Розподіл працівників за розмірами нарахованої заробітної плати у грудні 2010 року
Заробітна плата як соціально-економічна категорія, з одного боку, є основним джерелом грошових доходів працівників, тому її величина значною мірою характеризує рівень добробуту всіх членів суспільства. З іншого боку, її правильна організація зацікавлює працівників підвищувати ефективність виробництва, а відтак безпосередньо впливає на темпи й масштаби соціально-економічного розвитку країни.
Середньомісячна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій* області, нарахована у 2010 році становила 2060 грн. (в цілому по Україні – 2239 грн.), що на 17,6% перевищує дані попереднього року.
Середній розмір заробітної плати одного штатного працівника у грудні п.р. складав 2398 грн. і перевищував законодавчо встановлені державні соціальні стандарти: рівень мінімальної заробітної плати та прожитковий мінімум для працездатної особи (922 грн.) – у 2,6 раза.
За місяць заробітна плата працівників області збільшилась на 10,6%. Нарахування за оплачену годину, відносно листопада 2010р., зросли на 7,5% і у грудні п.р. становили 14,57 грн.
Зростання заробітної плати у грудні пояснюється, переважним чином, одноразовими виплатами, що здійснюються наприкінці року – винагороди за підсумками роботи за рік, компенсаційні виплати за невикористану щорічну відпустку, премії тощо.
За результатами обстеження підприємств, установ, організацій серед 617,2 тис. працівників, яким оплачено 50% і більше робочого часу, встановленого на грудень 2010р., 52,1 тис. осіб, або 8,4% мали нарахування у межах 922 грн. (мінімальна заробітна плата, що діяла у грудні 2010р.). Найбільша частка працівників із зазначеними нарахуваннями спостерігалася у видах діяльності з низьким рівнем середньої заробітної плати: у обробленні деревини та виробництві виробів з деревини – 43,8%; текстильному виробництві, виробництві одягу, хутра та виробів із хутра – 29,3%.
Серед осіб, які повністю відпрацювали грудень 2010 року, 2,8% мали нарахування, що не перевищували мінімальний її рівень.
Більш, ніж у половини працівників нарахована заробітна плата не перевищувала середній рівень по області (2060 грн.).
Питома вага працівників, заробітна плата яких була більше 3500 грн. становила 16,5%. Найбільша частка цих працівників була зайнята у видах діяльності з високим рівнем оплати праці – з добування паливно-енергетичних корисних копалин (50,9%), у фінансових установах (44,6%).
__________________________________
*Дані наведено по підприємствах, установах, організаціях та їхніх відокремлених підрозділах із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб.
Начальник
Головного управління
статистики у Харківській області О.С. Никифоров