Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Про виробництво м'ясних та молочних продуктів у Харківській області

Харківська область посідає чільне місце серед вітчизняних виробників м'ясних та молочних продуктів. У 2010р. на неї припало 17% загально-державного випуску сиру свіжого неферментованого та сиру кисломолочного, 9% – кисломолочних продуктів, 7% – ковбасних виробів, 4% – яловичини і телятини, свіжих (парних) чи охолоджених, вершкового масла, молока обробленого рідкого. Серед регіонів України Харківщині належить друге місце у виробництві сиру свіжого неферментованого та сиру кисломолочного (після Миколаївської області), п'яте – з випуску виробів ковбасних, продуктів кисломолочних, сьоме – молока обробленого рідкого.
У минулому році в загальнообласному обсязі реалізованої продукції питома вага виробників м'яса та м'ясних продуктів складала 1,8%, молочних продуктів та морозива – 2,6%, в обсязі реалізації харчових продуктів і напоїв – відповідно 8,5% та 12,5%.
Виробництво продукції тваринництва характеризувалося такими показниками: всього в області за рік вироблено 119,4 тис.т м'яса (реалізовано на забій худоби та птиці у живій вазі) та 467,2 тис.т молока. Порівняно з попереднім роком виробництво м'яса збільшилось на 1,5%, молока – зменшилося на 2,9%.
Випуск промислової продукції порівняно з 2009р. скоротився як у м'ясній (на 13,1%), так і молочній галузі (на 5,6%), тоді як у виробництві харчових продуктів, напоїв та в цілому по промисловості приріст склав відповідно 1,4% та 5,8%.
Негативна динаміка у минулому році спостерігалася по багатьох видах м'ясної продукції. Так, у 1,7 раза менше виготовлено яловичини і телятини, солоних, сушених чи копчених, на 8–22% – м'яса і субпродуктів харчових свійської птиці, свіжих чи охолоджених, ковбасних виробів, яловичини і телятини, свіжих (парних) чи охолоджених. Разом із тим, позитивна динаміка зафіксована з випуску продуктів готових та консервів з свинини: із окістів, лопаточних частин та їх відрубів (приріст склав 34%), свинини сушеної, солоної чи копченої (31%), баранини свіжої (парної) чи охолодженої (6%), свинини свіжої (парної) чи охолодженої (3%).
Серед основних видів молочної продукції різко скорочено обсяги виробництва вершків жирністю більше 8% (у 3,5 раза) та сироватки (у 2,9 раза). На 22% менше виготовлено сирів жирних, на 13% – молока обробленого рідкого. В той же час в області нарощено випуск кисломолочних продуктів (на 0,3%), масла вершкового (на 1%), сиру свіжого неферментованого та сиру кисломолочного (на 7%), молока і вершків, згущених з доданням цукру або без додання цукру чи інших підсолоджувальних речовин (на 20%).
За рік підприємствами м'ясної галузі спожито електроенергії 44,9 млн.кВт•год (або 13,6% від витраченої електроенергії у виробництві харчових продуктів, напоїв), молочної галузі – 37,7 млн.кВт•год (11,4%).
Харківські промисловці займають досить помітне місце в сфері високотехнологічних виробників країни, і спектр їх інноваційної діяльності досить широкий. У 2010р. кількість промислових підприємств області, що займались інноваційною діяльністю, становила 11% від їх загально-українського показника (в минулому році – 9,6%). У промисловості впродовж 2010р. тим чи іншим видом інноваційної діяльності було зайнято 161 підприємство області (19,7% від загальної кількості обстежених промислових підприємств). Майже кожне п’яте інноваційно активне підприємство було зайнято у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів; причому, у галузях з виробництва м'яса та м'ясних продуктів і виробництва молочних продуктів та морозива займались по 5 підприємств (по 3,1% з тих, що займались інноваціями). Частка підприємств, зайнятих інноваційною діяльністю серед кола підприємств даних галузей складає відповідно 31,3% та 35,7% (у 2009р. – 26,3% та 22,2%). Ці ж підприємства займались впровадженням інновацій (освоєнням інноваційної продукції, впровадженням інноваційних процесів, реалізацією інноваційної продукції) у виробництво.
Не зважаючи на жорстку конкуренцію на споживчому ринку, високі вимоги щодо якості та безпечності продукції, нестабільність цінової ситуації, м'ясна та молочна галузі мають перспективи щодо зростання обсягів виробництва, розширення ринків збуту. Пріоритетними напрямками подальшого їх розвитку є впровадження сучасних технологій, технічне переоснащення підприємств, поліпшення якості продукції, активна маркетингова діяльність, технічне переоснащення підприємств, відродження розвинутої місцевої сировинної бази.


В.о. начальника Головного управління статистики у Харківській області О.Г.Мамонтова