Налаштування
Шрифт:
Колір:
Фото:

Про роботу підприємств машинобудування у Харківській області

Машинобудування – провідна галузь індустріального комплексу Хар-ківщини. На неї припадає 18,6% загального обсягу реалізації промислової продукції області, зосереджено більше п’ятої частини основних засобів пе-реробної промисловості; зайнято 69,1 тис. осіб, або 38,8% від загальної чи-сельності працівників промисловості.
Внесок області у загальнодержавне виробництво машинобудівної продукції досить вагомий. У 2010р. (як і у попередні роки) Харківська об-ласть посіла перше місце у виробництві насосів відцентрових для перекачки рідин та підйомників рідин; її частка у загальнодержавному обсязі цієї продукції склала 61,3%. Машинобудівниками Харківщини вироблено більше третини вітчизняного обсягу велосипедів, майже чверть – тракторів для сільського та лісового господарства, 14,4%, – електродвигунів та генераторів змінного струму, електродвигунів універсальних, 6% – конвеєрів та елеваторів.
Після кризового 2009р., коли обсяг продукції в машинобудуванні зни-зився за рік більше, ніж на третину, у наступному році ситуація стабілізувалася, і набула сталого характеру тенденція до нарощування обсягу продукції, яка триває і в поточному році. За сім місяців п.р. випуск продукції у машинобудуванні порівняно з аналогічним періодом 2010р. збільшився на 18,1%.
Збільшення обсягів виробництва пов’язане, перш за все, зі стабільною роботою провідних машинобудівних підприємств, наявністю довгостроко-вих договорів з постачальниками сировини та споживачами готової продукції, активною маркетинговою діяльністю, розширенням асортименту та освоєнням нових видів продукції.
В цілому за період з початку року підприємства машинобудування от-римали замовлень на виробництво продукції, виконання робіт, послуг на су-му 7,2 млрд.грн., з них частка іноземних замовлень складає – 24,1%.
Збільшення кількості замовлень спостерігалося у ПАТ «Харківський підшипниковий завод», ПАТ «Автрамат», Ізюмському казенному приладобудівному заводі, ВАТ Харківський машинобудівний завод «Світло шахтаря», ВАТ «Куп’янський машинобудівний завод», ТОВ фірмі «Антарес-ЮВ». Стабільно працює лідер вітчизняного енергетичного машинобудуван-ня – ВАТ «Турбоатом», який випускає рентабельну продукцію, що постачається до 45 країн світу. Позитивна динаміка обсягу виробництва у Державному підприємстві «Завод «Електроважмаш» обумовлена розширен-ням існуючих та освоєнням нових ринків збуту. Рівномірно виходить на об-сяги виробництва 2008р. ПАТ «Завод «Південкабель». Вдалою маркетинго-вою та ціновою політикою пояснює збільшення промислових обсягів ВАТ «Завод ім.Фрунзе», який у поточному році намагається вийти на ринок Ближнього Сходу – відкрито представництво у місті Дубай (ОАЕ).
Динамічний розвиток машинобудування, неодноразові перемоги та ши-роке представництво продукції харківських машинобудівників на спеціалізо-ваних виставках, конкурсах якості сприяють поліпшенню інвестиційного клі-мату. За І півріччя 2010р. найбільші залучення інвестицій в основний капітал відбулися у виробництві машин та устатковання – 94,8 млн.грн., що перевищує на 14,2% обсяги відповідного періоду минулого року.
Харківські промисловці помітно впливають на стан інноваційної дія-льності країни: у 2010р. кількість промислових підприємств області, що
займались інноваційною діяльністю, становила 11% від їх загально-українського числа, їм належить 42,9% нових технологічних процесів, впро-ваджених в Україні, та 7,9% освоєних інноваційних видів продукції.
Головними чинниками, що стримують розвиток виробництва, керівни-ки машинобудівних підприємств визнають: нестачу оборотних коштів, не-дофінансування держконтрактів, відсутність держзамовлень, цінові коливан-ня на світовому ринку, низький платоспроможний попит на продукцію, що випускається, високі податки, застаріле обладнання, високу конкуренцію з боку зарубіжних аналогічних товарів, надто високі тарифи природних моно-полій.
Машинобудування значною мірою впливає на формування загально-обласних показників; її подальшому розвитку сприятиме виважена державна політика, розвиток взаємовигідного співробітництва з країнами як ближньо-го, так і далекого зарубіжжя, модернізація виробництв з метою виведення машинобудівної продукції на світовий рівень якості.

Начальник Головного управління
статистики у Харківській області О.С.Никифоров