежить від кількості суб’єктів господарювання, які провадять діяльність з реалізації продовольчих товарів на території Харківської області, обсягів їх реалізації.
|
Кількість суб’єктів господарювання та фізичних осіб, на яких буде поширюватись дія акта
|
Дія акта поширюється на всіх суб’єктів господарювання, які провадять діяльність з реалізації продовольчих товарів на території Харківської області.
|
Розмір часу і коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта
|
Збільшення часу і коштів, пов’язаних з виконанням вимог акта, що витрачаються суб’єктами господарювання, не відбувається.
|
Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та фізичних осіб з основних положень акта
|
Вище середнього, оскільки розпорядження розміщено в мережі Інтернет (http://old.kharkivoda.gov.ua/) та в газеті «Слобідський край» від 26 червня 2008 року № 72.
|
8.Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей.
У результаті реалізації регуляторного акта досягнуто такі основні цілі:
- виконані вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» (зі змінами);
- запроваджено державне регулювання цін шляхом установлення граничних торговельних (постачальницько-збутових) надбавок на ковбасні вироби варені, молоко питне незбиране різної жирності, короткотермінового та тривалого терміну зберігання, сири кисломолочні різної жирності і нежирні, сири тверді, масло вершкове, сметану, олію соняшникову, яйця курячі, що забезпечило можливість придбання широкими верствами населення за прийнятними цінами окремих видів продовольчих товарів, а також соціальну захищеність населення області від необґрунтованого зростання цін.
Однак, здійснення контролю за дотриманням вимог зазначеного регуляторного акта та процесом ціноутворення в цілому значно ускладнювала відсутність територіальних органів Державної інспекції України з контролю за цінами.
Указами Президента України від 19.01.2012 №19/2012 «Про Державну інспекцію України з контролю за цінами» та від 30.03.2012 № 236/2012 «Питання реалізації державної політики з контролю за цінами» утворено Держцінінспекцію України та затверджено Положення про інспекцію.
З огляду на викладене, доцільно продовжити дію зазначеного розпорядження.
Директор Департаменту С.В. Авершин